DOLAR 32,5448 0.06%
EURO 34,8069 0.18%
ALTIN 2.438,960,28
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21736922,48%
Edirne
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kira zammı konut satışını artıracak

Kira zammı konut satışını artıracak

ABONE OL
19 Ağustos 2019 09:55
Kira zammı konut satışını artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, enflasyon rakamlarına göre belli olan kira zamları Ağustos ayında kira yenileyenler için zam oranının yüzde 19.91 olarak belirlendiğini söyledi. Kira artış oranının yüksek olduğunu belirten Çekver, ancak yakın zamanda konuttaki kredi faizlerinin düşüşü ile satılık dairelerin daha hareketleneceğini ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, ev ve dükkan sahipleri ile kiracılar arasında yer alan 12 aylık TEFE TÜFE kira artış oranının yüzde 19.91 oranı ile artış yapılması konusunda Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker değerlendirmede bulundu.

Kira faiz oranın yüksek olduğuna dikkat çeken Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, yüzde 10 ile 15 arası bir zam olması gerektiğini, ancak yakın zamanda konuttaki kredi faizlerinin düşüşü ile satılık dairelerin daha hareketleneceğini ifade etti.

“HER ŞEYE ZAM GELİNCE BUNA DA NORMALDİR”

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, yılbaşında kira artış oranlarının 23.5 civarında olduğunu belirterek, “Bunun neticesinde devlet kendi ait olan yerleri örneğin vakıflara yüzde 23 oranında artışlar yaptı. Aradan 1 ay geçti tepkiler üzerine 16 buçuğa kadar çektiler. Şimdi yaz sezonu, fiyatları tutamadılar, ülkede belli bir kriz var. Her şeye zam gelince buna da tabi normaldir. Şu anda da 19.91 yani yüzde 20’lere yakın zam düzenlendi. Şimdi açıklamada böyle olunca yüzde 20 oranında artış gerçekleşecek” dedi.

“YÜZDE 20 ARTIŞ ORANI YÜKSEK”

Bu kira artış oranının çok olduğunu normalde yüzde 10 civarı olması gerektiğini söyleyen Başkan Çeker “Benim görüşüme göre yüzde 20 artış çok. Zaten şu anda insanlarımızın alım gücü yok. Alım gücü kısıtlı, maaşlarında belirli bir artış yapılmamış, doğalgaza, elektriğe zam yapılmış. Bu seferde kiraya da bu şekilde yaptığınız zaman zaten maaşında artış yok nasıl geçinecek bu insanlarımız? Normalde yüzde 10- yüzde 15’ten yukarı olmaması gerekir. Ev sahipleri yüzde 20 oranın altında tabiki zam yapabilir ama hiç biri yapmaz. Çünkü ev sahipleri ben cebimi nasıl dolduracağım onun hesabını yapar. İşin kolayına da şöyle kaçıyorlar; “Bu zammın neresi çok, ben kendim açıklamadım ki, devletin kendisi açıkladığı rakam bu, kirayı devlet belirledi, ben belirlemedim, bende onu uygulayacağım” diyor. Haklısın diyorsun. Şu anda yüzde 20 üzerinden gidilecek ama sıkıntılı” dedi.

“YILDA 18 BİN LİRA ÖDEMEK YERİNE 1+1 EV SATIN ALIYORLAR”

Uzun süre okuyacak olan öğrenci için bazı ailelerin kira yerine 1+1 daireyi satın almanın daha avantajlı olduğunu kaydeden Başkan Çeker “Bir öğrenci buraya gelmiş. Kiralar zaten yüksek. Uzun süre okuyacaklar. Ailelerin hali vakti yerinde ise bir çoğu satılık daire alıyor. Müteahhitlerin yüzde 80 bu yüzden 1+1 daire yapmaya başladı. Çünkü 1+1’lerin satışları daha kolay oluyor, fiyatları daha cazip geliyor. 2+1, 3+1 daire 300-500 bin lira gibi rakamlar istİyorlar. 1+1 daireleri 150-200 bin lira arası rakamlara alabiliyorlar. Onlarda bir fiyat çıkarıyor. En dayalı döşeli daire bin 500 lira, çarpı 12 yılda 18 bin lira. Benim çocuğum 5 sene okuyacak diyor çarpı 5 dediğiniz zaman 90 bin lira yapar. Tabİ bu arada kira artışları da var 120 bin lira yapacak. 30 bin lira fazla vereyim alayım daireyi diyor. Hiç değilse verilen parayı giderken alacak. Ama böyle boşa gitmiş oluyor” dedi.

