DOLAR 32,5338 0.24%
EURO 34,6595 0.31%
ALTIN 2.501,960,64
BIST 9.660,151,17%
BITCOIN 20632520,31%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaçak turlar TÜRSAB’ın takibinde

Kaçak turlar TÜRSAB’ın takibinde

ABONE OL
17 Nisan 2023 11:34
Kaçak turlar TÜRSAB’ın takibinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Trakya Bölge Başkanı Egemen Aydın, havaların ısınması ile birlikte Trakya Bölgesindeki şehirlerimize, özellikle Edirne’ye günübirlik ve konaklamalı turlar daha sık gelmeye başladığını söyledi.

 “TURLAR İÇİN YETKİ BELGESİ ŞART”

Yapılan turların hepsinin paket tur kapsamına girdiğini ve paket turları yapmak için de TÜRSAB tarafından yetkilendirilen Seyahat Acentesi olunması veya bu hizmeti bir Seyahat Acentesinden alınması gerektiğini belirten Aydın, “Araçların sadece D2 veya B2 yol belgesine sahip olmaları veya Belediyelere, STK’lara bağlı resmi araç plakalarına sahip olmaları tur yapabilecekleri anlamına gelmiyor. 1618 Sayılı yasada kapsam bellidir. Seyahat organizasyonlarını seyahat acenteleri yapar. Özellikle Belediye, Muhtarlıklar, Siyasi Partiler ve diğer özel kuruluşlar bir yere tur yapmak istiyorsa muhakkak bir seyahat acentesine başvurmak durumundadır. Bu doğrultuda da gerekli bilgilendirmeleri bölgemizdeki tüm Belediye Başkanlıkları, STK’lar ve diğer ilgili kurumlara gönderdik.” dedi.

“SAHA DENETİMLERİMİZİ YOĞUNLAŞTIRDIK”

Denetimler hakkında da bilgi veren TÜRSAB Trakya Bölge Başkanı Aydın, “Yapılan turları denetleme yetkisi İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Rehberler Odası, Kolluk Kuvveti ile birlikte TÜRSAB olarak bizde. Gelen araçları araç yaşı, yolcuların sigortası, aracın yetki belgesi, araçta rehber bulundurma zorunluluğu, TÜRSAB araç plakası gibi bir çok konuda denetime tabi tutuyoruz. Herhangi bir konuda uygun olmayan araçlara cezai işlem uyguluyoruz.  Burada vatandaşımızın can güvenliği söz konusu, araç yaşı tutmayan, sigortasız, yetkisiz araçlarla yapılan turlarda herhangi bir kaza durumunda hiçbir güvenliğiniz yok. Vatandaşlar bu turlara giderken hangi acentenin programı olduğunu muhakkak sorsunlar, sorgulasınlar.” dedi.

“HAKSIZ REKABETE ENGEL OLMAK EN BÜYÜK GÖREVİMİZ”

Kaçak turların haksız rekabete de sebep olduğunu belirten Aydın, şunları söyledi, “Bu programlar muhakkak ki haksız rekabete sebep oluyor. Yetkisiz kişilerce yapılan organizasyonlar hem kayıt dışı ekonomi oluşmasına hem de haksız rekabet yaratıyor. Her seyahat acentası kuruluşunda ciddi bir yatırım yapıyor. Her yıl vergisini, stopajını, üye aidatını yatırıp aynı zamanda istihdam sağladığı personelinin maaşını ve SGK’sını ödüyor. Baktığınız zaman çok ciddi bir ödeme yükleri mevcut. Kendi aralarında rekabet eden meslektaşlarımız bir de kaçak turlarla rekabet etmek durumunda kalıyor. Bu sebeple kimse kusura bakmasın biz buna izin vermeyeceğiz. Yoğun turist çeken bölgelerimizde denetimlerimizi daha da sıklaştırarak kaçak faaliyeti bitirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Seyahat acenteliğinden ekmek yiyen, hayatını bu sektörden kazanan meslektaşlarımızın hakkının yenilmesine asla müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.