DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21151000,31%
Edirne
27°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Komşunun kararı esnafı sevindirdi

Komşunun kararı esnafı sevindirdi

ABONE OL
31 Ocak 2022 11:48
Komşunun kararı esnafı sevindirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı ülkeye giriş önlemlerini gevşetiyor. Bakanlık 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle ülkeye giriş yapacak olanlardan PCR testi istenmeyeceğini duyurdu. Karar, Edirne esnafı tarafından memnuniyetle karşılanırken, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, esnaflara sağlık tedbirlerini alması yönünde çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile Bulgaristan’a giriş önlemlerinin gevşetildiğini duyurdu.

1 ŞUBAT İTİBARİYLE PCR TESTİ ŞARTI KALKIYOR    

Büyükelçilik duyurusunda, Bulgaristan’ın Türkiye’yi ‘kırmızı’ kategoriye aldığı hatırlatılarak, “1 Şubat Salı günü hayata geçecek yeni uygulamaya göre, ülkemizden Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerde; geçerli aşı sertifikası veya hastalığın geçirildiğini kanıtlayan belge veya en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif PCR testi ya da en fazla 48 saat önce yaptırılmış negatif hızlı antijen testi sonucu ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Bu belgelerden birisinin ibraz edilmesinin ülkeye giriş için şart olduğunu hatırlatmak isteriz” denildi.

Büyükelçilik açıklamasında ayrıca Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın genelgesindeki bir diğer yeniliğin ise aşı sertifikasının geçerlilik tarihinin son aşıdan 270. güne kadar olarak belirlemesi olduğunu ifade etti.

Bilindiği gibi Bulgaristan Sağlık Bakanlığı artan koronavirüs vakaları nedeniyle ülkeye girişlerde aşı sertifikası ile birlikte son 72 saat içinde yapılmış PCR testini şart koşmuştu.

CİNGÖZ’DEN ESNAFA TEDBİR ÇAĞRISI

1 Şubat itibariyle Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın PCR test zorunluluğunu kaldıracak olması Edirne esnafında da memnuniyet yarattı. Kararın ekonomik açıdan olumlu olduğunu söyleyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, esnafların maske ve mesafe tedbirlerini elden bırakmamasını, en önemli şeyin sağlık olduğunu hatırlattı.

“PCR TEST ZORUNLULUĞUNUN KALKMASI TİCARET İÇİN İYİ AMA ÖNEMLİ OLAN SAĞLIK”

Bulgaristan’ın test zorunluluğu kaldırmasının Edirne ve Türkiye ekonomisi açısından iyi olacağını söylerken sağlık açısından uyarıda da bulunan Başkan Cingöz, “Bulgaristan’ın PCR kaldırmış olması oradaki vatandaşları gelmeleri bakımından iyi. Ama bu şehre hastalık getirilip getiremeyeceğini kim bilebilir. Onun için esnaf arkadaşların bundan sonra maske, sosyal mesafe kurallarına uymalarını tavsiye ediyorum. Ticaretin gelişmesi bakımından iyi bir uygulama. En önemli olan şey ne sağlıktır. Sağlımıza ne kadar fayda veya zarar sağlayacak. Elimizde bunu ölçecek herhangi bir alet yok.  Esnaf şöyle bir serzenişte bulunmuştu. Gerekirse onların PCR testlerini biz yaptıralım ama gelsinler. Tabi ki esnaf kendi perspektifinden haklı. PCR testlerinin kalkması ile birlikte ülkeye gelen sayıları artar mı artmaz mı onu uygulama başladığı zaman göreceğiz. Ama mutlaka gelen sayılarını artar diye düşünüyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.