DOLAR 32,1986 0.13%
EURO 34,9956 0.04%
ALTIN 2.501,94-0,03
BIST 10.904,920,09%
BITCOIN 2243019-1,92%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kanal İstanbul’a bir tepki de DİSK Emekli Sen’den

Kanal İstanbul’a bir tepki de DİSK Emekli Sen’den

ABONE OL
4 Ocak 2020 11:10
Kanal İstanbul’a bir tepki de DİSK Emekli Sen’den
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi üyeleri Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek Kanal İstanbul’u istemediklerini belirttiler.

Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi üyeleri “Kanal İstanbul’u İstemiyoruz beya!” yazılı pankartlar açarak Kanal İstanbul Projesine hayır dediler.

DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi tarafından Edirne Saraçlar Caddesi’nde Kanal İstanbul     Projesi’ne itirazlarının sonrasında basın açıklamasında bulundu. ÇED raporuna itirazlarının takipçisi olacaklarını belirten Başkan Dayıoğlu, taleplerinin ÇED olumsuz kararı çıkmasından yana olduğunu söyledi.

“ÇED RAPORUNA İTİRAZIMIZI YAPTIK”

DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu burada yaptığı açıklamada, “İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sayfasında 23.12.2019 tarihinde halkın görüş ve önerilerine açıldığı duyurulan, Kanal İstanbul Projesi Çevresel Etki Değerlendirme Raporuna karşı itirazlarımızın sunulması, ÇED Olumsuz Kararı verilmesi talebidir. Kanal İstanbul Projesi, 1.İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları, tarım ve mera alanları yok olacaktır, Bununla da kalmayacak ve bu proje Trakya’nın su kaynaklarına ve dolayısıyla tarım topraklarına geri dönüşümü olmayan zararlar verecektir. 2.İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı yok olacaktır, 3.Doğal yaşam alanları ve ekosistem bozulacaktır, 4.Doğal ve arkeolojik sit alanları, tabiat parkları, milli parklar vb. koruma alanları yok olacaktır, 5.Sadece İstanbul’da değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları yok edileceği için bölgede tarım ve hayvancılık yapılamaz hale gelecektir. Aslında bir emlak projesi olan “Kanal İstanbul” projesine ayrılan bütçenin, istihdama, emekçinin ve emeklinin yaşam standartlarını yükseltmeye harcanması gerekmektedir. Bu bütçe ile öncelikle Ergene nehrinin ıslahı sağlanmalıdır. 6.ÇED Raporuna göre 1.155.668.000 m3 olan kazı materyalinin taşınmasıyla bozulan ekosistem halkın sağlığını tehdit edecektir, 7.Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıracaktır. Kanal İstanbul doğal çevreyi değiştirerek olumsuz etkileyecek, bir başka deyişle çevre ve halk sağlığını bozacak bir proje olduğundan “sağlıklı çevrede yaşama halkımızın ihlal edilmesini kabul etmiyoruz. Anayasal yetkilerimizi kullanarak Çevresel Etki Değerlendirmesi yönetmeliğin 11. maddesinin isi olacağız. 4.fıkrası çerçevesinde ÇED Raporuna itirazımızı yaptık. Bu itirazımızın takipçisi olacağız. Talebimiz ÇED Olumsuz Kararı verilmesidir” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.