DOLAR 32,2065 -0.07%
EURO 34,9860 0.03%
ALTIN 2.420,430,09
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 2209090-0,88%
Edirne
°

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dönemi

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dönemi

ABONE OL
1 Eylül 2023 10:15
Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dönemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kira uyuşmazlıklarında bugünden itibaren arabuluculuk dönemi başlıyor. Kira tespit, tahliye uyarlama davaları, aidat ödememe nedeniyle başlatılacak icra takipleri, kiracı ve kiralayan arasındaki her türlü alacak ve tazminat talebine ilişkin uyuşmazlıklarda dava açmayı düşünen için önce arabulucuya başvurabilecek.

Arabuluculuk sisteminin mahkemeye gitmeden ortak yolu bulmak için önemli olduğunu kaydeden Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Dosyalar yargıya düştüğü zaman 1 yılı, 2 yılı buluyor. Arabulucular, yargıya düşmeden orta noktayı bulacaklar ve ondan sonra inşallah mahkemelere gerek kalmadan her iki tarafı da razı edecekler” diye sözlerine yer verdi.

“DAVA AÇMADAN ÖNCE ARABULUCU İLE GÖRÜŞECEKSİN”

Başkan Serhat Çeker “Arabuluculuk olayı da uzun zamandır gündemdeydi ve resmen 1 Eylül itibariyle arabuluculuk sistemi devreye giriyor. Buna göre, eğer bir kişi kiracısından memnun değil, kiracısıyla anlaşamıyorsa, mahkemeye müracaat edip tahliye etmek istiyorsa, direkt olarak yargı dava açacak olana diyor ki sen ilk önce arabulucuyla görüşeceksin. Bununla ilgili bize, gidip oradan bir rapor getireceksin. İlk önce onlarla görüşeceksin, ondan sonra yargıya döneceksin. Bunun nedeni ise, arabulucu bu yargıya düşmeden belki çözüm sağlayabilir, çünkü bu dosyalar yargıya düştüğü zaman bir yılı da buluyor, hatta iki yılı da buluyor. Bir dosyanın açılışı nereden baksan üç ay gibi bir süreç alıyor.  Masraflar ağır, avukata öde, keşif bedeli öde, şunu öde, bir sürü masraflar oluyor” diye konuştu

“ARABULUCULUK’TA ÜCRETLİ”

Serhat Çeker, “Ben buraya gelen birçok kişilere anlaşamayanlara kiraya verdiğimiz şeyler tabii yüzde 25 devletin verdiği şey var. Biz de diyoruz ki yüzde 25 değil de yüzde 30, yüzde 40 veya yüzde 50 gibi artırarak aranıza gerginlikler oluşmasın diye hep böyle arabuluculuk gibi kişileri mahkemeye müracaat etmeden birbirlerine tebligatlar çekilmeden ortamı bulmaya çalışıyoruz. Şimdiden zaten bunun birkaç tane kiracımızı da burada anlaşarak yeniden sözleşme yaparak uğurladık. Her iki taraftan memnun olduk, birbirlerini üzmemiş oldular. İşte bu yüzden de arabuluculuk sistemi girmeye başlayacak. Arabuluculuk sistemi de şimdi gittiğinde onlar da tabii ki bu görüşmeyle ilgili bu ücrete tabi belirli bir meblağ ödenecek. Yani o kadar büyük bir meblağ olmasa da para ödeyecekler, yani bedava olacak bir şey değil” dedi.

“ARABULUCU ORTA NOKTAYI BULACAK”

Kendisinin de emlak sektöründe olması sebebiyle işin içeriğini bildiğini ve arabulucu olarak tarafları anlaştırdığını belirten Çeker, “Ara buluculuk otomatikman insanlara zaman kazandıracak. Mahkemelerde bir sene, iki sene beklemek yerine ara bulucular ne yapacak? İzah edilecek, yani duruma bakın, diyecek. Şu kadar dosya var, bu kadar şey var, siz burayı müracaat edin. İki tarafında uzlaşabileceği şekilde, mağdur olmayacağı şekilde, işte ortayı bulmak bizim amacımız. Ben emlakçı olarak bir haftadan beri bunu yapmaya başladım, gelenler oldu. İşte ne yapacağız? Kirası doldu, ev sahibi üç bin lirayı oturan kiracıya dedi ki ben üç bin lira değil, benim orada on bin lirayı veriyorlar. Hadi on olmasın da sekiz olsun diye gelenler oldu. Kiracı da ben yüzde 25 hadi yüzde 25 olmasın da yüzde 30 arttırayım. Ne yapalım, bin lira gibi bir şey arttırayım, dört bin olsun. Öbürü de bak 10 bin lira dedim ama ben yine 8 istiyorum, arada büyük bir uçurum var. Biz bunları yavaş yavaş ikna etmeye çalışıyoruz. Sen bu kadar masraf edeceksin, sen bu kadar masraf edeceksin. İşte avukata gideceksin, avukat bu kadar alacak, şunu alacak, bunu alacak derken işte ortayı bularak anlaştırırız. İşte arabulucular da bunu yapacaklar, orta noktayı bulacaklar ve ondan sonra inşallah mahkemelere gerek kalmadan her iki tarafı da razı etmiş olurlar” diye ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.