DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2111129-0,46%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Konut kredisinde riskli yapı sahiplerine kolaylık

Konut kredisinde riskli yapı sahiplerine kolaylık

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyetiyle alakalı değerlendirmede bulundu.

ABONE OL
2 Mart 2024 10:39
Konut kredisinde riskli yapı sahiplerine kolaylık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyetiyle alakalı değerlendirmede bulundu. BDDK, kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirdi. Evi kentsel dönüşüme gidecek bir hanenin başka bir evi yoksa kullanacağı azami kredi tutarındaki sınırlama uygulaması esnetilecek. Konuyla alakalı Başkan Serhat Çeker, konut kredisi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulamasının kentsel dönüşüm kapsamındaki yapılar için dikkate alınmayacağını söyledi.

“MEVCUT EVİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRDİĞİNİ KANITLARSAN KREDİ ALABİLİYORSUN”

Kentsel dönüşüme kararı alınmış mülk sahibine riskli olarak bakılarak bankalar tarafından kredi çıkarılmadığını, ancak artık bu şartın kaldırılarak belgelendiği takdirde Başkan Serhat Çeker, “Bu kentsel dönüşüme girecek olan, girmiş olan veya yıkım kararı alınmış, yıkılmış olanlarda bir düzenleme getirdiler. Eski yapılarla ilgili. Mesela bu tip riski olan yapılarda kredilerinde kısıtlama yapıyordu Devlet. Eskiden BDDK, bankadan kredi çekileceği zaman kentsel dönüşüme giren evle alakalı kredi kapanmadan kredi vermiyordu. Bununla ilgili Bankalar Kurulu riskin ortadan kaldırılmasını istemiş ve kabul görmüş. Yani diyorlar ki sen başka bir şekilde gidip yeniden bir kredi başvurusu yapabilirsin. Eskiden kentsel dönüşüme giren ev sebebiyle teminat isteniyordu kredi çekmek için. Ayrıca 1.derece eşi, 18 yaş altındaki çocuğunun üzerinde mülkiyet varsa olmuyordu. Şimdi bunlar kaldırıldı. Artık mevcut evinin kentsel dönüşüme girdiğini kanıtlarsam, yıkım kararı varsa belgeni getiriyorsun. Bunu dikkate alarak bankada size her türlü kolaylığı sağlıyorlar” dedi.

“BDDK KENTSEL DÖNÜŞÜM MUHAFİYETİ”

BDDK’dan yapılan açıklama şu şekilde: “24.08.2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24.08.2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul Kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde; tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verdi” şeklinde ifadelerine yer verildi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.