DOLAR 32,1756 0.06%
EURO 34,8959 -0.23%
ALTIN 2.498,08-0,19
BIST 10.905,820,10%
BITCOIN 2258530-1,20%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ivo Dançev’in büyüleyici kukerleri

Ivo Dançev’in büyüleyici kukerleri

ABONE OL
21 Ocak 2021 15:53
Ivo Dançev’in büyüleyici kukerleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Yıllardır “National Geographic” dergisi için çalışan fotoğrafçı Ivo Dançev, kukerlere adanan özel projesine “Gardiyanlar – Korumalar” ismini koydu. “Razlog Çauşlarının” fotoğrafı derginin Ocak kapağında yer aldı. Ivo Dançev’e soruyoruz:

“Bulgaristan’daki maskeli halk oyunlarına farklı isimlerle farklı gruplar katılır. Örneğin Pernik’te survakarlar, Razlog’da babugeri ve çauşlar olarak bilinirler.  Doğu Bulgaristan’da onlara kukeri denir. Ama dahası var: Cumalı, Araplar, dervişler, ayıcılar. Neredeyse her türden kukerlerin fotoğrafını çektim.

Ivo’nun fotoğrafları  “National Geographic” okuyucuları tarafından büyük bir beyeni kazandı. Fotoğrafın ilginç bir hikayesi var. Pirin dağlarında, 2810 m yükseklikte, “Konçeto” karst kayanın  yakınında çekildi. İvo çekimleri anlatıyor:

“Uzun zamandır farklı bir şey yapmayı planlıyordum. Kukerleri yüksek dağlarda fotoğraflamak aklıma geldi. İlk kar düşmeden önce sadece birkaç günümüz vardı ve çok çabuk organize olmamız gerekiyordu. Altı arkadaş topladım ve derileri, maskeleri yüklendik, dağa tırmandık ve bir seans çektik. Kapaktaki kare işte oradan ”diyor Ivo.

İvo, uzun zamandan beri kukerler onu ilkellikleri ve taşıdıkları enerjiyle  cezbettiğini söylüyor. Bu yüzden onlara bir projesini adamak istiyor ve “Pazitelite” – adını veriyor.

İvo, “Uzun zamandır nereden başlayacağımı düşündüm.Basit , alıştığımız türden kuker töreni, geçidi çekmek istemedim.Yeniden bişr şeyler yaratmak istedim”diyor.

İvo fotoğraflarında doğanın her zaman baş kahraman, ana motif olduğunu söylüyor. Bu yüzden karakterlerini de vahşi doğada çekmeye karar veriyor. Maskelerine ilham veren de tabiattır! Ivo, “Bu yaratıkları geldikleri yere geri çevirmek istedim. Farklı yerler ve öyküler aradım. Bir masalımsı dünya yaratmak istedim. Bilinen geleneği sadece belgelemek istemedim”

Fotoğrafçı, projesine iki yıl önce başladı. Fotoğraflarını çekmek için tüm Bulgaristan’ı gezip dolaşıyor. Ve bu zaman zarfında onlarca harika kareler topladı.

Kukerlerin portrelerini bir kitapta toplayıp yayınlamayı planlıyor. Ve her zaman insan hikayeleri anlatmayı sevdiğini itiraf ediyor. Portrelerinde insanların çoğunun yüzleri güneş ve rüzgarlara açık. İvo, “Her zaman doğa ile bağlantılı insanlar  beni çeker” diyor.

Ve projesine bu kadar tutkulu olmasının sebebinin bu olduğunu ekliyor. “Kukerler r eski bir geleneğin koruyucusudur. Bu korkunç maskelerin arkasına gizlenmiş insanların hikayelerini takip etmeye çalışıyorum. Yani projemin iki tarafı var – insani ve büyülü “, diye izah ediyor İvo Dançev.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.