DOLAR 32,2771 -0.11%
EURO 35,0953 0.42%
ALTIN 2.402,48-0,51
BIST 10.165,521,14%
BITCOIN 2177298-0,28%
Edirne
27°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kapılarda gurbetçi tedbiri

Kapılarda gurbetçi tedbiri

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentteki sınır kapılarında gurbetçi hareketliliğinin artmaya başladığını belirterek, gurbetçilerin ülkemize giriş ve çıkışlarında sorun yaşamamaları için tedbirlerin artırıldığını ifade etti. Vali Sezer, ayrıca gümrük kapılarında 678 milyon 140 bin lira değerinde gümrük kaçağı ticari eşya ve sadece mayıs ayında kapılarda 641 kilo uyuşturucu madde yakaladığını söyledi.

ABONE OL
3 Haziran 2024 18:56
Kapılarda gurbetçi tedbiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentteki sınır kapılarında gurbetçi hareketliliğinin artmaya başladığını belirterek, gurbetçilerin ülkemize giriş ve çıkışlarında sorun yaşamamaları için tedbirlerin artırıldığını ifade etti. Vali Sezer, ayrıca gümrük kapılarında 678 milyon 140 bin lira değerinde gümrük kaçağı ticari eşya ve sadece mayıs ayında gümrük kapılarında 641 kilo uyuşturucu madde yakaladığını söyledi.

Edirne Valisi Yunus Sezer başkanlığında, Edirne Valilik Toplantı Salonu’nda 2024 yılının ilk 5 ayında Edirne’nin huzur ve güvenliği için asayiş, göçmen kaçakçılığı, narkotik ve trafik faaliyetleri ile ilgili Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıya Edirne Valisi Yunus Sezer’in yanı sıra, Edirne İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, Edirne İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Naim Tavlı, Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü İlyas Akyıldız ve Sahil Güvenlik Üsteğmen Doğan Yeşiller katıldı.

“GURBETÇİ SEZONU BAŞLIYOR, GÜMRÜK VE EMNİYET PERSONELİ KONUSUNDA TAKVİYELER YAPILDI VE YAPILACAK”

Toplantının ardından basın mensuplarını açıklamada bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, “İlimiz sınır şehri araç, yolcu ve ziyaretçi yoğunluğunun son derece arttığı önemli bir lokasyondaki bir şehrimiz. Özellikle yaz aylarında Saroz ve Enes tarafında gelen ziyaretçilerin yoğunluğu, turistlerin yoğunluğuyla karşı karşıya kalıyoruz. Ve burada 500 binin üzerinde insanın bu bölgeye geldiği ve tatilini geçirdiğini ve ziyaretlerde bulunduğunu biliyoruz. Bir diğer önemli noktamız özellikle Avrupa’dan yaz ayı nedeniyle gelen gurbetçilerimiz, gurbetçi sezonunun şu anda başladığını ve hareketlerini yavaş yavaş arttığını gözlemliyoruz. Bu noktada malumunuz ilimizde 4 tane sınır kapımız var. En azından kara sınır kapımız var. Bu sınır kapılarımızda da hem emniyet boyutuyla hem de gümrük boyutuyla buradaki gelen vatandaşlarımızın ülkemize sağlıklı bir şekilde girmesi, gümrük kapılarımıza hiç takılmadan, kuyruklara takılmadan girmeleri için de gerekli etkili ve hazırlıklarımıza başladık. Bu manada Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız çok önemli personel takviyesinde bulundu gümrük kapılarımıza. Aynı zamanda emniyet görevlendirmeler başladı. Bir kısım emniyet personelimiz gelerek görevine başladılar. Bu hafta itibariyle bu artarak devam edecek ve sürekli bir şekilde oradan vatandaşlarımızın ülke özlemiyle, memleket özlemiyle geldikleri zaman burada herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmadan memleketlerine gitmelerini sağlamayı temenni ediyoruz. Bu manada da bu önümüzdeki beş ay boyunca çok önemli çalışmaları yapacağız ve sürekli bu noktada da takiplerimize devam edeceğiz” dedi.

