DOLAR 28,9537 0.14%
EURO 31,8076 0.06%
ALTIN 1.898,240,08
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 11061143,09%
Edirne

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Liselilere “Siber Zorbalık” Semineri

Liselilere “Siber Zorbalık” Semineri

ABONE OL
20 Aralık 2019 10:40
Liselilere “Siber Zorbalık” Semineri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnternet ve sosyal medyanın yoğun bir şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkan ve insanları birçok konuda rahatsız etmeye başlayan kötü amaçlı sosyal medya kullanımı olan ‘Siber Zorbalık’ 1.Murat Lisesi’nde masaya yatırıldı. Öğrencilerin siber zorbalıktan korunması ve alınması gereken tedbirlerin anlatıldığı seminerde internet kullanım kuralları da hatırlatıldı.

2023 Eğitim Vizyonu Edirne Çocuk Akademisi projesi kapsamında Trakya Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği ile düzenlenen İnternet Bağımlılığı ve Siber Zorbalık semineri 1.Murat Lisesi’nin konferans salonunda gerçekleşti. İnternetin günümüzde gençler üzerinde yarattığı etkileşimler, öğrencilerin teknoloji ve internetle nasıl daha üretici olabileceği ve ailelerin çocuklarına dijital çağda internetin zararlarından korunması için bilgiler verildi. Teknolojide yanlış yönlendirilen gençlerin üretici değil dışarı çıktığında boş kişiler olduğunun altını çizen Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, ailelerinde çocuklarını dışarı çıktığında susturmak için eline cep telefonu vermesinin doğru olmadığını söyledi.

“TEKNOLOJİYİ BİLİNÇLİ OLARAK KULLANMAK ADINA NELER YAPILABİLİR”

T.Ü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, “Milli Eğitim ve Trakya Üniversitesi arasındaki bir iş birliği sayesinde geldik. Öğrencilere son dönemde teknolojiden olumsuz durumlar karşımıza çıkıyor. İnternet ve çevremizde gözlemliyoruz. Bunlar için çeşitli bilgiler vereceğiz. Burada şunu söylemek isterim ki teknoloji kaçılacak bir şey değil korkulacak bir şey de değil ya da terörle mücadele gibi teknoloji ile mücadele diye bir şey yok. Ama biz bu mücadeleyi kaldırıp teknolojiyi bilinçli olarak kullanmak adına neler yapılabilir. Bunu sosyal sermayeye nasıl çevirebiliriz. Ya da bu teknolojiyle olan ilişkide öğrencilerin nasıl daha üretici bir hale gelip ülke ekonomisine de kendi gelişimine de tekâmül sürecine nasıl etki edeceğini gösteren bazı bilgiler vermek için buradayım” dedi.

“AİLELER YANLIŞ YAPIYORLAR”

Teknolojide çocuklardan önce ailelerin yol gösterici olduğunu ve gidişatın dışarı çıktığında içi boş bir nesile dönüşüldüğünü söyleyen Gezgin “Veliler ile alakalı buluşmalarımızda oluyor. Pazartesi günü Pınarhisar belediyesinin davetiyle katılmıştım. Orada veliler ile buluştuk. Tabi veliler çocuklarını yetiştirirken ben nesli oldukları için 2. Dünya savaşındaki bebek patlamasından sonraki neslin artık toplumsal değil, de bireyselci yapıya dönüşü, çocuklarında artık evlerinde kendi mutluluğundan başka mutluluk tanımama gibi bencilleşmesi ama bunların içi boş olan özbenlik saygıları, özdenetim ile yapılmayıp dışarı çıktığında boş olan bir sürü genç ile karşı karşıyayız. Aileler bu konularda bazı yanlışlar yapıyorlar. Bu yanlışları da aileler ile konuşuyoruz. Bence burada çocuğa çok zekisin akıllısın gibi eskiden duyduğumuz kelimeler yerine özdenetimini yani iradesini ve bu insanın sosyal bir hayvan olduğunu yani sosyalleşmesini ve topluma göre ayak uydurması gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Ama onlar hep kızım ya da oğlum senin mutluluğun önemli gerisi önemli değil şeklinde yetiştiriliyor. Ama hayat böyle değil hayat acı” dedi.

“ÇOCUKLARA SUSSUN DİYE ELİNE CEP TELEFONU VERİLİYOR”

Birçok ailenin dışarı çıkıldığında çocuklarının sakince durması çin kendi cep telefonları ile çocukları susturdukları ve bunun yanlış olduğunu bunun yerine lego vb oyuncaklarla ilgilenilmesi gerektiğine değinen Gezgin “Aileler çoğunlukla sussunlar diye dışarı çıktıklarında bile çocukların eline telefon veriyorlar. Bunu doğru bulmuyorum neden? Silikon Vadisinde bile ya da sosyal medya kurucuları bile çocuklarını belirli bir yaşa kadar teknoloji ile karşılaştırmıyorlar. Bu adamlar bütün dünyaya bunu tüketin diye gönderiyorlar fakat kendileri kullandırtmıyorlar demek ki bir durum var. Bende buna karşıyım bir çocuğun annesi ve babası ile geçirmesi gereken vakit ya da bazı becerilerini kazanması için gereken vakit daha önemli. Ama ekran üzerinde geçirilen süre çocuğun bazı özellikleri düşünme ya da orada görebileceği uygunsuz içerikler ile ya da bir oyunla fiziksel gelişimi ile alakalı sorunlara neden oluyor. Bence anne ve babanın çocuklar ile zaman geçirmesi belki montessori programları var. Belki bunlarla beraber motor becerilerinin gelişmesi için eskiden bizim zamanımızdaki gibi oyunlar ya da Amerikan çamurları vardı, Belirli Legolar vardı çocukların gelişimlerini sağlayacak problem çözmeyi sağlayacak bazı etkinlikler vardı. Ama daha çok çocukların anne ve babayla olan ilişkileri daha da önemli bu dönemde sonraki dönemi zaten okul devir alıyor. Bu benim ülke çapında 20. seminerim sadece Edirne’de ilk defa çağırıldım. Bütün özel okullar ve üniversitelerde seminer düzenledim. İlk defa milli eğitim ile Trakya Üniversitesi arasında anlaşma oldu. Bizde Eğitim Fakültesinden Milli Eğitime destek vermek amaçlı bilgilerimizi paylaşmak için buradayız” dedi.

“YANLIŞ YÖNLENDİRİYORLAR”

Youtuber’ları eleştiren Gezgin, “Soytarılık yaparak parayı bulacaksak, Türk’ün geleneği, yapısı nerede? Bunlar bize öğretilmeyen şeyler. Lütfen buna dikkat edelim. Bu Youtober’ları kınıyorum. Bir de bu Youtuber’ların kitapları da var onlarda boş. Her yerden kopyala yapıştır yapmış. Murathan Mungar der ki, “her okur yazar okuyamaz”. Bunu bir şair de demiştir, “herkes şair olduğunda şiir susacak”demiştir. Herkes yazar, herkes şair onlar yalan. Dayanağı olmayan hiçbir şey olmaz. Gerçeklerle sizi yüzleştirmek için bunları söylüyorum. Bu insanlar sizi yanlış yönlendiriyor. Türk toplumu geleneklerine, göreneklerine, örf adetlerine bağlıdır. Aile yapısı sosyallik kuvvetlidir. Biz sosyalliğe dönersek, benim mutluluğum başkasının mutluluğu değil dersek esas kendi kendimizi yıkıyoruz. Parçalara ayrılırsak yok oluruz. Bunu kafamıza yazalım”dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.