DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2166032-5,35%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurban Bağış noktası açıldı

Kurban Bağış noktası açıldı

ABONE OL
13 Kasım 2021 15:48
Kurban Bağış noktası açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde, Saraçlar Caddesi’nde, ‘Kurban Bağışı’ bilgilendirme standı kuruldu.

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye’de 430 bin kurban bağışı yapıldığını söyledi.

Üzüm, kurban bağışının müslümanlardan sonra, gayrimüslümlere de yapıldığını belirterek, “Kendilerini mutlu hissediyorlar. Müslümanlar sadece kendilerini değil, bizi de düşünüyor diyorlar ve onlardan da bazıları müslümanlığı seçerek, İslam Dini’ne geçiyorlar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Türkiye’nin, Dünya’da en çok kurban bağışı yapan ülke olduğunu belirten Üzüm şunları söyledi;

“Bugün Saraçlar Caddesi’nde Kurban Bağış Standımızı açtık ama bir tane de dükkan açtık. Bir hayırsever kardeşimizin Allah hayrını kabul etsin. Kurban’a kadar bu dükkanını ücretsiz olarak bize tahsis etti, saolsun, Allah ona da çok bereket versin. Hayırseverlerle yürüyen Dünya’ya Türkiye’nin temsili anlamına gelen bir kurban bağış kampanyamız var. Geçen yıl 143 ülke de mağduriyet ve fakirlik durumlarına göre daha çok kesilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Diyanet Vakfımız ortaklaşa Kurban Bağış Kampanyası yaptılar ve 430 bin kurban kesildi, bağış yapıldı. Bu sene 500 bini geçeceğiz inşallah.

Kapıkule’de, ERASTA’da, Selimiye Camii’nde, Üç Şerefeli Camii’nde, Eski Camii’de ve Edirne’nin bir çok yerinde bu standlarımızı açtık. Hem bilgilendirme yapıyoruz Kurbanla ilgili, hem de vatandaşlarımızın yurtdışında kesilmek üzere kurban bağışlarını alıyoruz. Ülkemizi temsilen her bir kurban Türkiye’yi temsil ediyor, Türkiye’nin gücünü temsil ediyor, kardeşliğini, yardımını temsil ediyor ve o ülkelerdeki kardeşlerimiz de Türkiye’yi yanlarında hissediyorlar. Çok mutlu oluyorlar, çok dua ediyorlar. Birlik ve beraberliğe en mühim katkı yapılıyor. O bakımdan Edirne’de her geçen yıl artıyor kurban bağışı. Evvel ki yıl 500 civarındaydı. Geçen yıl bin 7 oldu. Bu yıl da inşallah iki bini geçecek.

Hayırseverlerin çok büyük ilgisi var Edirnemiz de bu bağışlara. Zaten Edirne halkı çok yardımsever. Edirne bir serhat şehridir. Serhat şehrinin özelliğidir. Misafirperverdir, misafir kabul eder. Geçenler de Suriyeli kardeşlerimiz muhacir olmuş gelmişti. Onlar sonra döndüler. Ama Edirne seferber oldu. Çocuklar alındı, aileleri alındı. Onların temizlik ihtiyaçları, bakımları sağlanarak, yemek yemeleri sağlandı. Edirnemiz bu konuda gerçektende çok özverili, Edirneli bütün vatandaşlarımız aynı hassasiyette.

Dolayısıyla Selimiye’nin gölgesinde bu kampanyalar çok bereketli bir şekilde devam edecektir. Türkiye’nin merhametini, ecdadımızın o değerli misyonunu bugüne taşıyacak, geleceğe. Bütün ülkelerdeki yaşayan kardeşlerimize, hatta gayrimüslümlere. Diğer insanlara da kurban bağışlarımız oluyor. Onlardan bir kısmıda müslümanlığı tercih ediyor. Çünkü kendilerini mutlu hissediyorlar. Müslümanlar sadece kendilerini değil, bizi de düşünüyor diyorlar. Böylede güzellikler yaşıyoruz, dostluklar yaşıyoruz. Dünya’da dostluğa ve barışa büyük bir katkıdır. Edirne’de bu konuda elinden geleni yapacaktır” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.