DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 21129611,85%
Edirne
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Kış mevsiminde doğa yürüyüşünün faydaları”

“Kış mevsiminde doğa yürüyüşünün faydaları”

ABONE OL
16 Aralık 2019 13:07
“Kış mevsiminde doğa yürüyüşünün faydaları”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SARDOS (Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği) Başkanı Faruk Eker, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, doğa yürüyüşlerinin güzel havalara ertelenmemesi gerektiğine dikkat çekerek, uygun bir giyim tercihi ile kışın yürüyüşünün, canlandırıcı etki yaratacağını söyledi.

Eker, SARDOS olarak her yıl olduğu gibi bu yılda doğa yürüyüşlerini sürdürdüklerini ve isteyen vatandaşların bu yürüyüş etkinliklerine katılabileceğini belirterek, yürüyüşün sadece yazın değil, kışın da yapılabileceğini dile getirdi.
Kış yürüyüşlerinin birkaç önlem ile kolaylıkla yapılabileceğine dikkat çeken Faruk Eker, “Karanlık ve soğuk kış günlerinde kolayca kış uykusu moduna geçebilirsiniz. Ama mevsim şartlarına uygun bir giyimle kışın yürüyüşe çıkmanın canlandırıcı etkisini göreceksiniz. Kötü hava yoktur, sadece hava şartlarına uygun olmayan kıyafet vardır. Kışın yürüyüşten keyif almak ve egzersiz programınızda daha yoğun bir etkisi olması için size bazı ipuçları hazırladık. Neden kışın yürüyüş yapmalı? Kış yürüyüşleri harikadır, hiçbir maliyeti yoktur, tek başınıza ya da birlikte yapabilir, tüm ailenizi dahil edebilirsiniz. Her yere her zaman yürüyebilirsiniz ve ister gezinti temposunda, ister egzersiz kadar hızlı yapabilirsiniz” dedi.
“KARIN VE SIRT KASLARINIZ DA TOPRAK ÜZERİNDE YÜRÜRKEN ASFALTTA YA DA YÜRÜYÜŞ BANDINDA OLDUĞUNDAN DAHA FAZLA ÇALIŞIR”
Dışarıdaki hava buz gibi dahi olsa, ter tutmayan yünlü içlik ve uygun bir mont ile kısa sürede ısınılacağını belirten Eker, “Fazla iç mekanlarda kalmak sizi mevsimsel depresyona itebilir. Soğukta yürümek daha fazla kalori yakar çünkü vücudunuz sıcak kalmak için durmadan çalışır. Harekete geçtiğinizde vücudunuz mutluluk hormonu denen endorfin salgılamaya başlar. Hem iyi hisseder hem de güzel görünürsünüz. Farklı bölge ve yüzeylerde yürüyüş yapmak bileklerinizi güçlendirir çünkü dümdüz olmayan yüzeylerde bileklerinizin çevresindeki tüm kaslar dengeyi sağlamak için fazladan efor sarf eder. Karın ve sırt kaslarınız da toprak üzerinde yürürken asfaltta ya da yürüyüş bandında olduğundan daha fazla çalışır. Yürüyüşten fazlasını almak ve yürüyüşünüzden en yüksek verimi alabilmek için ısınmalı ve hafifçe nefessiz kalmalı ancak halen konuşabiliyor olmalısınız. İskandinav yürüyüşü adı verilen ve bir tür sırıkla yapılan yürüyüşü tercih ederseniz kollarınızı da çalıştırabilirsiniz. Günümüzde bu sırıkların yerine Baton adı verilen özel malzemeler kullanılmaktadır. Daha zorlaştırmak için; Daha uzun adımlar atarak tempoyu artırabilirsiniz ve kollarınızı sallayabilirsiniz. Ama bu adımlar teknik olarak rampa iniş ve çıkışlarında farklı kullanılır. Yokuş yukarı parkurlar kalça bölgenizdeki kasları daha çok çalıştırır. Bu egzersizin dört başlı/kuadriseps kaslarınız çalıştırdığını hissedeceksiniz” diye konuştu.
