DOLAR 32,4109 0.15%
EURO 34,5575 0.33%
ALTIN 2.460,080,90
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21149722,91%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk cemre havaya düştü

İlk cemre havaya düştü

ABONE OL
19 Şubat 2021 10:53
İlk cemre havaya düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve 3 kez düşen cemrelerin birincisi havaya düştü. Cemre düşmesi sonucu havalar giderek ısınması ve baharın başladığı kabul ediliyor. İkinci cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecek.

Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak adlandırılan cemre bir hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşecek.

Kış mevsiminden sonra havaların ısınmasını temsil eden cemrenin ilki 19-20 Şubat’ta havaya düşüyor. İlk cemrenin ardından bir hafta sonra da 27 Şubat’ta ikinci cemre suya düşüyor ve suları ısıtıyor. Üçüncü ve son cemre ise 6 Mart’ta toprağa düşüyor ve kır çiçeklerinin kendini göstermesiyle baharın başladığı kabul ediliyor.

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da “cemre” adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir.

Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir.

İlk cemre 20 Şubat’ta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son çarşamba gününde yapılan “boz ayın dört çarşambası”, uygulamasını ifade eden “Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile aynı kelimedir. Buradaki “Cemle” de köken olarak “İmir, İmere, Emire” sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili’ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.