DOLAR 32,5303 0.24%
EURO 34,6789 0.37%
ALTIN 2.495,550,38
BIST 9.692,791,52%
BITCOIN 20667690,42%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çekti

Kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çekti

ABONE OL
26 Kasım 2019 10:32
Kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklerde Saraçlar Caddesi’nde kadınlar mor ve siyah balon uçurdu. AK Parti Edirne Kadın Kolları ise turuncu renkte dövizlerle kadına karşı şiddete dikkat çekti.

Kadın dernekleri tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında kadınlar, “Anneler ölmesin”, “Kadına değil, şiddete karşı el kaldırın”, “Kadına yapılan şiddet suçtur” dövizlerinin yanı sıra mor ve siyah balonlar taşıyarak, Edirne Belediyesi önünden Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüdü.

Düdük çalarak kadına yönelik şiddeti protesto eden grup adına açıklama yapan Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Bodur, kadına şiddetin insan hakları ihlali olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için cezaların ağırlaştırılması gerektiğini ifade eden Bodur, “Şiddeti zihniyet değişikliği önler. Kararlı bir devlet politikasıyla ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ yolunda zihniyet değişikliğinin sağlanması gerekmektedir.” dedi.

Şiddetin son bulmasının toplumsal barışı ve refahı getireceğini belirten Bodur, kadına şiddet sona erene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından mor ve siyah balonlar, kadına şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için uçuruldu. Etkinlikte, şiddete karşı durulması gerektiğine vurgu yapan tiyatro oyunu sahnelendi.

AK PARTİLİ KADINLAR ŞİDDETE ‘DUR’ DEDİ

Öte yandan AK Parti Edirne Kadın Kolları tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi. Turuncu renkte dövizler taşıyan kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çektiler.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla AK Parti Edirne Kadın Kolları tarafından etkinlik düzenlendi. Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen AK Partili Kadınlar ellerinde “Sesimizi Sen De Duy”, Kadın Allah’ın Emanetidir!”, “Kadın Güçlenirse Toplum Güçlenir”, “Aile Güçlenirse Birey Güçlenir” “Sevgi Şifadır” yazılı turuncu renkteki dövizlerle kadına şiddete ‘dur’ dedi.

AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, burada yaptığı açıklamada, 17 yılı aşkın iktidarları döneminde, her daim ortaya koydukları samimiyet ve sorumluluk bilinciyle bu derinden kanayan yaraya derman olmaya çalıştıklarını belirterek, “Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir’ diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli hanımefendinin, her platformda göstermiş oldukları samimi duyarlılıkları milletimizin malumlarıdır. Yıllardır sürdürdükleri kapsamlı mücadeleler ile kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Bu dönem içinde, gerek partimiz gerekse kurulan tüm hükümetlerimiz ve özellikle de kadından sorumlu bakanlarımızın tavizsiz mücadeleleri ve saygın çabaları apaçık ortadadır” dedi.

Bugüne kadar kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili yapılmış yasal düzenlemelerle kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesine önemli katkılar sağlandığına dikkat çeken İnce, “Hal böyle iken her “kadın” konusu gündeme geldiğinde veya acı bir hadise yaşandığında devletimizle dayanışma yerine bir takım çevrelerin, bu meseleyi istismar etmeleri, kendi çirkin siyasetlerine malzeme yapmaları da bir başka hakikattir. Dolayısıyla biz bugün öncelikle herkesi genel geçer açıklamalar yapmak yerine Samimiyetle davet ediyoruz. Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak, hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz. Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktık. Bir annenin, bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak, yaşama savaşı veren mazlum bir kadının, köşesinde Allah’a yakarırken, bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz. Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda, siyaset dahil her şey ayaklarımızın altındadır. Biz Ak Partili kadınlar olarak önce İnsanız, sonra Kadınız. Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz. Bugün gerçekten bir dayanışma günü ise, başta HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde yavrularına kavuşma acısıyla gözyaşı döken analarımızın haykırışlarına kulak verilmelidir. Her türlü terör örgütü lanetlenerek, annelerimizin taleplerinin karşılanması için dürüstçe somut adımların atılmalıdır. Gerçekten dayanışma günü ise, sokakta yürüyen tüm kadınların kılık ve kıyafetine bakılmaksızın, yaşam tercihini veya inancını öne çıkarmadan, tüm siyasi partiler tutarlı ve ortak tavır içinde olmalıdır” dedi.

Dünyanın bir düzen içinde gidebilmesi için her meselenin belli bir adalet ve hakkaniyet içinde yürütülmesi gerektiğine değinen İnce, “Şiddetin dini, inancı, kültürü veya milliyeti olmaz. Katliam her yerde katliamdır, kimse savunamaz ve sonuna kadar da katiller ile mücadele şarttır. “Zalimin zulmü varsa, mazlumun da Allah’ı vardır.” Sözüne uygun olarak biz Ak Kadınlar, yeryüzünde Allah’ın verdiği canları korumak için her türlü mücadelede yer alacağımızı yineliyoruz, samimi olan her dayanışma çabasına da “Varız” diyoruz. Devlet olarak da, parti olarak da bizler ne kadar sorumluluklarımızın bilincinde olsak da; biliyoruz ki bu ahlaksız, acımasız ve aşağıların aşağısı konumdaki canavarların, zalimlerin ve katillerin bitmez tükenmez saplantıları, bozuk ruh ve karakterleri ve daha pek çok sapkın düşünceleri dünyada yayılarak artmaktadır. Bu acı hadisler karşısında ülkelerin, şehirlerin, mahallelerin veya apartmanların içine münferit olarak yayılmış, adeta birer virüs gibi sızmış bu hastalıklı hücreleri teker teker ayıklayıp bertaraf etmek için tüm tarafları dayanışmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Erkan Ekşi / AA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.