“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDAKİ ARTIŞ MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİMİZDEN KAYNAKLI”

Araç ve yolcu trafiğinin artışıyla beraber yollarda trafik kazalarıyla ilgili de önemli tedbirleri almaları gerektiğini ifade eden Vali Sezer, “Daha önce söylemiştim her konuda çok önemli adımlar attık ama trafik noktasında istediğimiz seviyede bir trafik kazalarının önlenmesi noktasında istediğimiz seviyeyi yakalayamamıştık. Bu ay itibariyle geçen yılın Mayıs ayıyla kıyasladığımız zaman ölümlü trafik kazalarımızda ve yaralanmalı trafik kazalarımızda önemli bir artış yok. Fakat düşüş noktasında da bir düşüş yakalayamadık. Burada şöyle bir çalışma yürütüyoruz. Özellikle trafik kazalarının çok yoğun olduğu yerlerle ilgili daha önce de bahsetmiştik. Burada kavşak iyileştirilmesinden trafik işaretlerine ve ışıklandırmalar dahil olmak üzere birçok noktada karayollarımız, özel idaremiz, emniyet, belediyelerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Eksik kalan çalışmalarımız var. Onları da kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Geçen Nisan ayına göre trafik kazalarımızda toplam kaza sayımızda Mayıs ayına göre yüzde 8’lik bir azalma var. Ama yine ölümlü trafik kazalarımız var ve yaralanan trafik kazalarımız var. Özellikle motosikletli trafik kazaları da kaza sayımızda bir artış söz konusu. Ölümlü kazalarımız da bu motosiklet kullanan yolcularımızdan, sürücülerimizden kaynaklandı. Ve kaynaklandı derken onların karıştığı trafik kazaları oldu. Hepimizi derinden üzen kazalarla karşı karşıya kaldık. Genç yaşta evlatlarımızı kaybettik bu dönemde. Buradan özellikle istirhamımız bu yolcularımızın, araç sürücülerimizin dikkat etmeleri bu çok önemli. Özellikle de motosiklet kullananların muhakkak kas kullanması, kas takması, yine koruyucu kıyafetlerini muhakkak kullanmaları bunlar çok önemli. Ve uygulama sayımızda tabi biz alınan tedbirler noktasında da özellikle kontrollerimizi çok artırdık. Geçen yıl 5 aylık dönemde 36 bin araç kontrolü varken bu sene 67 bin araç kontrolünü gerçekleştirdik. Burada hem trafik kurallarına uyma hem de biraz daha dikkat çekme manasında trafik polislerimiz, jandarmadan arkadaşlarımız uyarıcı faaliyetlerde bulunduk. Araç kontrolleri noktasında 2 kat artış var” dedi.

“GÜMRÜK KAPILARINDA ARAÇ GİRİŞ VE YOLCU SAYISINDA ARTIŞ”

Gümrük kapılarında da yoğunluğun artarak devam ettiğine işaret eden Vali Sezer, “İlk 5 aya baktığımızda geçen yıla göre yüzde 14’lük araç yolcu giriş çıkışlarında artış var. 4 milyon 842 bin 877 yolcu sayısı sınır kapısından giriş çıkış yapan yolcu sayısı. Araç sayısında da ilk 5 ayda yüzde 10’luk artış var 1 milyon 975 bin 273 geçen yılın ilk 5 ayına göre araç giriş çıkışında artış söz konusu. Mayıs ayında 440 bin 540 araç giriş çıkışı söz konusu. Geçen seneye göre yüzde 10’luk artış var” dedi.