“HER AY BİN 500 KİRA VERECEĞİNE MEVDUAT FAİZ ORANLARININ DÜŞÜŞÜ DEĞERLENDİRİLİP DAİRE SATIN ALMAK DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Faiz oranlarının düşüşünü ailelerinde fırsata çevirip ev alabileceğini dile getiren Başkan Çeker, “Aile olarakta baksan aynı hesap. Kredi faiz oranları aşağı çekildi. Bu kademe kademe yılbaşına doğru da düşecek. Devlet bankaları açıklama yaptı ama diğer bankalarda açıklama yok. Ama merkez bankasının almış olduğu kararla mevduat faizlerini indirdi 19 buçuklara kadar. Şimdi yıl sonuna kadar daha indirecek. O indiği zaman diğer faiz oranları da düşecek. Bizim beklentimiz 0.70’lere kadar ineceğini tahmin ediyorum. Kiralar gerçekten yüksek, en düşük kira bile bin lira kirası. Şu anda 2 bin- 2 bin 500 lira kira isteyenler var. Sitelerde güvenlikli, otoparklı, havuzlu falan 1+1’ler İstanbul gibi oldu 2 bin 500 lira kira istiyorlar. Şimdi baktığın zaman bir aile bile olmuş olsan her ay bin 500 lira kira vereceğine, biraz birikimi varsa faiz oranları inmişken kendisine daire beğenir. Alır 100-150 bin lira kredi, çalışıyorsa karı koca ne olur? Kirasını öder ama sonucunda ev sahibi olur. Oturduğu yerde de acaba ev sahibim beni çıkaracak mı, acaba ben şuraya bir çivi çaksam mı, burayı boyatsam mı, buraya bir tadilat yapsam mı, yapmasam mı düşüncesi olmayacak. Kendİ evi özgür olacak” dedi.

“MÜTEAHHİTLERİNDE ELİNDE SATILIK DAİRESİ ÇOK İNDİRİM YAPIYORLAR”

Edirne’de müteahhitlerin daireleri ellerinden çıkarmak için ve çalışanlarının ücretlerini ödemek için indirim yaptıklarını kaydeden Başkan Çeker, “Daire satın almak her zaman çok avantajlı. Şu anda edirnemiz de satılık dairesi çok çok fazla. Bir çok müteahhitte belli bir şekilde indirimde yapıyorlar. Çünkü ellerinde sıkıştı, boğuldu. 5-6 aydan beri daire satamıyorlar. Onların çalışanları da var. Bunlarında bir maliyeti, ödemeleri var. Fırsatı değerlendirmek lazım. Hem müteahhit hem ev alacak kişinin işi olacak” dedi.

“BU AYDAN SONRA SIFIR DAİRE SATIŞLARI HAREKETLENECEKTİR”

Ağustos ayından sonra sıfır daire satışlarında artış yaşanacağını vurgulayan Başkan Serhat Çeker, “Şuanda Edirne’de tapu da gördüğümüz kadarıyla 2. El daireler hareketli gidiyor. Sıfır daireler ağır gidiyor ama tahmin ediyorum bu aydan sonra sıfır dairelerde hareketlenmeye başlayacak. Çünkü müteahhit firmalar baktı 2.el daireler düşükten satılıyor, onlarda yüksek olan fiyatlarını biraz daha aşağı çekmeye başladılar. Vatandaş cebine bakıyor, 3+1 kendine uygun olan sıfır daireye göre uygun. Binanın yaşına falan bakmıyor mecbur kalıyor başını sokacak bir evi olsun düşüncesi ile alıyor” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.