DOLAR 32,5066 -0.04%
EURO 35,0391 0.25%
ALTIN 2.436,770,08
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2120202-2,96%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kosova Teknopark’ın ilk adımları atıldı

Kosova Teknopark’ın ilk adımları atıldı

ABONE OL
20 Ocak 2021 12:28
Kosova Teknopark’ın ilk adımları atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojinin merkezi olan “Teknopark” modeli, Trakya Üniversitesi ile Kosova’ya taşınıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi arasında imzalanan protokol sayesinde, Kosova Teknopark’ın ilk adımları atıldı. Trakya Teknopark modelinin uygulanacağı ve Kosova için bir ilk olacak yeni yapılanma ile Kosova başta olmak üzere Balkanların ekonomik, teknolojik ve inovatif gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Trakya Üniversitesi ve Kosova heyetleri arasında Ekim 2020’den bu yana devam eden görüşmeler sonuç vermeye başladı. İki heyet arasında Kosova’nın başkenti Priştine’de protokol imzalandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada “Kosova ve Balkanlara sunduğumuz tüm hizmetler gibi teknopark modeli de Balkanlar sevdamızın tezahürüdür” dedi.

Kosova’yı dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesi için çabaladıklarını ifade eden Rektör Tabakoğlu, “Bugün ilk adımlarını attığımız Kosova Teknopark ile bu alandaki eşsiz bilgi birikimimizi gönül coğrafyamıza taşıyoruz” dedi.

Trakya Teknopark’ın 81 firması ve 270 çalışanı ile büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi ve geliştirilmesinde önemli rol oynadığını, yerli ve milli üretim seferberliğine katkı sunduğunu belirten Rektör Tabakoğlu, “Burada üretilen ürün ve hizmetler ihracat kalemlerimiz içinde yer alırken bugün teknopark modelimizi de dost ve kardeş ülke Kosova’ya ihraç ediyoruz. Bu adımla iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da güçleneceğine inanıyoruz. Bilişimden teknolojiye, eğitimden Ar-Ge’ye kadar birçok alanda firmalara kapılarını açan Trakya Teknopark; deneyimini, bilgisini ve ufkunu Kosova ile paylaşıyor. Bu adım, Kosova ve Balkanlar için tarihî nitelikte bir adım. Buraya taşıyacağımız teknopark modeli ile Kosova’nın ekonomik ve teknolojik gelişimine çok önemli katkılar sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Kosova için tarihi günlerden birinin yaşandığını belirten Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi, Trakya Üniversitesi’nin destekleriyle Priştine’de hayata geçirecekleri Kosova Teknopark sayesinde Kosovalı gençleri ülke sınırları içerisinde teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yönlendirerek bir istihdam üretecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bu adımın tüm planlamasını ve modellemesini büyük bir coşku ve memnuniyetle gerçekleştiren Trakya Üniversitesi’ne teşekkür eden Bakan Vesel Krasniqi “Türkiye, Kosova ve Kosova Halkı’nın en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Yıllar önce genç Kosova Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu desteğini, bugün de her konuda ve güçlü bir şekilde yanımızda hissediyoruz. Bugün, Türkiye ve Kosova arasındaki iş birliklerine bir yenisini daha ekledik. Öğrencilerimizin eğitimine, hastalarımızın tedavisine ve daha birçok vesile ile ülkemize destek veren dost ve kardeş ülke Türkiye ile Balkan coğrafyasının en değerli eğitim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi’ne, Kosova ve Balkanlar adına gönülden teşekkür ediyoruz”dedi.

İmza töreni sonrası Trakya Üniversitesi ve Kosova heyeti, Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.