“EĞER OMUZ ÇANTANIZ VARSA SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRİN”
Eğer bir şeyler taşınacaksa bir yöne eğilmeye iten omuz çantası yerine sırt çantası kullanılması konusunda uyarıda bulunan Faruk Eker, şunları söyledi;
“Yoksa sırtınız ya da boynunuz ağrıyabilir. Eğer omuz çantanız varsa sürekli yer değiştirin. Susuz kalmayın. Hava soğuk olsa da sıvı almanız gerekir. Çünkü nefesinizden nem kaybedersiniz ve terleyerek ısınırsınız. Bu yüzden önceden, yürüyüş boyunca ve sonrasında su ya da bitki çayı için, aksi takdirde susuzluk enerji seviyenizi etkiler. Enerji alabilmek için yürüyüş esnasındaki kısa molalarda kuru üzüm, fındık, ceviz gibi atıştırmalık yiyin. Giyim konusuna geldiğimizde; Birçok kat giyerseniz vücudunuz çabuk terler değiştirmek zorunda kalırsınız. Yürüyüşe başladıktan sonra zaten vücudumuz ısınacak ve terlemeye başlayacağız. Bu sebeple içimize teri tutacak pamuklu iç giysiler yerine polyester veya yün ağırlıklı giysiler giymekte fayda var. Mutlaka şapka ve eldiven takın. Büyük ve salaş kıyafetler giymeyin, hareketinizi engeller, duruşunuzu ve yürüyüş tekniğinizi bozar. Güvenliği unutmayın. Güvenlik için; Cep telefonunuzu alın ve birilerini yürüyüş rotanızdan haberdar edin. Yürürken sırt çantanızın ağırlığını omzunuza verin, kesinlikle sarkık olmasın omurgamızı yorar. Başımız dik, çene yere paralel, gözler karşıya baksın. Ayaklar bizim tüm yükümüzü taşıyan organımızdır ve ayaklarımızın konforu bizim konforumuzdur. Bu sebeple ayağımıza giyeceğimiz ayakkabıyı çok iyi seçmeliyiz. Yürüyüşe başlamadan önce ayak tırnaklarımızı mutlaka kesmeliyiz. Rampa çıkışlarında kısa adımlarla çıkmalıyız, inişlerde yine kısa adımlarla inmeli, duruma göre ayaklarımızın içini ve dışını kullanabiliriz. Soğumak Uzun bir yürüyüşten sonra, baldır kaslarınızı esnetmek önemlidir. Bunu yürüyüşün bittiği arazi bölgesinde aracımıza binmeden önce veya evinizin önündeki basamaklarda dahi yapabilirsiniz. Eğer tanımadığınız bilmediğiniz bir bölgede yürüyecekseniz yanınıza mutlaka bölgeyi bilen bir rehber almalısınız. Önceden yakınlarınıza yürüyüş yapacağınız bölge, yürüyüş saati ve tahmini dönüş saati konusunda bilgiler vermelisiniz. Her ihtimale karşı yanınızda, cep telefonu, düdük, el feneri, çakmak gibi malzemeleri bulundurmalısınız” dedi.
“YÜRÜYELİM SAĞLICAKLA”
Sözlerinin son bölümünde, Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) olarak pazar günleri dönüşümlü, bir hafta sonu bisiklet bir hafta sonu doğa yürüyüşü yaptıklarını hatırlatan Eker sözlerini şöyle tamamladı;
“Doğa ile temas halinde olmak isteyen, doğayı seven, çam kokularında, kuş sesleri ile oksijen dolu tertemiz bir ortamda yürümeyi arzulayan herkesi etkinliklerimize bekleriz. Yürüyelim sağlıcakla”dedi.
(Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.