DOLAR 28,9512 0.02%
EURO 31,4114 0.12%
ALTIN 1.893,050,47
BIST 8.087,240,76%
BITCOIN 12084012,42%
Edirne

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KESK’ten bölge bölge miting

KESK’ten bölge bölge miting

ABONE OL
6 Aralık 2019 10:15
KESK’ten bölge bölge miting
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KESK Hukuk TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, Meclis’te görüşmeleri devam eden bütçe teklifine karşı “Halk için bütçe, demokratik bir ülke istiyoruz” sloganıyla bölge mitingleri yapacaklarını söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından başlatılan bölge mitingleri kapsamında, KESK ve konfederasyona bağlı sendikaların MYK üyeleri, dün Edirne’ye geldi.

KESK Edirne temsilciliğinde basın açıklaması yaparak ziyaret amaçlarını anlatan KESK Hukuk TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu da değerlendirdi.

Toplantıya Şenol’un yanı sıra, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Tüm Bel Sen Merkez Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, BES Genel Mali Sekreteri Sedat Suna ve BES Genel Basın-Yayın Halkla İlişkiler Sekreteri A. Bahadır Berdicioğlu da katıldı.

“BÖLGE BÖLGE MİTİNGLER YAPILACAK”

Şenol, burada yaptığı konuşmasında mitinglerle ilgili olarak “Bu etkinlikler 21 Aralık’ta Mersin Akdeniz Bölgesi’ni kapsayan, 22 Aralık’ta Diyarbakır, 11 Ocak’ta İzmir Ege Bölgesi’ni kapsayan ve devamında 23 Ocak’ta da hem OHAL İnceleme Komisyonu’nun bitiş tarihi olan 21 Ocak’ı takip eden hem de 23 Ocak’ta Ankara’da, Çalışma Bakanlığı önünde bu bütçenin emekçilere ne getirdiği, ülkemize ne getirdiğine ilişkin Bölge Mitingleri kararı aldık. Buna ilişkinde çeşitli illerde iş yerlerini geziyoruz ve bu programı anlatıyoruz” dedi.

“ORTADA HALKTAN KAÇIRILARAK ANAYASA’YA AYKIRI OLARAK HAZIRLANAN BİR BÜTÇE VAR”

Gelinen süreçte halktan kaçırılarak bir bütçenin hazırlandığını söyleyen Şenol, bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, “Halktan gizlenen hatta parlamentonun artık son dönemde yeni rejimle beraber parlamentonun devre dışı bırakıldığı, halkın temsilcilerinin dahi söz sahibi olmadığı bir bütçe hazırlanıyor ve bu bütçe saraydan tek kişinin iki dudağı arasından çıkan bir bütçe” dedi.

“SİYANÜRÜ YASAKLAYACAĞINA, İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA ÇARE BUL”

Şenol, 2019 Türkiye’sinin ‘Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı’ masallarıyla anlatıldığını belirterek, “Ülkemiz de işsizlikten, yoksulluktan bunalan insanlarımız canlarına kıyıyor. Kapılarında, ‘Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin’ yazan, yoksulluğun sindiği evlerden cansız bedenler çıkarılıyor. İşsizliğe, yoksulluğa çare üretmekle görevli olanlar ise çareyi internetten siyanür satışını yasaklamakta arıyor” dedi.

“İKTİDAR, PEMBE TABLOLAR ÇİZEREK, SUNİ GÜNDEM YARATIYOR”

Hazırlanan bu bütçenin emekçileri temsil etmediğini, bu bütçenin üretime dönük bir bütçe olmadığını ve bu bütçenin bu ülkeyi karanlıktan çıkaracak bir bütçe olmadığını vurgulayan Şenol şunları söyledi;

“Bu bütçede eğitim yok, sağlık yok. Bu bütçede rant var, sermayenin korunması var, faiz ödemeleri var. Ama asla emekçiler yok. Emeğiyle geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha fazla zorlaştığı bir süreçten geçiyoruz. İktidarın suni gündem yaratma çabaları ve çizilen pembe tablolar emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmiyor.

“İŞSİZLİK REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR”

Resmi işsizlik yüzde 14,2 ile son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Resmi işsiz sayısı 4 Milyon 650 bin.  Her 100 Gençten 28’i, her 100 Genç Kadından 43’ü işsiz. Üstelik bu rakamlar dar işsizliği temel alan resmi rakamlar. Buna iş bulma ümidini kaybedenleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olanları, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanlar da eklediğimizde ulaştığımız geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20,6 oluyor.  Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7 milyon 305 bine ulaşıyor.

“HAYAT PAHALILIĞI, İĞNEDEN İPLİĞE GELEN ZAMLAR ARTIK ÇEKİLMEZ HALDE”

Enflasyon TÜİK vasıtası ile ne kadar perdelenmeye çalışılsa da milyonlar iğneden ipliğe zamlarla çekilmez hale gelen hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşıyor. Çarşı, pazar el yakıyor. Son iki yılda elektrik fiyatları yüzde 72,4 doğalgaz fiyatları ise yüzde 60,7 artmış bulunuyor.  Geliri gittikçe eriyen, borçları artan emekçiler, dar gelirliler olarak bu fahiş zamlarla önümüzdeki kışı nasıl atlatacağımızı düşünüyoruz. Adalet; gelir dağılımında, vergide, sokakta, mahkemede her yerde aşınıyor, yok ediliyor. Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutarken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 6’da kalıyor.

“PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLEN BÜTÇE, PAZARTESİ GÜNÜ GENEL KURULA GELECEK”

Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi politikası sürdürülüyor. Hem dolaylı vergilerin hem doğrudan vergilerin yükü biz bordrolulara yıkılıyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 70’i oluşturan dolaylı vergiler de Gelir Vergisinin yüzde doksanı da bizim cebimizden çıkıyor. Bu zor koşullarda hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bütçe süreci devam ediyor. 29 Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bütçe, 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’na gelecek.

“ÖNCELİKLİ TALEPLERİMİZ”

Ülkeyi yönetenler 2020 bütçesi ile ekonomik krizin, tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflar olmak üzere dar gelirlilerin üzerine yıkmaya hazırlanıyor. Öncelikli taleplerimiz; İşten çıkarmalar yasaklansın, Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun, İşsizlik fonu işçilere verilsin, Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın, Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin, Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.