Kansere ‘durak’lı farkındalık

05.02.2020 10:47

Kansere ‘durak’lı farkındalık

Dünya Kanser Günü nedeniyle farkındalığı artırmak ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla kentteki bir minibüs durağı “Kanser Farkındalık Durağı” olarak düzenlendi.

4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesinin katkılarıyla Talatpaşa Caddesi’nde bulunan bir minibüs durağını meme kanserinin simgesi olan pembe balonlar ve kanser hakkında bilgilendirici afişlerle donattı.

“KANSER ÖNLENEBİLECEK BİR HASTALIK DURUMUNDADIR”

Durağın açılışında konuşan Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı ortaklığında kanser farkındalığını arttırıcı bir eyleme imza attıklarını belirterek, “4 Şubat Dünya Kanser Günü 2005 yılından bu yana biz de uluslararası kanser kontrol Cemiyeti ile beraber bugünü kanserle mücadelede farkındalık eylemleri yapma günü olarak kutluyoruz. Bir durağımızı kıymetli Edirnelilerimizin gelip geçerken yollarının üzerindeki önemli bir durağımızı bu amaca tahsis ettik. Belediye Başkanımıza, yardımcılarına, belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Amacımız dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alan kanser ölümlerinden kaçınabilmemiz için neler yapmamız gerektiği konusunda her fırsatta bilgi paylaşımını arttırmak. Bu kadar ciddi bir hastalık olan ve ölüme sebebiyet sıralamasında tüm ölümler içinde ikinci sırada yer alan kanser aynı zamanda yüzde 30 ile 50 arasında risk faktörlerinden kaçınarak engellenebilecek önlenebilecek bir hastalık durumundadır. Bu konuda toplum olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla halkımızı doğru bilinçlendirme yolunda gayret edersek bu hastalığını hepimizi korkutacak bir hastalık olmaktan öteleyebileceğiz. Kanser Eğitim ve Teşhis Merkezimiz de (KETEM) bu yönde çalışmaların öncülüğünü yapmaktadır” dedi.

Kanser hastalığına dikkat çekilen bu farkındalığın önemli olduğunu söyleyen T.Ü Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, “Bu farkındalık için valimize, belediye başkanımıza, müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Sağlık açısından çok önemli bir duyarlılık. Hayırlısı olsun” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik de farkındalık çalışması için emeği geçenleri kutladı.

“BİLİNÇLENMEK, EĞİTİMLİ OLMAK, İYİ BİLMEK”

Vali Yardımcısı Ali Uysal da “Böyle bir farkındalık oluşturduğu için Halk Sağlığı Başkanımız Selma Heves hanımefendi, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ali Cengiz Kalkan’a ekibine, belediye başkanımıza, rektörümüze Önemli olan bilinçlenmek, eğitimli olmak, bu tür risklerden kaçınabileceğimizi iyi bilmek. Önemli olan bu tür hastalıklara yakalanmamak. Tedavi boyutunda elbette devletimizin imkânı var ama önemli olan her hastalığa yakalanmamak, korunmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açılışa Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Edirne Halk Sağlığı Başkanı Dr. Selma Heves ve sağlık çalışanları katılım sağladı.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler