DOLAR 32,1973 -0.04%
EURO 35,0224 -0.03%
ALTIN 2.510,170,39
BIST 10.739,570,90%
BITCOIN 22379354,43%
Edirne
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Kardeş Oda” protokolü imzalandı

“Kardeş Oda” protokolü imzalandı

ABONE OL
17 Ağustos 2023 17:06
“Kardeş Oda” protokolü imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir dizi temaslarda bulunmak, işbirliği ağını genişletmek ve yurt dışı pazarına açılarak üyelerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Edirne’yi ziyaret eden Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında “Kardeş Oda” protokolü imzalandı.

Temasları kapsamında ilk olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Sivas Ticaret ve Sanayi Odası heyetine STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir öncülük etti. Edirne TSO binasında iki Oda arasında gerçekleşen imza protokolüne; ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, Meclis Başkanı Emre Alp, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir ve her iki Odanın Yönetim Kurulu Üyeleri katılımda bulundu.

İmza töreninde konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak; “İmzalamış olduğumuz protokol ile Odalarımızda yürüttüğümüz faaliyetler, vermiş olduğumuz hizmetler ve uygulanacak projelerde deneyimlerimizi paylaşarak kalite ve verimliliği artırmayı hedefliyoruz. Kardeş Oda Protokolü ile iki Oda arasında köprü kurmuş olacağız. Odalar arasında iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standardının artmasını sağlamak önceliklerimiz arasındadır.  İmzalanan protokolün her iki Oda adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir; “’Kardeş Oda’ Olarak Her Türlü Bilgi ve Tecrübeyi Paylaşmaya Hazırız”

Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir; “Protokol ile Edirne TSO ve Sivas TSO arasında iletişimi güçlendirmeyi, karşılıklı hizmet standartlarının artmasını, sosyo-kültürel faaliyetlerde de birlikte hareket ederek bölgemizde sanayi ve ticareti daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. ‘Kardeş Oda’ olarak her türlü yardımı, imkânı, tecrübeyi ve bilgi birikimini karşılıklı paylaşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

İmzalanan Kardeş Oda protokolünün ilk adımı ise Yunanistan’ın Dedeağaç şehrinde atıldı. Sivas TSO heyeti ziyaretinin ikinci gününde, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası eşliğinde Yunanistan’ın Dedeağaç şehrini ziyaret ederek, Evros Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Kuzey Makedonya Odaları Temsilcisi Christodoulos Topsidis ile bir araya geldi. Edirne Yunanistan Konsolosu Aris Rasiopoulos’un da eşlik ettiği buluşmada, her üç Oda arasında işbirliği protokollerine imza atıldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Evros Ticaret Odası Başkanı Christodoulos Topsidis; “İki ülke arasındaki işbirliği ve ticaret hacminin gelişmesi için odalar arası ziyaretler son derece önemlidir. Bu kapsamda eski partnerimiz Edirne TSO vasıtası ile Anadolu’dan kalkıp bizleri ziyarete gelen Sivas heyetine teşekkürlerimi sunmak isterim. Dostlukların pekişmesi ve iş adamlarının yatırımları hususunda ortak hareket ederek çalışmalarda bulunmalıyız. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile uzun yıllara dayanan işbirliğimizi bugün tekrar tazeliyoruz. İşbirliği ağımıza Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nı da eklemenin heyecanını yaşıyoruz. Bu imzalarla birlikte artık bir aile olduk. Bu bağları pekiştirmek için en kısa zamanda Edirne ve Sivas Odalarını ziyaret etmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak “Yunanistan, Edirne ve Trakya Bölgesi için önemli bir potansiyeldir. Edirne ve bölge ticaretinin gelişmesinde en önemli etken sınır komşularımızla yapacağımız işbirliğidir. Edirne gerek mal trafiği gerekse yolcu trafiği anlamında iki önemli sınır kapısı ile Yunanistan’a bağlanmaktadır. Biz bu trafiği ve ticaret hacmini, ülkemizin farklı kesimlerine yaymak istiyoruz. Daha derinlere girmek istiyoruz. Bugünkü buluşmayı bu vesile ile gerçekleştirdik. Her üç Odaya da hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sivas’ın ekonomik ve ticari yapısına ilişkin bilgiler veren Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir ise, öncelikle ev sahipliği için Topsidis’e teşekkür ederken, bu buluşmaya vesile olan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na memnuniyetini dile getirdi. Bugün gerçekleştirdiğimiz işbirliği anlaşmasıyla, ilerideki dönemde Yunanistan’ı kendi üyelerine daha iyi tanıtabileceklerini, bu gelişmenin karşılıklı ticarete de olumlu yansıyacağını söyleyen Özdemir, Evros TSO ile ortak çalışmalara imza atacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, her iki Odanın üyelerine fayda sağlayacak tüm çalışmalara açık olduklarını belirtti.

Protokollerin imzalandığı toplantı, Evros ili basın temsilcilerinin her üç Başkan ile yaptığı röportajlarla son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.