DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21152280,43%
Edirne
32°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kırkpınar’da tasarruf tedbirleri uygulanacak

Kırkpınar’da tasarruf tedbirleri uygulanacak

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, bu yıl 663’üncüsü düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde tasarruf tedbirleri uygulayacaklarını ifade etti. Başkan Akın ayrıca, son zamanlarda problem yaşanan ETUS konusunda da gözlerinin üstlerinde olduğunu ve yakın zamanda şoförlere yönelik eğitimi vereceklerini de ifade etti.

ABONE OL
22 Mayıs 2024 16:33
Kırkpınar’da tasarruf tedbirleri uygulanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, bu yıl 663’üncüsü düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde tasarruf tedbirleri uygulayacaklarını ifade etti. Başkan Akın ayrıca, son zamanlarda problem yaşanan ETUS konusunda da gözlerinin üstlerinde olduğunu ve yakın zamanda şoförlere yönelik eğitimi vereceklerini de ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Meriç Sosyal Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Akın’a Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ve Hakan İşcan da eşlik etti.

“HEDEFİMİZ KIRKPINAR SONRASI ALT VE ÜSTYAPI ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Altyapı çalışmalarıyla ilgili planlamalar yaptıklarını ifade eden Başkan Filiz Gencan Akın, “Yaz döneminde şehrin biraz daha sakinleşmesiyle beraber hem altyapı hem de üstyapı çalışmalarımızı devam edeceğiz. Biliyorsunuz göreve başladığımız ilk anda itibariyle Atatürk Bulvarı ile başlattık çalışmalarımızı. Bu bölge tüm vatandaşlarımızı rahatsız eden bir bölgeydi. Dolayısıyla ilk çalışmamızı oradan başlattık ve şehrin farklı yerlerinde de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Aynı şekilde altyapı çalışmalarımızı dediğim gibi yaz aylarında devamlı getireceğiz. Hedefimiz Kırkpınar’ı tamamladıktan sonra biraz daha okullar kapanıp, vatandaşlarımızın da tatil için ayrıldıkları süreçte onları daha az rahatsız edecek adımda yaz döneminde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

“KIRKPINAR’DA TASARRUF HÜKÜMLERİ İŞLETECEĞİZ”

Tasarruf genelgesi yayınlanmadan önce Cumhuriyet Halk Partisi’nin de bu anlamda birtakım tasarrufla ilgili genelgeleri olduğunu ifade eden Akın, “Sonuç itibariyle ülkemizin içinde bulunduğumuz ekonomik durum ortada. Biz de zaten ilk seçildiğimizden itibaren aslında kendi içimizde tasarruf hükümlerini uygulamaya başladık. Kendi iç kaynaklarımızı daha doğru kullanarak, özelliklerimizi belirleyerek yola çıktık. Aynı şekilde tasarruf genelgesi tabii içinde adil olmayan bazı şartları da barındırıyor. Biz de tabii bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Tabii ki bu bizi zorlayacak maddeler hükümler var. Ama sonuçta biz hizmet etmek zorundayız. Hizmet noktasında da açıkçası elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Kırkpınar konusunda da tabii ki Kırkpınar çok önemli bir organizasyon. Elimizden geldiğince en düzgün şekilde yapmaya gayret göstereceğiz. Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri’nde aslında güzel bir sonuç elde ettiğini düşünüyorum. Güzel bir organizasyon oldu. Yine Kırkpınar’da da aynı şekilde güzel bir tertipli iyi bir organizasyon gerçekleştireceğiz ama tabii ki bunda da bazı tasarruf hükümlerini işleteceğiz. Temelde yapılması gerekenleri yerine getireceğiz. Ama şehrin önceliklerini de dikkate alarak burada da kontrollü gideceğiz” dedi.

“SU İLE İLGİLİ İNDİRİM SÖZ KONUSU OLMAYACAK”

Su ile ilgili şu an bir indirimin söz konusu olmadığını belirten Başkan Akın, “Su ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz ama tabi bütçemiz de bu anlamda bize ne kadar imkan sağlayacak, bununla gerçekçi olmamız gerekiyor. Su ile ilgili açıkçası şu anda bir indirim yapmanın söz konusu olamayacak, içinde bulunduğumuz şartlar itibariyle. Ulaşımla ilgilenme komisyonumuz çalışıyor. Burada öğrencilerimiz açısından özellikle elimizden ne geliyorsa yapacağız” diye ifade etti.

“SOSYAL YARDIMLARI YAPARKEN GERÇEK İHTİYACI OLAN VATANDAŞLARA DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Akın, “Sosyal belediyecilikle ilgili verdiğimiz vaatlerimiz vardı. Bununla ilgili aslında başladık. Öğrenci indirimlerimizle başladık sosyal tesislerimizle. Daha sonra yaptığımız açılışlarımıza devamını getirdik. Ve bundan sonraki sözcükleri dediğim gibi, bütçemiz el verdiği ölçüde vatandaşlarımıza dokunmaya devam edeceğiz. Sosyal yardımlarımız devam ediyor. Ve sosyal yardımlarımızı yaparken gerçekten çok ciddi bir araştırma yapıyoruz. Gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bu anlamda da ekip arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Hepsi bu konuda çok ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Elimizden geldiğince vatandaşlarımıza dokunmaya devam edeceğiz” dedi.

“EMEKLİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Emeklilerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Filiz Gencan Akın, “Onlarla ilgili de onların yanında olacağımızı, maddi destek yapacağımızın sözünü vermiştik. Bu konuda da bütçemizdeki öncelikleri belirledikten sonra emekli vatandaşlarımızın destek olacağız” diye belirtti.

“CUMARTESİ PAZARINI EN HIZLI ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ”

Başkan Akın, uzun süredir tamamlanmayı bekleyen Cumartesi Pazarına da değinerek, “Cumartesi pazarı inanın bir Edirneli olarak beni en çok uzan konulardan bir tanesi. Kendim de bir vatandaş olarak her Cumartesi günü pazara gitmekten büyük bir keyif alan, ama geldiğimiz noktada tabii ki orada hem vatandaşlarımız hem de emekli vatandaşlarımız çok büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Biz de buna çok üzülüyoruz. Ancak müteahhit firma hemen göreve gelir gelmez görüşmelerimizi gerçekleştirdi. Bir süre verdik. Ama ne yazık ki bu süre içerisinde ektiklerini tamamlayamadı. Biz de dolayısıyla sözleşmenin fesih bir yoluna gittik. Çünkü ilerleyemiyorduk. Bu şekilde daha fazla hem vatandaşımızı hem de diğer tarafın esnafımızı mağdur etmek istemiyoruz. Şimdi eksik kalan işlerle ilgili yeniden ihaleye çıkacağız ve hızlı bir şekilde burayı sonuçlandıracağız” şeklinde kaydetti

“GÖZÜMÜZ ETUS’UN ÜSTÜNDE ŞOFÖR EĞİTİMİ DÜZENLEYECEĞİZ”

ETUS ile ilgili çok tatsız olaylar yaşandığına değinen Başkan Akın, “Sonunda gerekli uyarılarımızı ve gerekli süreçleri işlettik. Gerekli cezaları kestik. Ama diğer taraftan şu an takip merkezimiz gerçekten çok aktif bir şekilde çalışıyor. Yani gözümüz üzerlerinde. Hemen akabinde bir şoför eğitimi düzenleyeceğiz. Yaklaşık bir 20 gün sonra. Burada denetilmelerimiz konusunda kesinlikle daha çok dediğim gibi elimiz üzerlerinde. Bu yaşanan olaylardan dolayı ben de gerçekten çok üzüldüm. Ama dediğim gibi gerekli şeyleri de yaptık. Yani tedbirlerimizi almakla beraber gerekli cezalandırmaları da yaptık” dedi.

