DOLAR 32,6007 0.29%
EURO 34,8134 0.27%
ALTIN 2.493,00-0,24
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2110993-0,06%
Edirne
16°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Küçük yerleşimlerin geçim kaynağı, ‘Şifalı Bitki Yetiştiriciliği’

Küçük yerleşimlerin geçim kaynağı, ‘Şifalı Bitki Yetiştiriciliği’

ABONE OL
28 Temmuz 2022 16:53
Küçük yerleşimlerin geçim kaynağı, ‘Şifalı Bitki Yetiştiriciliği’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Araştırmacılara göre, ülkemizde her yıl en fazla 700’ü tıbbi amaçlı kullanılan 3600’e yakın bitki türü yetişiyor ve 300 çeşit bitki düzenli olarak toplanıyor. Onlarca yıldır en kaliteli şifalı bitkilerin yetiştiği ülkeler listesinde yer alıyoruz. Ancak hasat edilenlerin küçük bir kısmı ülkemizde kalıyor, çünkü her yıl hasat edilen yaklaşık 15 bin tona yakın şifalı bitkinin %80’den fazlası başta ABD ve Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere yurtdışına ihraç ediliyor.

Hem ülkemizde, hem de dünya pazarlarında tanınan ve büyük bir bitkisel ürünler şirketinin genel müdürü olkan Desislav Dionisiev, Bulgaristan Radyosuna konuşurken “Sorun şu ki, Bulgarlaristan vatandaşlarının doğaya sırf şifalı ot toplamak için çıkmaları gibi bu eski gelenek yok olmak üzere.Oysa şifalı bitkiler, tarımda önemli bir faktördür, bu nedenle AB’deki birçok ülke şifalı bitkilere ve özellikle şifalı bitkilerin yetiştirilmesine büyük önem veriyor “ dedi ve sözüne şöyle devam etti:

Ülkemizde şifalı bitkilere olan ilgiyi korumanın tek bir yolu var, o daşifalı bitki toplayıcıların ödemelerini zamanında almaları ve zahmetli bir iş olduğu için şifalı ot toplamayı teşvik etmektir. Bulgaristan’da bunun hala halkın ana faaliyeti ve ana geçim kaynağı olduğu yerler var. Bu aynı zamanda nüfusu korumak için de çok önemli çünkü ülkemizin birçok yerinde nüfus yok, köylerde kimse yok. Bu nedenle şifalı bitkicilik geçim kaynağı olarak korunmalı ve desteklenmelidir. Çok yakında Bulgaristan’da nüfusu olan yaklaşık 8-10 şehir olacak ve köylerde sizi karşılayacak bile kimse kalmayacak. Bu sanayi küçük kasabalar için çok önemli olarak ciddiye alınmasında 30 yıldır ısrar etmemin nedeni de bu. Ancak, şimdiye kadar kimse dikkat etmedi, şimdi bile birinin beni duyacağından şüpheliyim.”

Bulgaristan’da hiç kimsenin şifalı bitkiciliğe dikkat çevirmediğinive doğal ürünleri kullandığı için şirketinin yüksek ücretler ödediğini kaydeden Desislav Dionisiev, “Ama bu paralar, sektörün gelişmesine gitmiyor ve ayrıca şifalı otları toplayanların acilen yetiştirilmesine ihtiyaç var çünkü topraklarımızda bulunan yüzlerce bitki türünü iyi bilmeleri gerekiyor. Ülkemizde bazı şifalı ot türleri yetiştirilmekte, böylece daha büyük miktarlarda temin edilmekte ve tıbbi bitkilerin nitelikleri kontrol edilmektedir” dedi.

“Esas olarak melisa, nane, deve dikeni, şifalı allık, kekik burada yetiştiriliyor, ancak bu Bulgaristan’da toplanan toplam bitki hacminin %5 ila %10’u kadarını oluşturuyor” diye belirten Dionisiev, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kalite gereksinimleri dünya çapında sürekli artıyor ve rekabetçi olmak ve dünyada belirlenen seviyelere ulaşmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Şifalı otları toplu olarak ihraç ediyoruz. Bitkiler, toplayan kişilerden satın alındıktan sonra fabrikada ihracata hazır hale gelene Sadece “Bioprogram”ın Bulgaristan şubesinde yaklaşık 200 kişi sürekli çalışıyor, Polonya’da 15 kişi var ve ABD’de şirketimiz için 30 kişinin çalıştığı bir şirket var.

Ancak bu iş yerlerine ek olarak, yetiştiren ve üreten, şifalı ot toplayan binlerce kişiye daha geçim sağlıyoruz. Bu sadece mevsimlik bir iş değil, yıl boyu süren bir iştir. ABD’deki büyük müşterilerimizden herkes ismimizi biliyor, Avrupa’daki büyük şirketler de bizi tanıyor. Başarılı bir işten bahsettiğimizde reklam yapmanın bir anlamı yok, işimizi iyi yapmak önemli ve bu kadar talep görüyor olmamız başarılı olduğum anlamına geliyor” diyerek sözünü tamamladı Desislav Dionisiev.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.