DOLAR 32,2381 0.17%
EURO 34,9897 0.39%
ALTIN 2.421,620,50
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22222832,52%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Koronavirüsü öldüren maske buluşu!

Koronavirüsü öldüren maske buluşu!

ABONE OL
16 Ağustos 2020 16:00
Koronavirüsü öldüren maske buluşu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgar bilim insanlarından oluşan bir ekip, koronavirüse karşı yalnızca koruyan değil, aynı zamanda bu virüsü öldüren eşsiz benzersiz bir maske geliştirdi.  Buluşu yapan Rusçuk Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversite ve Sofya Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının ifadesine göre, maskenin güçlü yönü gümüş kaplaması. Maske dört ayda geliştirildi.

Rusçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hristo Beloev, NOVA TV’ye verdiği röportajda, “Rusçuk Üniversitesi, her zaman günümüzün ve etrafımızda yaşanan sorunlarla ilgileniyor. Mart ayından itibaren yüz koruyucu siper üretmeye başladık. Sağlık kurumlarına, hekimlere ve diş hekimlerine 3 000’den fazla yüz koruyucu siper bağışladık. Sonra yeni bir fikir ortaya çıktı – bir solunum cihazı üretmemize yönelik bir fikir. Çeşitli üniversiteler ve şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı karma bir ekip bu fikir üzerinde çalışıyor. Maske geliştirmek üçüncü fikrimiz. Beyaz kumaşın bir tarafı pürüzsüz, diğer tarafı kabarık. Önce onu kanserojenlik açısından test etmemiz gerekiyordu” diye izah etti.

Aynı üniversitede görevli asistan Yankov, “Maskenin dış katmanını kaplayan gümüşün genel olarak virüsleri öldürdüğü uzun zamandır bilinen bir şey. Bu malzeme tıpta ve krem yapımında kullanılır” dedi.

Maske, şu anda patentleniyor. Patent hakkı Rusçuk Üniversitesi’ne verildi, ancak patent tescil işlemleri muhtemelen 15-16 ay içinde tamamlanacak.

Bununla birlikte buluş şimdiden büyük ilgi görüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden birkaç şirket, buluşu yapan ekiple irtibata geçti. Bilim insanları, ürünün nihai fiyatının filtre tipi maskelerden daha yüksek olmayacağı konusunda kararlılar.

Kaynak:(www.kircaalihaber.com)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.