DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 21138281,30%
Edirne

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Koç, “Boş tencere sandığı vurdu” 

Koç, “Boş tencere sandığı vurdu” 

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koç, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, halkın ekonomik zorluklar ve sosyal adaletsizliklerin karşılığını iktidara cevap olarak sandıkta verdiğini belirtti.

ABONE OL
3 Nisan 2024 13:08
Koç, “Boş tencere sandığı vurdu” 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koç, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, halkın ekonomik zorluklar ve sosyal adaletsizliklerin karşılığını iktidara cevap olarak sandıkta verdiğini belirtti.

İktidarın büyük şehirler ve diğer şehirlerde seçim hezimetine uğradığını kaydeden Koç, bu yenilginin açlık ve yoksulluğun sandığa yansıması olduğunun altını çizdi. Bıçağın artık kemiğe dayanamadığını kesmeye başladığını söyleyen Koç, tüm emekçi ve emeklilerin yaşam koşullarını düzeltmeyen hiçbir siyasi partinin bir sonraki seçimde umduğu sonucu alamayacağını da sözlerine ekledi.

“BOŞ TENCERE SANDIĞI VURDU”

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koç “31 Mart yerel seçimlerinde halkımız, uzun süredir artan ekonomik zorluklara ve sosyal adaletsizliklere ana muhalefet partisini birinci seçmesiyle cevap vermiştir. Yurttaşlar; laikliğe aykırı uygulamalara, cemaat ve tarikatlara, halka üstten bakan yöneticilere, gelir ve servet dağılımındaki bozulmaya, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için demokratik tepkisini göstermiştir” diye konuştu.

“BU SEÇİM SONUÇLARINA EKONOMİ BİRİNCİL ETKEN OLDU”

Açlık ve yoksulluğu sandığa yansıdığını belirten Koç, “İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkemizin diğer illerinde iktidarın büyük bir hezimete uğraması aslında açlığın ve yoksulluğunu sandıklara yansımasıdır. Kulağı her zaman halkta olan Birleşik Kamu-İş olarak altını çizmek isteriz ki bu seçim sonuçlarında ekonomi birincil etken olmuştur. Seçimden önce iktidarın; devlet olanaklarını, devleti temsil eden bürokratları ve bakanları kampanyasına dahil etmesine rağmen aldığı bu hezimetin, konfederasyon olarak bizim seçimden hemen önce söylediğimiz “emekçinin derdi seçim değil geçim” başlığındaki açıklamamızda saklıdır” dedi.

“BU SEÇİM HALKTA SABIR KALMADIĞI GERÇEĞİDİR”

Emekli ve emekçilerin yaşam koşullarında iyileştirme yapmayan ya da o sözü vermeyen hiçbir siyasi partinin sonraki seçimde kazanma şansının olmadığını savunan Mehmet Koç, “Bilindiği üzere; Türkiye’de emeğiyle çalışan nüfusun büyük oranı asgari ücret ve onun çok az üstündeki bir maaş bandına sıkıştırılmış, gündelik ihtiyaçlarını bile gideremez bir yaşama mahkum edilmiştir. Temel gıda fiyatlarında bile durdurulamaz artış, her seçim öncesi bir yerlerde gaz bulunduğu söylenmesine rağmen giderek kabaran faturalar, ülke genelinde bırakın ev sahibi olmayı kira ödeyebilmenin bile zenginlik göstergesi sayıldığı bir tabloda, halka çözüm sunmak yerine ‘sabır’ tembihleyenler, bu seçim sonuçlarıyla birlikte halkta sabır kalmadığı gerçeğiyle yüz yüze gelmiştir. Yıllarca çalışıp artık rahat bir nefes alması gereken emeklilerimiz, açlıkla sınanmaktadır. Cumhur İttifakı’nın ülkede nüfusu en yaşlı ilk 10 kentte sadece 2 belediye kazanması ve 8 belediyeyi ana muhalefetin alması, tek başına emeklilerin iktidardan artık umudu nasıl kestiğinin göstergesidir. Kamu emekçisi için de aynı durum geçerlidir. Her zaman emeğin onurunu savunan Birleşik Kamu-İş olarak altını önemle çiziyoruz: bu koşulları sağlamayan ya da başa gelirse bu koşulları derhal sağlayacağının sözünü vermeyen hiçbir siyasi partinin önümüzdeki hiçbir seçimden umduğu sonucu alması mümkün değildir. Çünkü başta kamu emekçisi olmak üzere tüm emekçiler ve emekliler için bıçak kemiğe dayanmakla kalmamış, kesmeye başlamıştır” diye noktaladı.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.