6.7 C
Edirne
23:48 - 3 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

Irkçı vekilden suç duyurusu

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ırkçı Yunan milletvekili İoannis Lagos, ‘vatana ihanetle’ itham ettiği Batı Trakya’daki Kozlukepir (Arriana) Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin aleyhinde suç duyurusunda bulundu.

Lagos, Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) savcılığına sunduğu dava dilekçesinde, iki Türk Azınlık mensubu belediye başkanının, Türkiye’de katıldıkları, Batı Trakyalılar Derneğinin Bursa şubesince düzenlenen etkinliklerde Yunanistan aleyhinde söylemlerde bulunarak ‘ülkenin bütünlüğüne zarar vermek’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ ile ilgili Yunan ceza hukuku maddelerini ihlal ettiğini ileri sürdü.

Aralarında Kalavrita Mitropoliti’nin de bulunduğu 330 kişi tarafından da imzalanan ve Yunan basınında bu konuda çıkan kimi haberler ve fotoğrafların kanıt olarak gösterilmek istendiği dilekçede, Ahmet ve Mümin’in, ‘Yunanistan’ın yabancı bir ülkeyle olan dostane ilişkilerini zedelemek’ ve ‘vatandaşlar arasında bölücülük yaparak toplumsal barışı bozmak’ suçlarından yargılanmaları istendi.

Yunan milletvekili Lagos, 29 Ocak’ta Brüksel’de düzenlenen AP Genel Kurulunun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda yaptığı konuşma esnasında Türk bayrağını yırtmıştı. Olayın ardından Lagos hakkında yaptırım süreci başlatan AP, Yunan milletvekiline 7 günlük ödenekten mahrumiyet ve 4 gün parlamento faaliyetlerine katılmama cezası vermişti.

(http://milletgazetesi.gr)

 

 

Diğer Haberler

“Okullar, en az 14 Mayıs’ta tekrar açılacak”

Son Haber

Vatandaşların üçte ikisi, COVID-19’dan korkuyor

Son Haber

Uluslararası uçuşlara ve trenlere, yasak uzatıldı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla