DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21132390,15%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kabaloğlu, enerji işçilerinin sorunlara dikkati çekti

Kabaloğlu, enerji işçilerinin sorunlara dikkati çekti

ABONE OL
1 Mart 2023 10:39
Kabaloğlu, enerji işçilerinin sorunlara dikkati çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, enerji işçilerinin yaşamış olduğu sıkıntılara değinerek, toplu iş sözleşmeleri ile buralarda taşeron veya geçici çalışan üyelerinin daimi işçi kadrolarına alınması taleplerini bakanlara ve Türk İş’e ilettiklerini söyledi.

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Edirne Şubesi’nin düzenlemiş olduğu ‘Temsilci Baş Temsilci Denetici Yönetici Toplantısı’na katılmak üzere Edirne’ye gelen TES-İŞ Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu, basın mensuplarıyla buluştu.

Gazetecilere açıklama yapmadan önce ilimize geliş nedenini söyleyen Kabaloğlu, “Türkiye’de enerji işçilerinin yaşamış olduğu sıkıntılar ve bu bölgedeki arkadaşlarımızın çalışma hayatıyla ilgili yaşamış olduğu sıkıntılar ve çözümleriyle ilgili yüzleşmeye geldik” dedi.

Sendikanın binasında konuşan Kabaloğlu; “Kahramanmaraş Elbistan ve Pazarcık’ta meydana gelen iki yıkıcı deprem nedeniyle yüzyılın afetini yaşadık. Bölgede yaşayan binlerce üyemiz ve pek çok vatandaşımız evini, canını ya da yakınlarını kaybetti. Hayatını kaybeden üye ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, Milletimize ve teşkilatımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

“BÖLGEYE ELEKTRİK, SU VE GAZ GİBİ TEMEL HİZMETLERİN VERİLEBİLMESİ İÇİN ALT YAPI ONARIM İŞLERİ İNSANÜSTÜ BİR GAYRETLE SÜRÜYOR”

“Depremin hemen ardından hayati ihtiyaçlar listesine göre bölgeye yardım TIR’ları gönderdik” diyen Kabaloğlu şunları anlattı;

“Profesyonel ve amatör yönetici ve çalışanlarımızın ücretlerinden yapılan gönüllü yardımlarla AFAD tarafından hazırlanan ve ilk etapta bölgeye ulaştırılması gereken ihtiyaçları gönderdik. Başkanlar Kurulumuzu deprem gündemiyle acil olarak toplantıya çağırdık. Şube Başkanlarımız, bölgede bulunan ve diğer illerden gönüllü olarak bölgeye giden üyelerimiz ilk günden itibaren arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Bölgeye elektrik başta olmak üzere; su ve gaz gibi temel hizmetlerin verilebilmesi için alt yapı onarım işlerine insanüstü bir gayretle çalışmaya devam ediyorlar. Olağanüstü toplanan Başkanlar Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda afet bölgesindeki üyelerimizin, vatandaşlarımızın, işyerlerimizin, işkollarımıza giren altyapı çalışmalarının durumunu ve acil ihtiyaçları tespit edebilmek amacıyla heyet olarak afet bölgesinde incelemelerde bulunduk.

“KESİNTİSİZ HİZMET İÇİN ÜYELERİMİZ, PANDEMİDE OLDUĞU GİBİ DEPREMDE DE GÖNÜLLÜ OLARAK BÖLGELERE KOŞTU”

Deprem bölgesinde çalışan üyelerimizin ihtiyaçları bağlı bulundukları genel müdürlükler ve işverenlerimiz tarafından karşılanıyor. Ziyaretimiz kapsamında üyelerimizin ihtiyaçlarını ilgili genel müdürlükler ve işverenlere anlık olarak bildirdik. Depremden etkilenen ve bölgede çalışmalara katılan üyelerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalarımıza Genel Merkezimiz ve Şubelerimiz nezdinde devam ediyoruz.

Pandemide vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet sunmak için aralıksız çalışan üyelerimiz, deprem sonrasında can kurtarmak, yaraları sarmak ve arızaları gidermek için gönüllü olarak bölgeye koştular. Ülkemizin enerji üretimi, iletimi ve dağıtımında, su ve gaz hizmetlerinde, pandemide, selde, depremde, ülkemizin askeri operasyonlarında her daim vatandaşlarımıza hizmet için koşan üyelerimizle gurur duyuyoruz.

