DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22300340,69%
Edirne
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Maaşlar 2 bin 382 TL eridi”

“Maaşlar 2 bin 382 TL eridi”

ABONE OL
6 Temmuz 2022 11:19
“Maaşlar 2 bin 382 TL eridi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Büro-Sen Edirne Şubesi Başkanı Memduh Örüş, maaşları enflasyondan korumak için ek zam verilmesi gerektiğini ve enflasyon farkının maaşlara aylık olarak yansıtılması gerektiğini belirterek, Ocak-Haziran arasında maaşlar resmi olarak 2 bin 382 TL eridiğini söyledi.

Türk Büro-Sen Edirne Şubesi Başkanı Memduh Örüş, açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarına yönelik açıklamada bulundu.

Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre, Ocak-Haziran arasında maaşlar resmi olarak 34,9 puan yani, 2 bin 382 TL eridiğini belirterek, “Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır. “Memur ve emeklilerin alım gücünü korumak için bir an önce ek tedbirler alınmalıdır” dedi.

Haziran ayında mal ve hizmet fiyatlarına ortalama yüzde 4,95 zam geldiğini belirten Örüş, “Altı aylık enflasyon toplamda yüzde 42,35 oldu. Yılbaşı’nda memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için yüzde 7,5 zam yapılmıştı. Ocak-Haziran arasında maaşlar resmi olarak 34,9 puan yani, tam 2.382 TL erimiştir. Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır. Gıda, akaryakıt, ulaşım, ısınma gibi giderlere açıklanan enflasyonun da üzerinde zam geldiği bu günlerde ailenin aylık harcaması da normalin üzerinde artmaktadır. Artık aylık enflasyon bile neredeyse memurlara yıllık olarak verilen zammın üzerinde gerçekleşmektedir. Bu durum erimeden 6 ay sonra ödenecek enflasyon farkıyla telafi edilebilir olmaktan öteye geçmiş, daha farklı tedbirler gerektiren bir sorun haline gelmiştir” dedi.

Enflasyon farkı vermek gerçek anlamda sıfır zam anlamına gelmediğini belirten Örüş, şunları söyledi;

“Böyle yüksek enflasyon dönemlerinde ise maaşlarda aylık olarak yaşanan erime büyük miktarlara tekabül ettiğinden aile bütçesini normalden daha fazla zorlamaktadır. Memur ve emeklilerin alım gücünü korumak için bir an önce ek tedbirler alınmalıdır. Önce zararlar telafi edilmeli, sonra erime durdurulmalı, daha sonra da alım gücü yükseltilmelidir.  Buna göre: Memur ve emeklilere ek zam yapılarak maaşlar yükseltilmelidir. Refah payı uygulaması kalıcı hale getirilerek, maaşlar enflasyona karşı koruma altına alınmalıdır. Enflasyon farkı oluşması halinde ortaya çıkan fark maaşlara aylık olarak derhal yansıtılmalıdır. Memur ve emeklilerimizin enflasyona yenik düşmemesi için bu uygulamalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Aksi halde yapılacak artışlar, önümüzdeki birkaç ay içinde yine eriyecek, alım gücü düşecek, memur ve emekli geçim acziyeti yaşayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.