DOLAR 32,1873 0.16%
EURO 35,0471 0.2%
ALTIN 2.426,37-0,11
BIST 10.630,74-0,25%
BITCOIN 22077050,29%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar meslek sahibi olacak

Kadınlar meslek sahibi olacak

ABONE OL
21 Kasım 2019 10:14
Kadınlar meslek sahibi olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi’nin Meslek Edindirme Kurs Merkezi’ni (EDMEK) Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Burada eğitim gören kadınlar işverenlerle buluşturulup iş bulmaları sağlanacak.

Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi’nin (EDMEK) Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde açılışı gerçekleşti.

Açılışa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır, Ertuğrul Tanrıkulu, Yaver Tetik, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne’de ki mahalle muhtarları ve Edirne Belediye Meclis üyeleri ve mahalleli katılım gösterdi.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, herkesi belediyeye, valiliğe, resmi kurumlara alamadıklarını ama eli iş tutan kişileri mesleğe kazandırmak istediklerini belirterek, “Bu sistem biraz oturduktan sonra işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız. İşverenler istedikleri nitelikte elemanları hem sistem içerisinden bulacaklar hem de biz onların taleplerine dönük eleman yetiştirmeye hız verip özen göstereceğiz” şeklinde ifade etti.

“İTİRAF ETMEK GEREKİRSE BU PROJEDE PES ETMEK ÜZEREYDİM”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün üzerinde çalıştığımız, çeşitli nedenlerle bir türlü yaşama geçiremediğimiz bana göre yaptığımız projelerin en önemlisini hayata geçiriyoruz. İtiraf etmek gerekirse bu projede pes etmek üzereydim. Çünkü çok uzun çalışmalar, planlamalar yapıldı ama bir türlü yaşama geçiremedik. Özlem müdürüm vazgeçmedi ve başardı. Ülkemizde de şehrimizde de Sayın Cumhurbaşkanımız grup toplantısında da ifade etti, istihdamda ciddi sıkıntılarımız var. Resmi verilere göre yüzde 14 gibi bir işsizlik oranımız var. Tabi bu fiili olarak ne oranda bilmiyoruz. Edirne için söylüyorum diğer illeri bilemem belli işlerde iş ilanı çıkıldığında oraya alınacak personelin onlarca, yüzlerce katı başvuru oluyor. Ama bunun dışındaki işlerde maalesef bırakın başvuruyu neredeyse yoldan adam toplamaya çalışıyor iş verenler. Geçtiğimiz aylarda belediyeye 58 kişilik personel alımı yapmak istedik bin 60 kişi başvurdu. Bu biter bitmez Edirne konfeksiyon fabrikalarımızdan birisinin müdürü bana geldi. Dedi ki başkanım ben sizin iş ilanınızı gördüm başvuruları gördüm, sınavlarınızı takip ettim. Ben fabrikanın kapasitesini büyülteceğim. 3 aydır 100 kişi eleman için ilana çıkıyorum afişler asıyorum, pankartlar asıyorum, gazetelere ilan veriyorum ama başvuran yok. Dedim ki nasıl oluyor daha dün bize 50 kişi için bin 60 kişi başvurdu. Bu işte bir terslik var. Gerçekten öyle dedi. Bende dedim ki bu Eski Cami karşısında belediye dükkanları var orada boş dükkanımız var anahtarı şu, büyük afiş yaptır işçi aranıyor diye bir de öyle deneyelim dedik. Öyle yapıp afiş astılar, 15 gün açık tuttular. 15 günde 70 tane müracaat alabilmişler.

“HERKESİ BELEDİYEDE RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞTIRMA ŞANSIMIZ YOK”

Herkesin kendi çocuğunu resmi kurumlara sokmak istediğini ama bu şekilde yeterli imkan olmadığına değinen Başkan Gürkan “Hepimiz istiyoruz ki evlatlarımız iş bulsun. Ekmek parasını kazansın. Ama bunların hepsinin belediye, valilik, hastane gibi resmi kurumlarda çalışma şansı yok. Keşke alabilse. Bir siyasetçi olarak gerçeği söylemek istiyorum. Herkesi belediyede çalıştırma imkanımız yok. Herkesi valilikte, resmi kurumlarda çalıştırma şansımız maalesef yok. Gönül ister ki herkesi alalım. Bu teknik olarak da imkansız ekonomik olarak da imkansız. O yüzden eli iş tutan, eli kırılmış bir meslek sahibi olmuş, okuyamamış ama en azından bir mesleği giriş kapısından içeri girmiş elemanlar yetiştirmemiz lazım. Edirne iş kur müdürlüğümüz bu konuda gerçekten çalışıyor. Ama yetmiyor. Biz burada başka kurumun işini yapma derdinde değiliz. Herkes kendi işini zaten layıkıyla yapıyor. Biz burada kurumlarla halkın ve iş verenlerin buluşmasını sağlamak için varız. Amacımız bu. Çünkü her vatandaş yasa gereği İŞKUR’a gitmesi gerekiyor. Ama gitmiyor. Her iş veren işçi talep ediyor ama bu kaynağı yeterli düzeyde sağlayamıyor. Belediye olarak Edirnelilerle, halkla İŞKUR’u ve işvereni buluşturup hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda hızlı bir şekilde belediyenin dinamizminizde kullanarak insanlarımızı bir meslekle ilgili bir giriş kapısından içeri alacağız. İŞKUR’da uygun görürse sertifikalandıracağız. Ondan sonra onları işverenle buluşup iş bulmalarını sağlayacağız.

“İŞÇİ VE İŞVEREN BULUŞMA GÜNLERİ YAPACAĞIZ”

İşverenlerle işçileri buluşturacaklarını dile getiren Başkan Gürkan, “Bu sistem biraz oturduktan sonra işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız. İşverenler istedikleri nitelikte elemanları hem sistem içerisinden bulacaklar hem de biz onların taleplerine dönük eleman yetiştirmeye hız verip özen göstereceğiz. Kuşkusuz burada ağırlık her yerde olduğu gibi kadınlarımızın omuzlarına biniyor. Kadın olmadan aile olmaz. Kadın olmadan millet olmaz. Kadın olmadan nezaket olmaz. Bunlar için kadının dimdik ayakta olması gerekiyor. Kadının çalışması sadece ekonomik özgürlük değildir. Kadının çalışması yetiştirecekleri evlatları sosyalleşerek daha özgür ve daha güçlü bir şekilde yetiştirmektir. O yüzden ben biliyorum ki Türk Milleti’nin kadınları cefakardır en önemlisi vefakardır. Ben kadınlarımız için açtığımız bu yeni kurs merkezinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Burayı yaşatacağınızdan adım gibi eminim” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile kurs merkezinin açılışı gerçekleşirken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kursiyerlere başarılar diledi.

BAŞVURU YERİ

Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi’nde düzenlenecek olan kurslara katılmak isteyenler Kaleiçi Eski Vali Konağı’nda bulunan Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.