DOLAR 28,9274 0.15%
EURO 31,2575 0.12%
ALTIN 1.888,700,76
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12746035,15%
Edirne

PARÇALI BULUTLU

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Koruyucu ailelere eğitim

Koruyucu ailelere eğitim

ABONE OL
15 Kasım 2019 10:20
Koruyucu ailelere eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü , Koruyucu Ailelere Yönelik Hazırlanan “Koruyucu Aile Akademi Programları” kapsamında, Koruyucu Ailelere yönelik bilinçlendirici ve farkındalık oluşturucu eğitim çalışmaları tamamlandı.

11-13 Kasım tarihleri arasında 3 gün boyunca devam eden eğitimler; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü konferans salonunda, Koruyucu Aile Biriminde görevli uzman personellerin sunumu ile gerçekleştirildi.

Eğitimlerin içeriğinde; İki Ailelik, Güvenli Bağ Kurma, Yaşam Düzeni, Beceri Kazanma, Bağımlılık, Travma ve İstismar konularına yer verildi.

Gerçekleştirilen eğitime; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Bilgiç, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Birimi, Edirne ilimizde ikamet eden koruyucu ailelerimiz katılım sağladı.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, eğitimde yaptığı konuşmada “Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karışlayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünülenler gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm, hükümlülük gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremez ve çocuklarının gereksinimlerini karşılayamaz hale gelmektedirler.

Böyle durumlarda çocuklara yardım etmenin en iyi yolu öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanması amacıyla Koruyucu Aile hizmetinden yararlandırılmasıdır.

Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Kurum bakımının çocuk üzerindeki etkilerine yönelik yapılan araştırmalar incelendiğinde de bu bakım türünün sadece pahalı olmadığı, çocuğun gelişimini bazı yönlerden eksik tamamlamasına da yol açtığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle tüm dünya da korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli Koruyucu Aile bakımıdır.

Koruyucu aile hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur. Böylece koruyucu aileler sadece çocuğa yardım etmekle kalmayıp, desteğe gereksinimi olan güç durumdaki aileye de yardım etmiş olmaktadırlar.

Edirne’mizde; 61 çocuğumuz Koruyucu Aile yanında kalmaktadır. Kimler Koruyucu Aile olabilir sorusuna cevap vermek gerekirse; Sabıkası ve Bulaşıcı hastalığı olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşı 25’i doldurmuş, evli ya da bekar ve hakkında yapılan incelemede bir çocuğu yetiştirmeye uygun olduğu tespit edilen herkes koruyucu aile olabilir.  Ortalama bir gelir düzeyi, yaşam standardı ve ortalama bir eğitim düzeyinde olan her Türk ailesi koruyucu aile olmak için gerekli şartlarını taşımaktadır.  Bir elinden tuttuğumuz çocuklarımızın diğer elinden de siz tutuğunuz için mutluyuz, gururluyuz ve güçlüyüz. Lütfen sizlerde koruyucu aile hizmet modelini çevrenize anlatın… Katılım sağlayan siz değerli ailelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim katılımcılarının sorularının cevaplanması ve sertifika takdiminin ardından son buldu.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; Koruyucu Ailelerimize Yönelik Hazırlanan “Koruyucu Aile Akademi Programları” kapsamında eğitimler belirli periyodlar ile uygulanmaya devam edecektir.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.