DOLAR 32,5363 0.04%
EURO 34,9567 0.14%
ALTIN 2.438,230,13
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2132026-0,58%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurban kesim yerleri belirlendi

Kurban kesim yerleri belirlendi

ABONE OL
29 Temmuz 2019 11:11
Kurban kesim yerleri belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban bayramına kısa bir süre kala geçtiğimiz günlerde toplanan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurban kesim yerlerini belirledi. Komisyonun belirlediği yerler dışında hiçbir cadde, sokak, park ve site içinde kurban kesilmeyecek.

Kurban Hizmetleri Komisyonu 11,12,13,14 Ağustos 2019 tarihlerinde kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi, Edirne’de kurban satış ve kesim yerlerini belirledi. Komisyon ayrıca, kurban alırken vatandaşlarada uyarılarda bulunarak dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

14 KESİM YERİ BELİRLENDİ

Kurban Hizmetleri Komisyonunca kurban satış yeri olarak Edirne Ticaret Borsası “Canlı Hayvan Alım-Satım Tesisleri” (Büyükdöllük Köyü Yolu) olarak belirlenirken, komisyonun belirlediği 14 kesim yeri ise şu şekilde;

İsmail Kasap (Sazlıdere Köyü), Edirne ET ve Et Ürünleri Entegre Tesisleri (Umurbey Mahallesi Büyük Döllük Yolu Üzeri), Mansur İriş (İskender Köyü-Öztrakya), Savaş Alter (Kirişhane Bahçe Çiftliği), Baykal Et (Ticaret Borsası Üzeri), Edirne Tarım Açık Cezaevi (Büyükdöllük Yolu üzeri), Ertuğrul Demir (Tarım Açık Cezaevi Yolu Üzeri), Mehmet Taşdemir (Muradiye İlim ve Kültür Hizmetlerine Yardım Derneği-Karaağaç), Zeki Koka (İstasyon Mahalllesi Tekirdağ Caddesi No:5), Ali İhsan Gür (Mimar Sinan İlim Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Hizmetler Yardım Derneği-Kocasinan Mahallesi E-5 Karayolu Cad.), Mesut Süzer (Kemalköy), Tuncay Kızanlık (Üyüklütatar Köyü), Hayati Dağcı (Kemalöy), Cem Pakarda (Karaağaç)

KURBANLIKTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Komisyon ayrıca, kurban alırken vatandaşlarada uyarılarda bulunarak, “Kurbanlık hayvanların kulaklarının küpeli olması, Kurbanlık hayvanların pasaport ve nakil belgelerinin bulunması, Kulak küpesi numarası ile pasaporttaki numarasının aynı olması, Kurbanlık dişi hayvanların damızlık niteliği taşımaması, Kesimden sonra kulak küpelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne teslim edilmesi” gerektiğini bildirdi.

KURBAN KESİM KURALLARI

Komisyon kurban kesim kurallarına da dikkat çekerek, “Cadde, sokak, park ve site içi gibi toplumsal alanlar ile mezarlık, karayolları, nehir ve su kanalları kenarında kurban kesilmeyecektir. Kurban kesimi kesimhane ve kurban komisyonunun belirlediği kesim yerlerinde çevreye zarar vermeden yapılacaktır. Kurbanın kanı, kurbana ait atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve sokak hayvanlarına verilmeyecek, derin çukurlara gömülerek imha edilecektir. Kurban kesim kurallarına uymayanlar için 155 Emniyet, 156 Jandarma ve 153 Belediye hattına ihbar yapılabilecektir. Aksine uygulamalarda “Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğin 18.maddesi” uyarınca para cezası uygulanacaktır” denildi.

KURBAN KESİM ÜCRETLERİ

Ayrıca, Kurban Hizmetleri Komisyonu, kurban kestirecek olan vatandaşlardan küçükbaş hayvan için 80 TL, büyükbaş hayvan için ise 400 TL kesim ücreti alınmasını, büyükbaş hayvanı parçalatmak isteyerler için ise 400 TL’yi aşmamak üzere anlaşarak ücret alınmasını kararlaştırdı.

KURBANLIK BASKÜL FİYATLARI

Öte yandan Edirne İl Teknik İhtisas Komisyonu tarafından belirlenen kurbanlık baskül fiyatları ise şöyle; koç 26 TL, dana 24 TL, inek (damızlık vasfını kaybetmiş) 19 TL ve keçi 22 TL. Gebe ve damızlık değeri olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışına ve kesilmesine ise izin verilmeyecek.

Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.