DOLAR 32,1939 0.12%
EURO 34,9796 0.01%
ALTIN 2.500,16-0,10
BIST 10.921,840,24%
BITCOIN 2246663-1,74%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar sokağa indi

Kadınlar sokağa indi

ABONE OL
10 Mart 2020 10:33
Kadınlar sokağa indi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Edirne Kadın Platformu Üyeleri Saraçlar Caddesinde yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar taşıdıkları dövizlerle şiddete dikkat çekerek, taleplerini sıraladı.

Edirne Kadın Platformu üyesi yaklaşık 100 kadın 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir eylem gerçekleştirdi. Belediye binası önünde toplanan kadınlar ellerindeki, ‘Gücümüz birbirimizden, gücümüz feminizmden! ‘Olmaz olsun eşitsiz aşk’ şeklinde yazılı pankart ve dövizlerle Saraçlar Caddesine kadar sloganlar atarak yürüdü.

Burada platform adına bir basın açıklaması yapan Kezban Demir, şunları söyledi: “Her ekranı açtığımızda erkeklerin, patriyarkal unsurların yatak odamızla ilgili fikir beyan etmesinden sıkılmayan kaldı mı? Arzularımızı, hazlarımızı hetero patriyarkal aile dayatmasıyla zapt etmeye çalışanlara; ille de evlenmemiz, ille de çocuk doğurmamız gerektiğini söyleyen erkek- devlete; şiddeti, sömürüyü aşk diye sevgi diye gösteren düzene cevabımız işte doldurduğumuz bu sokaklardır. İsyanımız; bize ne zaman sokağa çıkacağımızı ne giymemiz gerektiğini, kiminle nasıl görüşeceğimizi söyleyen; boşanmamızı engellemeye çalışan babalara, abilere, kocalara.

“ÖNÜ AÇILMAYA ÇALIŞILAN ÇOCUK İSTİSMARIDIR”

Ne dayak ne ölüm tehditleri ne de öldürmeye teşebbüsleri; hiçbiri özgürlük mücadelemizi engelleyemedi, engelleyemeyecek. Hayatımızla ilgili kararlar bizim! ‘Aile” dayatmasıyla gözü dönenler, öyle ki ‘erken evlilik’ diyerek çocuk istismarını meşrulaştırma çabasına dahi girebiliyorlar. ‘Erken evlilik’ değil, ‘çocuk gelin’ değil; önü açılmaya çalışılan çocuk istismarıdır. Reddediyoruz! Feminist mücadele ile elde ettiğimiz haklarımız pazarlık konusu olamaz. Nefes alabilmek, mutlu olabilmek, dans etmek istiyoruz. Barış istiyoruz. Savaşı besleyen, hayatlarımızın her alanında erkek şiddetini, sömürüyü ve milliyetçiliği destekleyen patriyarkal sisteme artık ‘yeter’ diyoruz! Savaş ile sınırlar gittikçe daha da ölümcülleşirken mültecilerin yaşamı devletlerin çıkarları için pazarlık konusu haline getiriliyor. Irkçılık ve ayrımcılık palazlanırken kadın ve lgbti+ göçmenler daha da güvencesiz koşullara, cinsel istismara, şiddete açık yaşam alanlarına itiliyor. Kabul etmiyoruz! Geçinemiyoruz! Kadınlar toplumun en yoksulları. Olmadığı iddia edilen krizde en yüksek işsizlik oranı genç kadın işsizliği. Kürtaj hakkımıza ulaşamıyoruz! Güvenli ve ücretsiz kürtaj, devlet hastanelerinde ya yapılmıyor ya da erkekten onay bekleniyor. Kaç haftaya kadar kürtaj yapılabileceği yasada belirtilmesine rağmen, bizim payımıza düşen keyfi uygulamalar oluyor. Hep birlikte haykırıyoruz: Bedenimizle ilgili kararlar bizim! Patriyarkaya, kapitalizme, erkek şiddetine, ırkçılığa, dini baskılara, transfobiye, homofobiye, sınırlara karşı feminist söz tüm dünyada dalga dalga büyüyor. Adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkında olarak dünden bugüne her biri yaşamsal değerde olan haklı taleplerimizle bugün yine 8 Mart alanlarındayız. Sarsılmaz gibi görülen onca krallık yok olmuşken, sıradaki büyük isyan patriyarkaya gelsin: Haydi dünyayı yerinden oynatmaya!” dedi.

Hüsnü Sarıgül

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.