DOLAR 32,5114 -0.89%
EURO 34,9908 -0.9%
ALTIN 2.435,48-0,38
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2096663-4,07%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kara günden aydınlığa…

Kara günden aydınlığa…

ABONE OL
26 Kasım 2019 10:34
Kara günden aydınlığa…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci yılı 7’den 70’e büyük bir coşku içinde kutlandı.

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci yıldönümü etkinlikleri Atatürk Anıtı’na saat 10.30’da Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, STK temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Çeleklerin sunulmasının ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Anıttaki törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sendikalar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurtuluş kutlamaları ardından Talatpaşa Caddesi’ndeki tören alanında devam etti. Burada şehrin teslim alınmasının canlandırıldı, ardından Türk bayrağı Edirne Valisi Ekrem Canalp’e teslim edildi. Daha sonra belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız seslendirildi. Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Sıla Biga’ın okuduğu şiirin ardından kurtuluş döneminde askerlerimizin giydiği kıyafetler giyen Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibi, askerlerimizin kurtuluş mücadelesini simgeleyen bir gösteri yaptı

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.

Gürkan, konuşmasında şunları söyledi; “Birlikte 1.dünya savaşına girdiğimiz Almanya’nın yenilmesi ile bizde yenilmiş kabul edildik. Ama TürkMilleti ve elbette Edirneliler bu yenilgiyi bir türlü kabul edemedi, bir türlü içlerine sindiremedi. 30 Ekim 1918’de imzalanan ve bizim yenilgimizi onaylayan Mondros Mütarekesi’nden sadece 3 gün sonra, henüz Osmanlı coğrafyasının hiçbir yerinde daha mağlubiyetin şoku atlatılamamışken Edirne’den 4 kahraman insan çıktı. Biri o dönemin belediye başkanı Şevket Dağdeviren, Yolageldili Kasım Bey, Faik Kaltakkıran, Mehmet Şeref Aykut. Bu 4 kahraman Mondros Mütarekesi’nden sadece 3 gün sonra 1 Kasım 1918’de Havsa Necatiye’de  bir köyün bir samanlığında toplandılar. Dediler ki: Türk Milleti bu yenilgiyi kabul etmez. Edirneliler yenilmeyi kabul etmez. Edirne bugüne kadar 4 kez düşman işgaline uğradı, hepsini başından def etti ve tekrar bağımsızlığını kazandı. O gün 1 Kasım 1918’de bu 4 yiğit adam direnişin ilk sembolü olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdular. Bundan 6 ay sonra 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Samsun’a ayak basarak, ilk kurtuluş kıvılcımı Edirne’de, bu topraklarda yapılmıştı. Ardından Mustafa Kemal, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Sonra dediler ki, Vatan bir bütündür bölünemez. Bu iki cemiyet birleşti Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oldu. Ardından Kuvayi Milliye oldu. Ardından sel oldu çağladı, taştı. Kurtuluş Savaşı oldu. Emperyalistleri yendiğimiz bugün kurtuluşumuzu bir kez daha kutluyoruz.

Vatan Şairimiz Mehmet Akif öyle diyordu; bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı. Verme, dünyaları alsanda bu cennet vatanı. Ve Mustafa Kemal’in önderliğinde Edirne’den Ardahan’a, Ardahan’dan Sinop’a, bütün Türk Milleti hepsi bir ağızdan, kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda. Şu heda fışkıracak toprağı sıksan şu heda. Canı cananı bütün varımı alsın hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.bu heyecanla, baş kaldırıyla Kurtuluş Savaşı başladı. Kurtuluş Savaşı’nın ardından 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir galibiyeti yaşadı Türk Milleti. Kahraman Türk Ordusu Türk silahlı kuvvetleri dünyada ilk kez yedi düvele karşı emsali görülmemiş bir zafer yaşattılar bu millete. O gün, bu büyük millet, şanlı Türk Ordusu ve Türk Milleti hep beraber haykırdı. Dalgalan sende şafaklar gibi ey şanlı hilal, olsun artık dökülen kanlarımızın hepsi helal. Ve ardından 24 Temmuz 1923, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Antlaşması imzalandı. Ve 29 Ekim 1923 Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bu Cumhuriyet sadece Türkler’in Cumhuriyeti değildi. Dünyada emperyalizmin hışmına uğramış, emperyalizmin ezmeye çalıştığı bütün mazlum milletlerin bir direnişi, bir baş kaldırışıydı. Edirne’nin bugün 97. Kurtuluş yılını kutluyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Ruhları şad olsun. Edirne’nin kurtuluşunun 97. Yıldönümünde Edirne’den hep beraber bir kez daha şunu söylüyoruz; Ey büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk Varlığı’na armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

Başkan Gürkan’ın konuşmanın ardından oda, borsa, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve öğrenciler kortej geçit töreni gerçekleştirdi. Vatandaşlara kente özgün aynalı süpürge, Edirne bebekleri, badem ezmesi ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.