DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21660651,21%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Lisanslı depoculuğa 5 yıl daha destek

Lisanslı depoculuğa 5 yıl daha destek

ABONE OL
3 Ocak 2020 10:42
Lisanslı depoculuğa 5 yıl daha destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, tarım ürünlerinin depolanmasındaki sorunların ortadan kaldırılması ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretin kolaylaştırılmasını amaçlayan lisanslı depoculuk sistemine verilen desteğin 5 yıl daha uzatıldığını söyledi.

Lisanslı depoculuk sistemine verilen desteğin süresi 5 yıl uzatılmasını değerlendiren Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Özay Öztürk, “Geçtiğimiz yıl uygulamaya giren ilave kira, nakliye ve analiz destekleriyle lisanslı depoculuk sistemi daha da avantajlı hale geldi. Aralık ayında Resmi Gazetede yayımlanan 1843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile desteklerin süresi 5 yıl daha uzatıldı. Bu konuda bizleri destekleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve talebimizi olumlu karşılayarak hayata geçiren Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

ETB 20 BİN TON KAPASİTE ARTIRMI YAPIYOR

Lisanslı depoculuk sisteminin ülke tarımının geleceği olarak gördüklerini belirten Öztürk, “Üyelerimizin ve üreticilerimizin sunulan avantajlardan en iyi şekilde yararlanabilmesi 20 bin ton kapasite artırımı sağlayacak inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Lisanslı Depolarımızın 2020 harman döneminde 60 bin ton kapasiteyle hazır olmasını planlıyoruz. Kararın üyelerimiz, üreticilerimiz, Edirne’miz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

SİSTEME SAĞLANAN DESTEKLER

Lisanslı depoculuk sisteminde; altı aylık kısmı tamamen olmak üzere kira desteği, ton başına 25 lira ve her ürün çeşidi için 750 lirayı geçmemek üzere nakliye desteği, parti başına 25 lira analiz ücreti desteği, %2 zirai stopaj muafiyeti, elektronik ürün senedi (ELÜS) tutarının %75’ine kadar azami 9 ay vadeli olarak kullanılacak kredilerde %100 faiz indirimi, %20 gelir/kurumlar vergisi muafiyeti ve %1 KDV muafiyeti gibi desteklerin yanı sıra lisanslı depo işletmelerinin kuruluşlarında yatırım dönemleri için %75, işletme döneminde %50 faiz indirimli olarak 10 bin ton kapasite için 10 milyon liraya kadar, 10 bin ton üstü kapasite için 20 milyon liraya kadar uzun vadeli kredi desteği sağlanıyor.

SİSTEMİN HEDEFLERİ

Tamamen Gümrük ve Ticaret Bakanlığının denetiminde olan lisanslı depoculuk sistemi; depolamaya uygun nitelikteki hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin, zeytinyağı ve kuru kayısı gibi standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek, emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler tarafından elektronik ortamda düzenlenen ürün senetleri vasıtasıyla yapılması hedefleniyor.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.