DOLAR 32,2254 0.06%
EURO 35,1345 0.03%
ALTIN 2.501,460,06
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2133915-1,23%
Edirne
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Komşuya afişli tedbir uyarısı!

Komşuya afişli tedbir uyarısı!

ABONE OL
11 Eylül 2020 10:11
Komşuya afişli tedbir uyarısı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Komşumuz Bulgaristan’ın karantina sürecini kaldırmasının ardından Edirne’ye yeniden gelmeye başlayan Bulgar vatandaşları için kentin birçok noktasına Bulgarca uyarı afişleri asıldı.

Bulgaristan, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’ye seyahatlerde PCR testi zorunluluğu ile 14 günlük karantina uygulamasını 1 Eylül’de aldığı kararla kaldırdı. Sınır kapılarındaki uygulamanın kaldırılmasıyla birlikte Bulgar vatandaşları da alışveriş için Edirne’ye gelmeye başladı. Gerek özel araçları ile gerekse turlarla kente gelmeye başlayan Bulgar vatandaşları için Edirne Belediyesi de koronavirüs tedbirlerine uymaları konusunda Bulgarca afiş hazırlattı.

Belediye ekipleri, kente gelen Bulgar ziyaretçilerin maske takmaları, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda hazırladığı afişleri kentin en yoğun bölgelerinde, dükkanların camlarına asıldı.

“ESNAFA CİDDİ DESTEK OLDU”

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısı ve Hamzabeyli Sınır Kapısı açıldığını belirterek, “Bu anlamda da Edirne esnafımıza çok ciddi destek oldu” dedi.

“BULGAR DOSTLARIMIZA BULGARCA ANLATTIK”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla Bulgarca afişler hazırladıklarını belirten Tanrıkulu, “Türkiye’de uygulanan Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerini Bulgar dostlarımıza Bulgarca anlattık. Maske takmalarını, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini onların kendi dillerinde anlattık. Mağazalarımıza, alışveriş merkezlerimize, Bostanpazarı’na ve Sanayi Bölgesi’ne bu afişleri dağıttık” dedi.

“DEEZENFEKTE ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR”

Tahmis Meydanı, Çilingirler Caddesi, Saraçlar Caddesi, Bostanpazarı, Cuma ve Cumartesi Pazarları ve Sanayi Bölgeleri’nin de İl Özel İdare ile haftanın dört günü günde iki defa dezenfekte edileceğini belirten Tanrıkulu, “Ortam dezenfeksiyonu da çok önemli. Çünkü bir virüs yükü var. O virüs yükünün de azaltılması gerekiyor. 1,5 metre sosyal mesafe bantlarımızı, el broşürlerini hazırladık. Onları da Bulgaristan’dan gelen dostlarımıza vereceğiz. Türkiye giriş yapan araçlara Edirne Valiliği tarafından maske ve el dezenfektanı verilecek.  Bulgaristan’dan dostlarımız Edirne’ye gelmeye devam ediyorlar. Bu Edirne’nin ekonomisi için çok önemli. Edirne’miz, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, İl Özel İdare, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı bütün çalışmalarla Türkiye’nin en az vaka görülen şehirlerinden birisi. Bulgarların üye olduğu sosyal medya sayfalarında da broşürlerimizi yayınlayarak, gerekli önemleri aldık.  Edirne Belediyesi olarak çok çalışıyoruz. Bu hastalıkla mücadele için büyük efor sarf ediyoruz.  Halkımızdan tek istediğimiz şey bizim önlemlerimize kulak assınlar. Lütfen kimse ‘Bana bir şey olmaz’ demesinler. Şu maskeyi takmak entübe olmaktan çok çok daha kolay” dedi.

“ANLATMAKTA ZORLUK ÇEKİYORDUK AFİŞLER YARARLI OLDU”

Saraçlar Caddesi’nde esnaflık yapan İbrahim Ethem Dönmez, uygulamanın kendilerine yardımcı olduğunu belirterek, “Bulgarca afişlerin çok faydalı ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü Bulgaristan’dan gelen misafirlerimiz burada Türkçe olarak bazı şeyleri anlamıyorlar. Bizim ikazlarımızı da pek dikkate almadıkları için bu afişlerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“HEM EKONOMİYİ HEM DE SAĞLIĞIMIZI DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR”

Bulgar vatandaşlarının kente gelmesinin şehir ekonomisi açısından önemli olduğunu, bunun yanında sağlığın da önemli olduğunu belirten Hüseyin Danış da “Özellikle sınır komşularımızın Edirne’ye gelmesi ekonomimiz için çok önemli. Bu noktada hem ekonomiyi hem sağlığı düşünmemiz gerekiyor. Dolayısıyla uygulamayı çok faydalı buluyorum. Bu afişler sayesinde gelen Bulgar ziyaretçilere uymaları gereken kuralları daha iyi hatırlatabiliyoruz” dedi.

Hüsnü Sarıgül

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.