DOLAR 32,2988 -0.05%
EURO 34,9060 -0.12%
ALTIN 2.391,36-0,97
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2156562-3,32%
Edirne
31°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kan bağışı seferberliği başlatılıyor

Kan bağışı seferberliği başlatılıyor

ABONE OL
14 Ekim 2020 10:43
Kan bağışı seferberliği başlatılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Kızılay Edirne Şubesi’ne koronavirüs salgını nedeniyle yeterli sayıda kan bağışının olmaması nedeniyle kan stokları azaldı. Kan stoklarının yeniden istenilen düzeye çıkarılması için Edirne genelinde kan bağışı seferberliği başlatılması kararı alındı.

Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal başkanlığında, kentteki kamu kurum müdürleri, STK yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri katılımıyla kan stokları azalan Kızılay için gerçekleştirilecek olan çalışmalar masaya yatırıldı.

“KAN BAĞIŞI İÇİN 16-17-18 EKİM SARAÇLAR CADDESİ’NDEYİZ”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Ali Uysal, Türk Kızılay’ın ihtiyaç duyduğu kanı toplamak için başta kamu kuruluşları ve bütün Edirne halkı olarak bir kampanya başlatacaklarını belirterek, “Bizim buradaki yöntemimiz bütün kamu kurul ve kuruluşların özellikle milli eğitim başta ve sağlık ile diğer kurumlar sağlığı el verişli olan herkesi kan vermeye davet edeceğiz. Kan veren bütün kamu görevlileri bunu sosyal medyadan paylaşacaklar. Halkımızı teşvik etmek için. Siyasi partilerden de yardım isteyeceğiz. Mahalle, köy muhtarları, ETSO da dahil. Maksimum seviyede kan toplamayı hedefliyoruz. 16-17-18 Ekim’de tüm vatandaşlarımızı Edirne Merkez’deki Saraçlar Caddesi’nde kan alımı işlemi yapılacaktır” dedi.

“15 DAKİKANIZ BAŞKA BİRİNİN HAYATINI KURTARABİLİR”

Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay da Edirne halkına çağrıda bulunarak, “Sizin 15 dakikanız başka birinin hayatını kurtarabilir. Bir can, üç can hayat kurtarıyor. Pandemiden dolayı Türkiye genelinde toplanan kan stokları sınırların düşmüş durumda ve kanın tek kaynağı insan. Hiçbir insanın kana ihtiyacım yok demesi mümkün değil. Dolayısıyla tek kaynağı insan ve insanın bu bağışı yapması gerekiyor. Hiçbir vatandaşımız hiçbir hastanede kullanmış olduğu kan için bir ücret ödemiyor. Dolayısıyla bugüne kadar çok duyarlı olmuş olan Edirne halkının tekrar bu konuda desteklerini bekliyoruz. Geçen yıl kan artışında Türkiye genelinde 2.sıradaydık. Tekrar bu durumda sınırlarımızın günlük kapasitenin altına düştüğünü söyleyebilirim. Edirne halkından bu isteğimize destek olmalarını, yardımcı olmalarını istiyorum. Kan vermek isteyen vatandaşlar 24 saat kan merkezlerimize giderek kan verebilirler. Kan merkezi Kipa Market’in karşısında ve Edirne’nin belli yerlerinde kan alımları yapılacaktır. Kan verme yerleri halkımıza duyurulacaktır. Resmi kurumların, partilerin, STK’ların organize edeceği yerlerde de kan alımları yapılacaktır. Sağlık açısından bir vatandaşın 15 dakikasını ayırması doktorlar kontrolünde yapılıyor kan verirken de aynı zamanda muayene olmuş oluyorlar. Kan alımı yapanlar sağlık çalışanlarımızdır bu konuda profesyoneldir. O konuda kimsenin şüphesi olmasın ”dedi.

“ARKADAŞLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ”

Tüm çalışanlarla önceki dönemde olduğu gibi yine katkıda bulunacaklarına değinen Edirne Halk Sağlığı Başkanı Selma Heves Yılmaz, “Öncelikle teşekkür ediyorum. Duyarlılığı insan olarak hepimizin göstermesi gerekiyor. Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak da 2019 yılında Kızılay Başkanlığı’nda bir bağış kampanyası düzenlemiştik. O dönemde de güzel bir katkımız olmuştu. Bu aşamadan sonra tekrar tüm çalışanlarımızla beraber aynı katkıyı tekrar sunacağız. Arkadaşlarımızı seferber edeceğiz. Ancak pandemi döneminden geçiyoruz. Sonuçta hem çalışanlarımız yoğun bir yük altında hem de farklı bir süreçteyiz. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar katkıda bulunacağız ama herkesi kan bağışı yapmaya, canları kurtarmaya davet ediyorum”dedi.

