DOLAR 32,3210 0.14%
EURO 34,9882 0.15%
ALTIN 2.424,19-0,92
BIST 10.479,16-1,86%
BITCOIN 2174215-1,15%
Edirne
23°

PARÇALI BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

23 bin sayım görevlisi, 6 bin denetleyici aranıyor

23 bin sayım görevlisi, 6 bin denetleyici aranıyor

ABONE OL
24 Eylül 2020 14:46
23 bin sayım görevlisi, 6 bin denetleyici aranıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber’de, Sayım iki yöntemle yapılacak – sayım görevlileriyle birlikte veya internet üzerinden kendimiz anket formu doldurabiliriz. Bu durumda daha sonra iletebileceğimiz benzersiz bir kod alacağız. Sayım memurları başvuruları 15 Eylül’de başladı ve Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Başvuracak adaylarda aranacak temel şartlar– yetişkin olmaları, en az lise mezunu olmaları, sabıkalı olmamaları.

Nüfus sayımı her 10 yılda bir yapılır. Genel şartlardan başka sayım görevlilerinin koronavirüs koşullarında farklı adresleri ve aileleri dolaşacak kadar cesur olmaları da gerekecek.

Adayların başvurularının onaylanması için birkaç koşulu karşılaması gerekiyor.

Kazanlık Belediyesi Genel Sekreteri Vanya İvanova, “Ek kriterler olarak iletişim becerisi, bilgi seçme becerisi belirtilmiştir” diye izah etti.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Demografik ve Sosyal İstatistikler Müdürü Magdalena Kostova, basına yaptığı açıklamada, sayım memurlarının yaptıkları işe uygun ücret alacaklarını kaydetti. Kostova, “Sayılan her nesne için sayım görevlisi bir miktar ücret alacak. Örneğin, bir bina için – 70 stotinka, bir ev için – 1 leva, bir kişi için – 2,50 leva. Toplanan her bir kod için – 80 stotinka” diye izah etti.

Tüm sayım memurları virüse karşı kişisel koruyucu ekipmana sahip olacak.

Kostova, “Teması önemli ölçüde azaltacağından insanların elektronik sayımdan yararlanmasını öneririz. Onların sadece sayım memuruna, kendilerine soru sorulmadan söz konusu kodu vermeleri gerekir. Elektronik sayıma katılmayacak olanların ise maske ve eldiven takması gereken sayım memurlarından istenilen mesafede durması gerekecek. Ancak sayıma katılım önemli” dedi.

Demografik ve Sosyal İstatistikler Müdürü, “Bu sayım, tüm politikalar ve gelecekte fon tahsisi için önemli, çünkü tüm bu idari önlemlerin uygulanması, su temini, kanalizasyon şebekesi için yardım ve fonların sağlanması bu insanlara yönelik yapılır” diye izah etti.
Sayıma katılmak zorunludur. Katılmayı reddeden vatandaşlara 160 leva para cezası uygulanacak. 22 – 31 Ocak döneminde elektronik nüfus sayımı yapılacak, 1 – 15 Şubat döneminde ise evler ziyaret edilerek klasik yöntemle sayım yapılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.