DOLAR 32,2435 0.2%
EURO 34,9700 0.35%
ALTIN 2.424,980,64
BIST 10.732,00-0,56%
BITCOIN 2171334-3,46%
Edirne
25°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadın Platformu, “Bir an önce yakalansın”

Kadın Platformu, “Bir an önce yakalansın”

ABONE OL
4 Aralık 2019 11:07
Kadın Platformu, “Bir an önce yakalansın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de biri üniversite öğrencisi iki kadının, yüzlerine sinek kovucu sıvı atarak hafif yaralanmasına neden olarak kayıplara karışan kişinin yakalanmasını isteyen Edirne Kadın Platformu üyeleri, bu yaşanan olayın basit bir yaralama veya saldırı olayı olmadığını, kadın özgürlüğüne yapılan bir saldırı olduğunu söyleyerek olayın takipçisi olacaklarını belirttiler.

Edirne’de önceki gün iki kadının yüzlerine sıvı atarak kaçan şüphelinin halen yakalanmaması kentte tedirginlik yaratırken Edirne Kadın Platformu yaşanan olaya tepki gösterdi.

“BU OLAY KADIN KİMLİĞİNE VE ÖZGÜRLÜĞÜNE YAPILAN BİR SALDIRIDIR”

Edirne Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde her gün yüzlerce kadın evde, işte, sokakta erkek şiddetine maruz kalmakta ya da şiddet tehdidi altında yaşamlarını sürdürmektedir. Her yer her mekan kadınlar için şiddet ve cinayet mahalline dönüşmüş durumdadır. Geçtiğimiz pazar günü kentimizde yaşanan, iki kadına saldırı olayı ise bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadınlar her gün şiddete, tacize maruz kalıyor ve erkek adalet sistemi, şiddet uygulayan erkekleri değil, kadınların yaşam tarzını yargılamayı seçtiği, erkekleri aklamanın, iyi hal indirimi uygulamanın sayısız yolunu bulduğu için kadına yönelik şiddet olayları artış göstermektedir. Daha önce de basına yansıyan olaylarda, boşanmak istediği için veya ‘hayır’ dediği için erkek şiddetine maruz kalarak yüzünde kalıcı hasarlarla yaşamak zorunda bırakılan kadınların davasında, erkek yargı “basit yaralama” kararları vererek şiddet uygulayan erkekleri adeta ödüllendirmiştir. Kentimizde yaşanan bu olay basit bir saldırı veya yaralama olayı değildir. Kadın kimliğine, bedenine, özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bu saldırının karşısında ise biz kadınların hep birlikte, dayanışma içinde ve kararlılıkla duracağımızı ifade etmek istiyoruz. Kadınlar olarak talebimiz, sorumlu veya sorumluların bir an önce yakalanıp, yargı aşamasında gereken cezaları almalarıdır. Olayın takipçisi olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Arkadaşlarımızın yanındayız ve birlikte güçlüyüz” denildi.

Öte yandan Edirne Emniyet Müdürlüğü iki kadının yüzüne sıvı atarak kaçan şüpheliyi yakalamak için kentte geniş çaplı arama çalışmasını sürdürüyor.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.