19.3 C
Edirne
23:05 - 14 Temmuz 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

KBB ve Odyoloji de son gelişmeler konuşuldu

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İşitme Cihazları ve İmplantları Sempozyumu, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. KBB ve odyoloji alanında Türkiye ve dünyadaki önemli bilim ve teknoloji insanlarını bir araya getiren sempozyumda odyoloji, işitme cihaz ve implantları alanındaki son gelişmeler konuşuldu.

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gonca Sennaroğlu ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun’un başkanlığında gerçekleşen sempozyumun açılışında bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Cem Uzun “Artık işitme kaybına kesin çözüm üretebiliyoruz. Yeter ki zamanında tanı koyulabilsin. Bu alanda çok hızlı bir gelişme var. Biz dış kulaktan beyin sapına kadar olan alanda işitme kaybı nedeni varsa bunu tedavi edebiliyoruz, yani işitme kaybını düzeltebiliyoruz. İşitme kaybı nedenlerinin yüzde 99’u da zaten bu alandaki sorundan kaynaklanıyor. Doğuştan kayıp var ise bunu daha bebek doğar doğmaz, bebeği rahatsız etmeden anlayabiliyoruz. Kayıp var ise işitme cihazı ile rehabilitasyona başlayıp, yeterince işitmesini düzeltemediğimiz çocuklarda da tercihen ilk yaşlarda, özellikle ilk dört yaşta koklear implant ile tedavi ederek, birçok hastada normal akademik gelişime imkan verecek düzeyde işitme ve konuşma gelişimi sağlaması mümkün oluyor. Tabii rehabilitasyonda burada çok önemli. Bazı nadir durumlarda da işitme siniri veya beyin sapında sorun çıkıyor. Bunlar için de beyin sapına işitme implantı koyabiliyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da sempozyumda bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı.

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Ayçiçek balının taban fiyatı belirlendi

Mutlu Akbaşak

Selayı susturmak isteyen kişiye izin vermeyen imam, yaşadıklarını anlattı

Mutlu Akbaşak

Marmara Belediyeler Birliği encümen üyelerini seçti

Mutlu Akbaşak

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla