DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2163823-0,05%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kiralar 3 ay yüzde 50 indirimli

Kiralar 3 ay yüzde 50 indirimli

ABONE OL
13 Kasım 2021 22:54
Kiralar 3 ay yüzde 50 indirimli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nda Başkan Gürkan’ın önerisiyle Edirnelilerin gönlünde özel bir yer edinen ve kentte birçok ilke imza atan Edirne Valisi Ekrem Canalp’e Fahri Hemşehrilik Payesi ve Beratı verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca meclis kararıyla pandemi nedeniyle zor günler geçiren Belediye kiracılarının kiralarına 3 ay boyunca yüzde 50 oranında indirim yapıldı.

Edirne Belediyesi Temmuz Ayı Olağanüstü Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda 3’ü gündem dışı olmak üzere 12 madde görüşüldü. Toplantıda pandemi nedeniyle zor günler yaşayan belediye kiracılarına 3 ay boyunca yüzde 50 oranında indirim yapılması görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun belediye kiracılarına yüzde 30’luk indirim yapılmasıyla ilgili aldığı komisyon kararı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın önerisiyle yüzde 50 olarak belirlenerek, oy birliğiyle kabul edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Geçen ayki mecliste belediye kiracıları ile ilgili bir önerge verilmişti. Biz de Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etmiştik. Plan ve Bütçe Komisyonu’muz bir çalışma gerçekleştirmiş. Ve kiraların Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için kiralarında yüzde 30 oranında indirim uygulanmasını meclise getirdi. Ben belediye başkanı olarak bunun yüzde 50 olarak uygulanmasını önereceğim sizlere. Pandemi döneminde belediye kiracılarına yaptığımız 9 ay boyunca kira almama, yüzde 75 oranında kirayı düşürme gibi…  Bunları topladığımızda bunun belediyemize maliyeti yaklaşık 3,5 milyon TL civarında. Bunun bilgisini de sizlere vermek isterim” ifadelerine yer verdi.

EDİRNE VALİSİ EKREM CANALP’E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ‘Göreve başladığı 5 Kasım 2018 tarihinden bugüne kadar Edirne merkez, ilçe ve köylerinde yaptığı hizmetlerle vatandaşlarımız ile kurduğu yakın ilişkiler ile Edirnelilerin gönlünde özel bir yer edinen ve “3 Nehir ve 1 Şehir” gibi uzun yıllar yapımı planlanan ancak hayata geçmeyen projeleri başlatan ve şehrimizde birçok ilke imza atan Edirne Valisi Ekrem Canalp’e Fahri Hemşehrilik Payesi ve Beratı verilmesi” önerisi de Belediye Meclis’inde görüşüldü.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu konuyu Meriç Nehri’ndeki temel atma töreninde de ifade etmiştim. Gerçekten özellikle Meriç Nehri projesi Edirnelilerin çok uzun yıllardır, özlemini çektikleri bir proje. Ben de dahil olmak üzere birçok belediye başkanı orasını düzenlemek istedi ama engelleri aşamadık. Birçok vali yardımcı olmak istedi ama engelleri aşamadı” diye konuştu,

Bunun Edirne için bir kırılma noktası olduğunu belirten Gürkan, “Edirnelilerin nehir kenarlarını çağdaş bir şekilde kullanmasının önünü açması bağlamında Sayın Valimize Fahri Hemşehrilik Payesi ve Beratı verilmesini belediye meclisimizin önüne getirdim” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı sonrasında meclis üyelerine ve Edirnelilere seslenen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün 1 Temmuz. Uzun bir aradan sonra normalleşmeye gittiğimiz ilk gün. Ama bu her şeyin bittiği tedbirlerin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Mutlak suretle herkesin aşı olması gerekiyor. Ülkemizde aşı sayısı 50 milyona yaklaştı. Bu sevindirici” diyerek, vatandaşlardan tedbiri elden bırakmamalarını istedi.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı da kutlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye gibi 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede bu Kabotaj Bayramı çok önemli. Hem bayramı kutluyorum hem de deniz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum” dedi.

Gürkan, Temmuz ayı içerisinde idrak edilecek olan Kurban Bayramı’nın da hayırlara vesile olmasını dileyerek, tüm Edirne halkının Kurban Bayramı da şimdiden kutladı.

2020 yılında yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 9-10-11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Gürkan, “Pandemi şartları nedeniyle bu yıl Kırkpınar’ın festival boyutunu yapmıyoruz. Sadece yağlı güreşler olacak. 3 gün ile sınırlı tutuyoruz.  660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hayırlı olmasını diliyorum. Seyirci olayı yarın belli olacak. Biz başından beri şunu söyledik. Kontrollü bir şekilde seyirci alınmasını, tümü olmasa da yüzde 50 oranında olabilir. Burada Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlarda seyirci almak isteğimi tekrar yineliyorum. Sağlık Bakanlığı hangi şartları koyarsa örneğin aşı karnesi olan derse ona göre çalışmalarımızı yapacağız. Başka şartlar koyarsa ona göre çalışmalarımızı yapacağız. Yarın kararın belli olmasının ardından bunu kamuoyu ile paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin bittiğini ifade eden Gürkan, “Bunun açılışını 11 Temmuz’da gerçekleştireceğiz. 11 Temmuz’da Kıymet teyzem ile birlikte, 7 yıldır mücadelesini verdiğimiz Kıymet Teyze Parkı’nın da açılışını gerçekleştireceğiz. Alan olarak çok büyük olmayan ama hem manevi hem şehircilik anlamında belediyenin çevreye karşı tavrını ortaya koyan çok güzel bir park açacağız. Tüm meclis üyelerimi orada görmekten mutluluk duyarım” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.