“İŞVERENLER, ÜYELERİMİZİN ÖNEMLİ VE STRATEJİK İŞLER YAPTIKLARINI GÖRSÜN, ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIRILAMAYACAKLARINI ANLASIN”

Zor koşullarda ve çok tehlikeli işlerde çalışan üyelerimiz; istihdam edilebilmek için birçok belge almak zorundalar. Hepsi hayatı ve gündelik yaşamı mümkün kılan nitelikli işçiler. Tüm bunların farkında olmayan bazı işverenlerimizin kendi çalışanlarının ne kadar önemli ve stratejik işler yaptıklarını görmeleri, asgari ücretle çalıştırılamayacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Depremin yaralarının sarılmasıyla birlikte kısa vadede gündemimizde kamu ve özel sektör toplu iş sözleşmelerimiz var. Kamunun sorunlarını ve taleplerini çok iyi biliyoruz. Kamu Koordinasyon Kurulu’nda yer alan sendikalar olarak TÜRK-İŞ çatısı altında çalışmamızı yaptık.

“GÜNDEMİMİZDE AYNI ZAMANDA TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİLERİN KADROYA ALINMALARI VAR”

Gerçekleşen enflasyonu dikkate alarak teklifimizi hazırladık. Müzakerelerin başlaması için gün alacağız. Üyelerimizin ve diğer işkollarında kamu çalışanlarının beklentisi yüksek. Sürecin bu beklentileri karşılayacak, üyelerimiz; memnun edecek bir sözleşmeyle sonuçlanmasını istiyoruz. Gündemimizde aynı zamanda taşeron ve geçici işçilerin kadroya alınmaları var. DSİ, TEİAŞ, EÜAŞ, TEDAŞ, İLBANK, TC Enerji Bakanlığı ve sulama birliklerinde çalışan üyelerimizin toplu iş sözleşmeleri, taşeron veya geçici çalışan üyelerimizin daimi işçi kadrolarına alınması konusundaki taleplerimizi yaptığımız ziyaretlerde ilgili bakanlarımıza ve konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e ilettik.

“BİZİM SÖZLEŞMELERİMİZ, GREV HAKKI OLAN İŞKOLLARIYLA EŞDEĞER TUTULMAMALI”

Stratejik bir sektör olan işkolumuzda grev hakkı olmadığı için bazı sözleşmelerimiz Yüksek Hakem Kurulu’na taşınıyor. Yüksek Hakem Kurulu’nun bizim sözleşmelerimizi grev hakkı olan işkollarıyla eşdeğer tutuyor olması, bu sektörde ücretlerin baskılanmasına ve üyelerimizin mağduriyetine neden oluyor. Hükümetimizden ve bakanlıklarımızdan bu soruna çözüm getirmelerini istiyoruz. Gelir vergisi dilimleri arasındaki matrahın artırılması yönünde düzenleme yapılması, asgari ücret artışı sonrası kıdem ve pozisyonlar arasında yevmiye farkı kalmaması nedeniyle kamu toplu iş sözleşmelerinde skala ayarlaması yapılması, özel sektörde çalışan üyelerimizin banka promosyonu alması konularında taleplerimizi, Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’e ve Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e ilettik.

“İŞKOLUMUZ ZOR VE ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞU İÇİN ÜYELERİMİZ BELLİ BİR YAŞTAN SONRA ÇALIŞAMAZ DURUMA GELİYOR”

Önümüzdeki günlerde EYT, geçici ve taşeron işçilik düzenlemelerinin TBMM gündemine gelmesini bekliyoruz. 696 Sayılı KHK ile kadroya almalı üyelerimizin ücret ve ücrete bağlı ödemelerinin emsal unvan ve kıdemdeki işçilerle eşitlenmesi, pozisyon değişikliği, tayin hakkı ve yevmiye intibakının yapılması gibi sendikamızın gündeminde çok önemli meseleler var. Bu konudaki taleplerimizi ilgili bakanlarımıza detaylı bir şekilde anlattık. İşkolumuzun zor ve çok tehlikeli bir işkolu olması nedeniyle üyelerimizin belli bir yaştan sonra çalışamaz duruma geldiğini, enerji işkolunda çalışan tüm işçilerin 5510 Sayılı Yasada yer alan, mesleğin zorluğuna bağlı yıpranma sebebiyle emeklilik yaşının aşağı çekilmesini sağlayan fiili hizmet düzenlemesi kapsamına alınmasını istediğinizi de Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e bir dosya halinde sunduk.

“TÜM TALEPLERİMİZİN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Türkiye’nin her bölgesinde genişletilmiş temsilciler toplantıları yapıyor, üye ve temsilcilerimizle bir araya geliyoruz. Dördüncü toplantımız Edirne’de yapıyoruz. Üye ve temsilcilerimizin beklenti ve taleplerini toplu iş sözleşmelerimize, hükümetle görüşmelerimize yansıtmak ve çalışmalarımızda faydalanmak üzere bizzat kendilerinden dinliyoruz. Tüm taleplerimizin gerçekleşmesi için çalışmaya devam edecek süreçlerin yakın takipçisi olacağız” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.