” 678 MİLYON 140 BİN LİRA DEĞERİNDE GÜMRÜK KAÇAĞI TİCARİ EŞYA YAKALANDI”

Gümrük kapılarında yılın ilk 5 ayında 678 milyon 140 bin lira değerinde gümrük kaçağı ticari eşya yakalandığını belirten Vali Sezer, “Gümrük kapılarında kurumların ortak iş birliği çalışası devam ediyor. Bu sene ilk 5 ayda 678 milyon 140 bin lira değerinde 213 gümrük kaçağı ticari eşya yakaladık. Geçen senenin ilk 5 ayına göre yüzde 50 oranında gümrük kaçağı yakalamalarında artış söz konusu. Mayıs ayı içinde 50 milyon ticari eşya yakalandı. Bunlardan altın, otomobil eşyası ve elektronik sigara arz ediyor” dedi.

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE OPERASYONLAR SÜRÜYOR”

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında da çok yoğun operasyonların devam ettiğine değinen Vali Sezer, “Geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 171 artış söz konusu. Özellikle Esrar, kokain, extacy ve sentetik uyuşturucu konusunda yoğun yakalamalarında gerçekleştirildi. Bu sene Mayıs ayında sınır kapılarında 641 kilo esrar yakaladık. 17 kişi tutuklandı” dedi.

“ASAYİŞ OLAYLARINDA AZALMA SÖZ KONUSU”

Vali Sezer, kentteki asayiş olaylarında azalma söz konusu olduğunu belirterek, “Asayiş konusunda tüm kurumların çalışmalarını ortaya koyuyoruz. Özellikle mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 39 oranında bir azalma var. İlk beş ayda kıyasladığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 36 oranında bir azalma var. Evden hırsızlıkta yüzde 62, iş yerinden hırsızlıkta yüzde 50, motosiklet hırsızlığında yüzde 63, dolandırıcılıkta yüzde 19 ve otodan hırsızlıkta da yüzde 68 oranında bir azalma söz konusu. Bu manada da ben arkadaşlarıma, tüm kolluk kuvvetlerindeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞINDA İYİ SONUÇLAR ELDE ETTİK”

Göçmen kaçaklığı ile mücadele kapsamında iyi sonuçlar elde ettiklerini vurgulayarak, “Yasa dışı göçmen kaçakçılığı ile ilgili tabii ülkemizde bir politika var ve bu politikada ilimizde de en iyi şekilde uygulanmaya çalışılıyor. Göçmen kaçakçılığı noktasında arkadaşlar, emniyetimiz, jandarmamız ve hudut birliklerimiz yoğun bir şekilde çalışıyorlar. 106 tane bizim noktamız var emniyet, jandarma ve hudut noktasında. Yani hududa gelmeden arama noktalarımız. Bunlardan 16 tanesi sabit. Diğerleri de bazı olaylara göre noktasal olarak değiştirdiğimiz noktalar. Ve buralar sürekli göçmen kaçakçılarından geliştirdikleri stratejiye göre de değişen uygulama noktalarımız. Ve bunları bazen zaman, bazen yer olarak da rastlantısal olarak sürekli gerçekleştiriyoruz” dedi.

“5 AYDA 8 BİN 467 YASA DIŞI GÖÇMEN, 274 GÖÇMEN KAÇAKÇISI YAKALANDI”

Vali Sezer, yılın ilk 5 ayında 8 bin 467 yasa dışı göçmenin yakalandığını belirterek, “Yılın ilk 5 ayında 8 bin 467 yasa dışı göçmeni yakaladık. Sadece Mayıs ayında 3 bin 21 kişi yakalanmış durumda ki bu da geçen seneye göre yüzde 7,1 artış var.  Ama bir önceki aya göre baktığımız zaman yasa dışı göçmenlerin bu havalarını sınmasıyla beraber sınır hattına ve ilimize geliş sayısında yaklaşık yüzde 50’ye yakın bir artış var bir önceki ayla fiyatladığımız zaman yakaladığımız yasa dışı göçmen sayılarında. Bu çok önemli. Yine organizatör sayısında arkadaşlar önemli yakalamalarımız var.  Son 5 ay içerisinde 274 yasa dışı göçmen organizatörü yakalamış durumdayız. Sadece Mayıs ayında 92 tane göçmen organizatörü yakalanmış ve bunlarla ilgili adli işlemler yapılmış durumda” diye konuştu.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.