DOLAR 32,2792 0.18%
EURO 35,0231 0.45%
ALTIN 2.425,800,19
BIST 10.482,370,03%
BITCOIN 21919840,23%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kadınlara ‘vücut dili’ eğitimi verilecek

Kadınlara ‘vücut dili’ eğitimi verilecek

ABONE OL
26 Eylül 2020 09:58
Kadınlara ‘vücut dili’ eğitimi verilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü Özlem Takındı, pandemi sonrası kadına şiddetin önüne geçilebilmesi için kadınlara, erkeklerde vücut dili eğitimi seminerleri vereceklerini söyledi.

Son dönemde Türkiye çapında artan kadına şiddet ve cinayet vakaları nedeniyle Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürlüğü tarafından Edirneli kadınlara erkek arkadaşını, eşini seçerken nelere dikkat edeceği konusunda vücut dili eğitimi verecek.

Konu hakkında bilgi veren Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü Özlem Takındı, vücut dilinin öneminin eş seçimi öncesi kadınlara anlatacaklarını belirterek, kadınlar kadar erkek çocuğunu yetiştiren annelerinde bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Son günlerde Türkiye’de artan kadına şiddet vakalarına bakarak, diğer şehirlere göre Edirne ve Trakya erkeklerinin kadınlarına eşit yaklaştığını söyleyen Takındı, Edirne erkeklerinin daha modern olduğunu sözlerine ekledi.

“KADINLAR ARTIK KORKMUYOR”

Kadın Dayanışma Merkezi’nde verilen eğitimlerle artık Edirneli kadınların birçoğunun bilinçlendiğini anlatan Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü Özlem Takındı “Kadınlar artık korkmuyorlar. Nereye gideceğini, hangi hareketin şiddet olduğunu biliyorlar. Bunları biz anlatıyoruz. Psikolojikte olsa, maddi de olsa şiddete giriyor. Şiddetin her konusunu anlatıyoruz biz. Onlarda nereye başvurabileceklerini, polise gittiğinde nasıl bir muamele görebileceklerini öğreniyorlar. Eğitime gelen kadınlar ve bizim konusunu anlattığımız kadınlar bunları biliyorlar. Dezavantajlı mahallelerdeki kadınlara verdiğimiz eğitimlerde biz bunu çok güzel görüyoruz. Eşi, işten dönüşte parasını alıp da onu dövmeye kalktığı zaman polise gittiğini çok iyi biliyoruz. Artık polis koruması altında olduğunun bilincinde. Bunun dönüşlerini de alıyoruz. Bu konuda epey bir yol kat ettik ”dedi.

“PANDEMİ SONRASI EDİRNELİ KADINLARA BEDEN DİLİ EĞİTİMİ VERMEK İSTİYORUZ”

Erkek arkadaş, eş seçimi öncesi Edirneli kadınlara verilecek olan beden dili eğitiminin yanı sıra annelerinde erkek çocuğu yetiştirirken bilinçlendirilmesinin önemine değinen Özlem Takındı “Biz şanslıyız. O yüzden bu konuda böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Ama son zamanlarda çok üzücü olaylar oluyor. Bunu çok matah bir şey gibi sosyal medyada sunulduğu içinde artması korkutuyor. Biz şu pandemi bitsin biz vücut dili ile ilgili eğitimler vermek istiyoruz. Karşındaki erkeğin oturuşu, tarzı, konuşması, beden dili. Bunda aslında sana çok güzel mesajlar veriyor. Bunu okuyabilmeyi öğretmek istiyoruz kadınlarımıza kızlarımıza. Erkek arkadaşını, partnerini, eşini nasıl seçerken nelere dikkat etmesi gerekiyor? Aslında annelerimizi de bilinçlendirmemiz gerekiyor. Aslında anneler erkek çocuklarını yetiştiriyor. Babadan ziyade anneler yetiştiriyor. Annelerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Biz burada ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Bu konuyla ilgili Esra Hanım’da bizimle beraber eğitimler veriyor. Bu konuda da biz aslında şanslıyız. En azından ücretsiz bir hizmete, vatandaş şiddet gördüğü zaman geliyor, ne yapılması gerekiyor, eşinin öfkeli halini nasıl geçirebileceği, eşini buraya nasıl getirmek için ikna edebileceği yönünde çalışmalar yapıyoruz. Dediğim gibi hoş değil. Şiddete karşı devlet politikaları da biraz değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

“TRAKYA ERKEKLERİ KADININA EŞİT YAKLAŞIYOR”

Edirneli ve Trakyalı erkeklerin diğer şehirlere göre daha modern olduğunu, bu yöre erkeklerinin eşine eşit yaklaşımda bulunduğunu söyleyen Takındı “Bizim Edirne’nin erkekleri bana göre daha modern. Çok genellemek istemiyorum ama gelenek ve görenek diye konulan tabular, kurallar var. Özellikle doğu bölgelerinde erkeğin çok üstün bir yaratık olduğu, kadınların hizmet etmek için yaratıldığı ile ilgili kural var. Kadını ne mirasa koyuyorlar ne sözünü geçirtiyorlar, adı bile yok kadının. Ama bizde, Trakya’da erkekler kadınına o şekilde davranmıyor. Kadınına eşit olarak yaklaşıyor. Tarlaya da gitse, işe de gitse beraber gidiyor. Psikolojik şiddeti de az. Vakalara baktığımızda buradakiler daha modern. Bir de üniversite şehri olmasının avantajı var. Buradaki nüfusun daha genç olmasının avantajı da var. Artık sosyal medyada her şeyi görüyorlar. Kadınların kendisine şiddet göstermeyen, daha medeni erkeklerle arkadaşlık kurduklarını bildikleri için herkes ayağını denk alıyor, ona göre hareket ediliyor”dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.