 “STOKLARIMIZ ERİME NOKTASINA GELDİ”

Kendilerinden talep edilen kan miktarının 26 bin 500 olduğunu Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdür Vekili Dr. İbrahim Dedemehmet; “Ülkemizin ihtiyacı olan kanın karşılanması ve sürdürülebilirlik için kan temini için karşılıksız kan bağışı anlayışını toplumun her kesimine yaymak amacındayız. Kızılay’ın kan bağışçısı ile hastane arasında iyilik köprüsüdür. Gönüllü kan bağışçılarından aldığımız her bir ünite kan 3 farklı ürüne ayrılmakta ve bu laboratuvarda işlendikten sonra hastanelerin ihtiyaçları giderilmeye çalışmaktadır. Hastane Kızılay’dan kan talebinde bulunuyor ve bu talebi Kızılay olarak karşılamak durumundayız. Ama yaşadığımız bu pandemi sürecinden dolayı yapılan kan bağışı sayılarında ciddi bir düşüş oldu. Stoklar erime noktasına geldi ki şu an 1 bin civarı gibi bir şey var depomuzda. Biz İstanbul Avrupa Yakası’na bağlıyız. Kızılay Kan Merkezi olarak İstanbul Avrupa Yakası, Trakya’daki bütün hastaneler yani toplamda 186 hastanenin kan ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu anlamda da Edirne ilimize baktığımız zaman sadece 1 Ocak tarihinden bugün itibariyle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 16 bin 500 ünite kan talebinde bulunmuş. Aynı şekilde 1.Murat Devlet Hastanesi’ne de baktığımızda 5 bin ünite gibi kan talepleri oldu. Edirne il ve ilçelerdeki diğer hastanelerin de talebi 5 bin civarında olmuştur. Aynı tarihler içinde Edirne Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak aldığımız bağış sayısı sadece 15000 ünitedir. Yani sadece Tıp Fakültesi’nin ihtiyacını bile karşılayamamaktayız şu anda. Bundan dolayı da sayın valimizin başkanlığında, belediyemiz, diğer resmi kurum ve kuruluşlar, siyasi partilerin desteği ile 16-17-18 Ekim tarihlerinde 3 günlük büyük bir kan bağışı kampanyası düzenlemek istiyoruz. Bu yüzden de Valimiz, Belediye Başkanlığımızın, kamu kuruluşlarının, STK’ların desteklerini beklemekteyiz. Bu süreçte elimizden geldiği kadar merkezimizi de açık tutup merkezimizde de kan almaya çalıştık. Sahaya çıkıp sosyal mesafeye dikkat ederek çalıştık. Bütün önlemler alınmıştır. Bağışçılarımızın içi rahat olsun” dedi.

“İLK DEFA 55 YAŞINDA KAN VERDİM”

Bir kan üç can projesinden bahseden Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, “Bizler de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 3 yıldan beri bu projeyi yürütmekteyiz. Bir kan üç can projesini. Ben kendim de dahil olmak üzere bütün birimlerimizle beraber Ramazan Ayı’nda kan verdik. Onun mutluluğunu yaşadım. Kanımın 3 tane cana hayat vermesi beni o kadar duygulandırdı ki. İlk defa 55 yaşında kan verdim. En son 60 yaşına kadar kan veriliyormuş. Kanı verirken tüm detaylarıyla anlattılar, ilgilendiler.  Hiçbir endişe yaratmadan sırayla alıp gerekli testleri yapıyorlar. Bir insana faydalı olmak manevi olarak duygulandırdı. Projemiz devam ediyor. İnşallah tamamen projeye destek oluyoruz” dedi.

“TEŞKİLAT OLARAK KATILACAĞIZ”

Kampanyaya sürekli katıldıklarını söyleyen İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir “Bu kampanya daha önceden de katıldığımız bir kampanya. Dolayısıyla bugün de kampanyaya destek vereceğimizi ifade ederim. Kızılay’ımızın bu güzel uygulaması bizi mutlu etmiştir. Saraçlar Caddesi’ndeki yapacak olduğunuz programa da teşkilat olarak katılacağız” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.