Kurbanlık baskül fiyatları belirlendi

01.07.2020 17:34

Kurbanlık baskül fiyatları belirlendi

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı başkanlığında toplanan Teknik İhtisas Komisyonu bu yıl ki kurbanlık fiyatlarını belirledi. Buna göre; Koç kilogramı 31.00 TL’den, Dana 29.00 TL’den Keçi 26,00 TL’den Damızlık vasfını kaybetmiş inek ise 22,00 TL’den işlem görecek. Her yıl olduğu gibi bu yılda damızlık düve ve koyun satışları yapılamayacak.

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı Başkanlığında Ziraat Odası Meclis Salonunda bir araya gelen Komisyon Üyeleri; Müslüm Karadağ, Faruk Demir, İsmail Kasap, Kamil Uran, Serhat Dayıoğlu, İsmail Aslan, Salim Gençalp, Abdullah Dökmeci, Behçet Şen, İsmail Taşkın 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi, kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatlarını belirledi.

Önceki yıllar belirlenmiş fiyat tarifeleri, Ticaret Borsası günlük satış baskül fiyatları ve kurbanlık hayvanın daha itinalı beslenme-yetiştirilme unsurları ile günlük piyasa göz önüne alınarak ileri sürülen görüş ve öneriler sonucu, Koç kilogramı 31.00 TL, Dana 29.00 TL, Keçi 26,00 TL, Damızlık vasfını kaybetmiş inek ise 22,00 TL olarak belirlendi.

Teknik İhtisas Komisyonu, gebe ve damızlık değeri olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışına ve kesimine izin verilmeyeceğini, ancak serbest veteriner hekimler tarafından düzenlenen ve kesim yerinde görevli resmi veteriner hekim tarafından onaylanmış olan raporda gebe olmadığı veya damızlık değeri taşımadığı belirtilen dişi hayvanların satışına ve kesimine izin verileceğini kararlaştırdı.

Komisyon ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların pazara; büyükbaş hayvanlar için, kulağında takılı halde kulak küpeleri ve pasaportları, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi ve kulağında küpesi olması. İl dışından gelmesi halinde ise yurt içi veteriner sevk raporu ile birlikte pazara çıkabileceğini karara bağladı.

Haber Merkezi

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler