DOLAR 32,7154 1.35%
EURO 35,0066 0.26%
ALTIN 2.445,092,28
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21698091,17%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı

İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı

ABONE OL
30 Mart 2021 14:29
İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda toplanan Edirne İl Hıfzıssıhha Kurulu, salgının önlenmesine yönelik bazı tedbir ve kısıtlamaların yapıldığı yeni kararlar aldı.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararlar şöyle sıralandı;

İçişleri Bakanlığının ilgili genelgesi ile düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlendi.

Alınan kararlar kapsamında, Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

Hafta sonlarında ise sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.

YÜZDE 50 KAPASİTE VE AYNI MASADA İKİ KİŞİ OTURABİLECEK

Tüm risk gruplarında yeme içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekânda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edecekler. İlimizdeki işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

HAFTA SONU KISITLAMA GÜNLERİNDE PAKET SERVİSE SAAT AYARI

Yeme içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine karar verildi.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin ikinci bir karar alınıncaya kadar kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılabilecektir.

NİKAH TARİHİ ALANLARA İSTİSNA

Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünlere bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikâh veya nikâh merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanması kararı alınmıştır.

SEYİRCİ VE MİSAFİR ALINMAYACAK

Halı sahalar, kamuya ait olanlar hariç olmak üzere yüzme havuzlarının HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla ikinci bir karar alınıncaya kadar 09.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

HES KODU SORGULANACAK

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; yüzde 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla ikinci bir karar alınıncaya kadar 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilecekler.

CADDELERDEKİ KONROL NOKTALARI KALDIRILDI

Edirne Merkez ilçe Saraçlar Caddesi giriş ve çıkışı, Çilingirler Caddesi (Kervansaray) giriş ve çıkışı, Atatürk anıtı giriş ve çıkışı Balık Pazarı giriş ve çıkışı, Lari Camii giriş ve çıkışı, Saraçlar Caddesini gören sokaklar ile Çilingirler Caddesinde yer alan bariyerli kontrol noktaları kaldırıldı.

ÇİFTÇİLER ÇKS VE ÇİFTÇİ BELGELERİNİ YANINDA BULUNDURACAK

İlimizde ayçiçeği, çeltik arazilerinde tarla hazırlıklarının, buğday ekili alanlarda gübreleme, ilaçlama faaliyetlerinin yapılabilmesi, çiftçilerin ekipmanlarının tamirat işlemlerini ve gübre, ilaç tedarikini sağlayabilmeleri amacı ile çiftçi belgesi veya ÇKS belgelerini yanında bulundurarak ikametgâhı ile çiftçilik faaliyetlerinin yapıldığı güzergâhta gidip gelebilmelerine, ilçe sınırları dışında belgesi olduğunu beyan edenlerin belgelerini ibraz etmeleri zorunlu hale getirildi.

Ayrıca kahvehane ve kıraathanelerde tek kullanımlık bardak kullanılmasının sağlanmasına, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca karar verildi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.