DOLAR 32,5176 0.19%
EURO 34,6004 0.08%
ALTIN 2.491,170,21
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20747930,92%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kent Konseyi’nden zeytinlik tepkisi!

Kent Konseyi’nden zeytinlik tepkisi!

ABONE OL
3 Mart 2022 11:11
Kent Konseyi’nden zeytinlik tepkisi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) Sözcüsü Ziya Gökerküçük ve Edirne Kent Konseyi (EKK) Başkanı Nihat Çolak, zeytinlik alanların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle madencilik faaliyetlerine açılmasına tepki gösterdi.

TKKP Sözcüsü Ziya Gökerküçük ve EKK Başkanı Nihat Çolak, yaptıkları orta açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’ de yayımlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Yönetmeliğe göre, “sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmek” şartıyla zeytinlik alanlar maden faaliyetlerinde kullanılabilecek.Yapılan bu düzenleme 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunu’na aykırı. Kanunun 20. maddesine göre “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturulacak tesis yapılamaz ve işletilemez”.  “Bu değişiklik, Anayasa’nın, tarım arazilerinin (md.45), çevrenin (md.56), tabiat varlıklarının (md.63) ve ormanların korunması (md.169) ile ilgili amir hükümlerine açıkça aykırıdır” denildi.

Zeytinlik alanların maden faaliyetine açılmasına karşı olduklarını belirten açıklamada, “Türkiye Kent Konseyleri Platformu olarak “Ölmez” ama son yönetmelikle öldürülmeye teşebbüs edilen Zeytinlik alanların maden faaliyetine açılmasını istemiyoruz.

Kanunlara aykırı olan işlemin acilen durdurulmasını ve ülkemizin başta zeytinlikler olmak üzere tüm verimli tarım topraklarının madencilik faaliyetlerinden korunmasını talep ediyoruz” denildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.