DOLAR 32,2200 -0.03%
EURO 34,9803 -0.12%
ALTIN 2.425,30-0,87
BIST 10.540,40-1,28%
BITCOIN 2181383-0,72%
Edirne
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurtuluş Mahallesi’ne kadın eli değecek

Kurtuluş Mahallesi’ne kadın eli değecek

Kurtuluş Mahallesi Muhtar adayı Nurcan Uzel, yeni kurulan mahallenin ilk muhtarı olmak istediğini, mahalleye bir kadın, bir anne eli değmesi gerektiğini söyledi.

ABONE OL
7 Şubat 2024 11:03
Kurtuluş Mahallesi’ne kadın eli değecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurtuluş Mahallesi Muhtar adayı Nurcan Uzel, yeni kurulan mahallenin ilk muhtarı olmak istediğini, mahalleye bir kadın, bir anne eli değmesi gerektiğini söyledi. Mahallede çoğunluğu kadınlardan oluşan büyük kitlenin desteğini aldığını dile getiren Uzel, yıllardır kendisinin iş çözen biri olarak mahalleli tarafından ‘Hallederiz Nurcan’ lakabını aldığını söyledi. Kurtuluş Mahallesi’ndeki sorunları bildiğini, projelerini hazırladığını vurgulayan Muhtar adayı Uzel, Kurtuluş Mahallesi’nin ileride imrenilecek bir yerleşim bölgesine kavuşacağını sözlerine ekledi.

“BİZ ADAY OLMADAN SORUNLAR ÇÖZDÜK, ŞİMDİ BUNU RESMİ OLARAK MAKAMLARLA ÇÖZECEĞİZ”

Nurcan Uzel, “İstanbul doğumluyum. Üç çocuk annesiyim. 14 yıldır TOKİ konutlarında oturuyorum. Şu anda yeni adıyla Kurtuluş Mahallesi olarak yeni bir mahalle kuruluyor. Bu da Kurtuluş Mahallesi olarak adlandırıldı. Okul Aile Birliği Başkanlığı yapıyorum aynı okulda. Daha önce anaokulunda da okul aile birliği başkanlığı yaptım. Eşim 20 yıldan beri devlet memuru. Muhtarlığa aday olma sebebim şu. Uzun zamandan beri aynı mahallede ikamet ettiğim için herkesin belli bir sorunu çözüyoruz. Yani aday olmadığımız zamanda da mahallelinin sorunlarını çözdük. En azından belli bir yerde sabit durursak bize daha rahat ulaşırlar. Daha rahat nerede olduğumuzu bilirler.  Makamlara daha çok ulaşabiliriz. Daha çok çözüme odaklanabiliriz diye düşünüyoruz. Bu yüzden Muhtarlığa adaylığımı koydum. Mahallemiz çok eksiği var. Şimdi saysam bitmez bunlar zaten. Bunların hepsi elimizden geldiğince halkımız da TOKİ oturanları, Bel KOOP oturanları buna destek olduğu süre içerisinde ben her şeyi yapmak için elimden gelince yardım edeceğim kendilerine” dedi.

“BU MAHALLEYE Bİ KADIN, BİR ANNE ELİ DEĞMESİ GEREK”

Kadınların daha detaylı hareket ettiğini, bir anne olarak mahalleye de çocuğu gibi sahip çıkacağının altını çizen Uzel “Neden kadın aday, çünkü biz kadınlar erkeklerden daha fazla detay görebiliriz. Yani daha ayrıntılı davranabiliyoruz.  Ben de anneyim öncelikle. Mesela TOKİ’ye baktığımız zaman, oturduğum yere bakarsam çocuklar için daha bir yaşam kalitesi artması gerekir. Çünkü 3  çocuk annesiyim. İşte bir atıyorum bisiklet yolu isterim, parkın daha kaliteli olmasını isterim. Ya da bir kadın olarak baktığım zaman herkese üç tane kıraathane var, kadınlara hiçbir şeyim yok. Kadınlar kahvesi isterim. Ya da evde oturan kadınlar çok tarhana, bakliyat yapan var. Bunları satacak bir alan isterim. Sosyal aktivite isterim kadınlara. Yani evden çıkıp kadınların da bir şey yapmasını, göstermesini isterim. Bunlar hem maddi gelir sağlarlar, hem de sosyalleşmiş olurlar. Anne olarak bir şeyler isterim.  Okul yolumuzun olduğu bölgelerde çok fazla hayvan var. Bunlara daha kaliteli yaşam sunmak için bir alan olması gerekir. Hayvan severlerle beraber toplanıp, arazileri sardırabilirsek herkes belli bir yerde hayvanları bilinçli bir şekilde beslerse, herkes daha rahat kaliteli bir yaşam sürer.  Erkekler biraz daha yüzeysel bakıyor diye düşünüyorum. Evde anne çevirir çocuğu. Biz hem anne oluruz, hem iş yaparız, hem toparlarız. Daha detaylıca bakabiliyoruz. Bir annenin bu mahalleye dokunması gerekiyor kısaca” diye konuştu.

