DOLAR 32,5497 0.07%
EURO 35,0439 0.08%
ALTIN 2.431,92-0,12
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21094220,05%
Edirne
33°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek

KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek

ABONE OL
30 Temmuz 2019 10:47
KESK, TİS için Ankara’ya yürüyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KESK Edirne Şubesi 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri için yola çıkmadan önce Saraçlar Caddesi’sinde basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 5 milyon emekli ve memur için gerçekleşecek TİS için Türkiye’nin dört bir yanından olduğu gibi Edirne’den de hareket edilecek.

“TEMEL SORUNUMUZ ÇÖZÜLMEDİ”

KESK Edirne Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına, “3 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisini yakından ilgilendiren, ailelerini de kattığımızda toplamda 20 milyonluk önemli bir kitleyi etkileyecek olan toplu sözleşme sürecinin içindeyiz. Ne yazık ki 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerini artan sorunlarla karşılıyor. Çünkü bugüne kadar dört defa kurulan masadan, insanca yaşamaya yetecek bir ücretten güvencesiz, sözleşmeli istihdama son verilmesine, gelir vergisi adaletsizliğinin ve ek gösterge adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasından ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmasına kadar hiçbir temel sorunumuz çözülmedi. İki yıllık OHAL dönemi ve yaklaşık bir yıldır daha da görünür hale gelen ekonomik kriz mevcut sorunlarımızı daha da ağırlaştırdı” dedi.

“GELECEK İÇİN GARANTİ”

Ayhan Fırtına “Kamu emekçileri ve emeklileri öncelikle bugüne kadar ellerinden alınanları geri istiyor. Bugüne kadar hep ertelenen, fazlası ile hak ettikleri insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek için haklarının garanti altına alınmasını istiyor. Biz de buradan yola çıkarak tüm kamu emekçilerine ve emeklilerine “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş Ve Güvenli Gelecek”,”Grevli Toplu Sözleşmeli Sendika” teklifimizi hazırlamaya çalıştık.Teklifimiz beş ana başlıktan oluşuyor. Bunları sıralayacak olursak: 1-Halktan Yana Bir Kamu Hizmeti, 2-Güvenceli İstihdam, Güvenli Gelecek, 3-Demokratik, Adil Bir Çalışma Yaşamı, 4-İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret 5-Gerçek Bir Toplu Pazarlık Hakkı” dedi.

“MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİNİ, ÜCRET EŞİTLİLİĞİNİ İSTİYORUZ”

Fırtına, “Ne yazık ki yıllardır hayata geçirilen ve ülkeyi uçurumun kıyısına sürükleyen neo liberal politikalar görev yaptığımız kamu hizmetleri alanını sadece bizim değil, toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçi sınıfların, dar gelirli yurttaşların da aleyhine olacak şekilde dönüştürdü. Biz her şeyden önce bu dönüşümün yıkıcı etkilerinin, Halktan Yana Bir Kamu Hizmetinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Sonuç olarak 2020 yılı için tüm kamu emekçilerinin maaşlarında yansımalarla birlikte %38 artış yapılmasını, maaş ve yardım kalemlerindeki artış taleplerimizin kabulü halinde 2021 yılı için 2020 yılında gerçekleşen enflasyon artı 3 puan refah payı verilmesini istiyoruz. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, maaşlarımızın asgari ücret tutarını aşan kısmı için gelir vergisinin ilk dilim oranın uygulanmasını, lisans ve ön lisans mezunu tüm kamu emekçilerinin ek göstergesinin 3600’e çıkarılmasını, bunun dışında kalan tüm kamu emekçilerinin mevcut ek göstergelerinin 800’er puan artırılmasını, ek gösterge konusunda en mağdur kesim olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin ek gösterge cetveline dahil edilmesini, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, zorunlu BES kesintisinin kaldırmasını, mevcut emekli maaşlarının arttırılmasını, EYT haksızlığına son verilmesini, kadın çalışanların 20 hizmet yılı, erkek çalışanların 25 hizmet yılı dolduğunda yazılı talepleri halinde emekli olma hakkı kazanmasını, kademeli geçişle ilgili yaş hadleri uygulanmamasını, 5510 sayılı kanunda kademeli geçiş süresinin sonundan itibaren öngörülen yaş hadleri yerine kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşın dikkate alınmasını, ek ödeme adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasını, farklı kamu kurumlarında aynı ünvanda çalışan tüm kamu emekçileri arasında ücret eşitliğinin sağlanmasını, 4/C den 4/B ye geçen personelin mevcutta %20 olan ek ödeme tutarının kademeleri temel alınarak %70 ile %105 bandına çekilmesini talep ediyoruz” dedi.

“GELİN TEKLİFİMİZ SAHİP ÇIKALIM”

Fırtına, “Beş milyon kamu emekçisinin ve kamu emeklisinin ortak ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarını temel alan, iktidarın hem işveren olarak tarafı hem hakemi olmadığı, her sendikanın, konfederasyonun kendi üyeleri adına masaya oturabildiği, kadın kamu emekçilerinin kendi talepleri ile masada temsil edildiği, başta ILO sözleşmeleri olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme talebimiz bu dönemde temel talebimiz olmaya devam edecek.

Hangi sendikanın üyesi olursak olalım hep birlikte haklarımız için omuz omuza verelim. Kapılar ardında, masalarda değil, işyerlerinden sizlerden topladığımız taleplerle hazırladığımız teklif hepinize “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş Ve Güvenli Gelecek” teklifidir. Gelin teklifimize hep beraber sahip çıkalım” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.