“25 KASIM STADI ARTIK FİZİKEN YETERSİZ”

Başkan Akın, 25 Kasım Stadyumunun fiziken yetersiz olduğunu belirterek, “25 Kasım Stadyumu’yla ilgili öncelikle bu konuyu Edirnespor ile görüştüğümüzde, onlar bu konuda herhangi bir sorunları olmadığını, zaten binanın fiziki koşulları artık bu anlamda yetersiz, o da bir gerçek. Dolayısıyla orada bir meydan projesi söz konusu. Bence bu şehri rahatlatacak olması gereken bir proje. O yüzden konunun muhatapları da bu konuda bir rahatsızlığı olmadığı için biz de şehirliler lehine düşünüyoruz. Bu konuda herhangi bir rahatsızlığımız yok. Yeter ki ilk yıkıldıktan sonra hızlı bir şekilde proje yapılsın ve orada bir yıkıntı ya da metruk görüntü ortaya çıkmasın” dedi.

“EDİRNESPOR VE AMATÖR KULÜPLERE DESTEK OLACAĞIZ”

Edirnespor için çok önemli bir marka. Edirnepor’u önem tutuyoruz. Bugüne kadar Edirne Belediyesi, Edirnespor’a çok büyük bir destek verdi. Tabi biz de Edirnepor’a bundan sonraki süreçte destek vermeyi düşünüyoruz ama biz burada tabi ki önceliklerimizi belirleyeceğiz. Öncelikle şehirde dokunmamız gereken projelerimizi yerine getireceğiz. Ve bundan sonrasında Edirnespor’a destekleyip devam ettirebileceğiz. Biz de Edirnespor’un yanında olmak istiyoruz. Çünkü Edirne için gerçekten önemli bir değer. Bugüne kadar da başarılı da devam ettirdiler süreci. Her türlü maddi imkansızlığa karşı. Ama biz de dediğim gibi bundan sonraki süreçte elimizden geldiğince destek olacağız. Sadece Edirnespor’a değil amatör spor kulüplerine de destek olacağız” dedi.

“CUMA PAZARI İLE İLGİLİ ŞU AN KARARIMIZ YOK”

Cuma Pazarının yerine ilişkin de açıklamada bulunan Başkan Akın, “Cuma Pazarı ile ilgili arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Geçmişte satışa çıktı. Bununla ilgili neler yapabiliriz, satışın da henüz net bir kararımız açıkçası yok. Stat yıkıldıktan sonra oranın çevresine değişecek. Birazcık oradaki süreci de açıkçası görmek istiyoruz, nasıl ilerlediğini görmek istiyoruz. Bu birazcık zamanı bıraktığımız bir konu açıkçası. Şu anda netleşmiş kararımız yok” dedi.

“HİÇ İŞ YAPMAYAN PERSONELLE YOL AYIRACAĞIZ”

İş yapmayan personelle yolarını ayıracaklarını kaydeden Başkan Akın, “Gayrimenkul satışı yapmayı düşünüyoruz. Açıkçası şöyle, aynı zamanda kendi içimizdeki kaynaklarımızı da doğru kullanarak, tasarrufla, diğer taraftan da personel çıkarma konusunda, ben hep şunu söylüyorum, şimdi burada işini iyi yapan devam, ama işini yapmayan, ya da işte malum biliyorsunuz bununla ilgili de bir çalışma başlattık. İşini yapmayan, bu konuda direnç gösterenlerde de devam etmeyeceğiz açıkçası. Ben vicdandan ziyade adil bir insan olduğumu düşünüyorum, adil olmaya çalışıyorum. Herkes bir şansa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, herkesin ikinci bir şansı hak ettiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu süreç, bu gözlemleme, kimin işini iyi yapıp yapmadığı ya da hiç yapıp yapmadığı konusunda bir yol ayrımına gideceğiz. Personel çıkarmaktan ziyade personelimizi etkili, yeni alanlar yaratarak neler doğru kullanırsa daha çok önem veriyoruz” diye ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.