“CAMİ İÇİN DE GİRİŞİMLER YAPABİLİRİZ”

TOKİ fırınlar sırtında eksikliklerden bahseden Uzel, Bel Koop’ta yalana cami eksikliğini de göreve geldikten sonra gidermek istediklerini kaydederek “TOKİ’miz ilk kurulduğu zaman, çok güzel aile çay bahçesi şeklinde fıskiyelerimiz vardı. Çöp oldu. Orası bir ihaleye açılabilir, belediye yönetebilir.  Pazar yerimiz yok. Pazar yerimiz açıldı. Açıldıktan sonra üstü açık olduğu için yağmurdan, sudan kimse gelmez oldu. Kapatılması gerekir. Kapatılıp orayı da sosyal bir yere çevrilebilir.  Kınasını, nişanını, düğününü yapmak isteyen orayı kullanabilir, belediye üstlenebilir. Bel Koop’ta cami yok, Oraya bir cami kurabilir. Oradan bir cenazesi olsa TOKİ’ye kadar gelmek zorunda kalıyor insanlar. Cami içinde girişimler yapabiliriz” dedi.

“KURTULUŞ MAHALLESİ 10 BİN NÜFUSLUK GÜCE ULAŞACAK”

5 bin yakın nüfusumuz var şu anda. Daha da çoğalıyor, yeni binalar var yapı imarları alınmadı bu sene oy kullanamayacak. Ama önümüzdeki süreçte oranın nüfusu 5 bini geçecek. Belki 6-7, belki 10 bini bulacak. Düşünsünüz bir de 10 binin toplulukla beraber toplanıp başka bir yere gittiğiniz zaman ne önünüze geçebilir ki? Her şeyi yapabiliriz” dedi.

“AVM, MERKETLER, SPOR KOMPLEKSİ GİBİ İZŞN VERİLİRSE HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ”

Kurtuluş Mahallesi’nin ileride AVM’ye, kahvehaneler de oturmak zorunda kalan yurtta yaşayan öğrenciler için spor kompleksi yapılabilecek inin altını çizen Uzel “Kurtuluş Mahallesi gerçek bir yaşam alanına kavuşabilir. TOKİ’nin çıkışından sonra boş arazi, niye AVM kurulmasına, Huzur evi yapılıyor, bir tane market var neden daha fazla açılmasın. 2 bin 500 kişilik öğrenci yurdu var, çocuklar kahvede takılıyor, halı saha, tenis kortu, basket sahasının bulunduğu spor kompleksi yapılabilir. Bizim mahallemiz büyük araziye sahip. Seçilecek belediye başkanı ve gerekli merciler izin verdikten sonra biz her şeyi yapmaya hazırız” diye dile getirdi.

“HER İŞİ ÇÖZEN BİRİ OLARAK” HALLEDERİZ NURCAN” DERLER BANA”

Bir girişimci ve sorun çözen yapıya sahip olduğu için Hallederiz Nurcan lakabıyla tanındığını kaydeden Nurcan Uzel “Her kapıyı çaldım, her kapıda görüşüyorum. Ev ziyaretlerine devam ediyorum. Oranın yerlisi olduğum için birçoğu beni tanıyor zaten. Çok girişimciyimdir. İstediğimi yaparım. İstediğimi almazsam rahat edemem. Yani bir şey yapılması gerekiyorsa ben onu yapmadan uyuyamam. Bu yüzden ‘Hallederiz Nurcan’ derler bana. Ben dediğim gibi uğraşırım. Bu yüzden inatçıyımdır. İstediğimi yaparım” dedi.

“DİĞER ADAYLARA ŞANS VERMİYORUM, KADINLARIN DESTEĞİYLE BAŞARACAĞIZ”

Muhtarlık seçiminde arkasındaki destekle iddialı olduğunu söyleyen Uzel “Ben kimseye şans vermiyorum. Çünkü herkes yanımda gibi gözüküyor. Şu an destek özellikle kadınlardan destek çok güzel. Yani üç çocuğumla beraber bunlara girişmen ve özgüven olması onlara güzel bir güç veriyor. Kadınlar bayağı arkamda. Destekleri gayet güzel. Hep beraber başaracağız” şeklinde belirtti.

“MUHTAR ADAYLARI EKTİĞİNİ BİÇECEK”

Seçim sonucunda herkesin nasibi ile yüzleşeceğini kaydeden Uzel, “9 aday var, belki sonra artar. Hiç kimseyle bir sorun yaşamadık. Çünkü herkes nasibini yiyecek. Herkes ekmeğini yiyecek. Ektiğini biçecek. Bir şey vermişse geri alacak. Umarım biz de birilerine bir şey vermişizdir. Verdiğimizi geri almak umuduyla düşünüyoruz. Kurtuluş Mahallesi’nin ilk Muhtar adayı olarak, bu yolda inanarak, çalışarak, sabırla, azimle başaracağız” diye ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.