DOLAR 32,5066 -0.04%
EURO 35,0391 0.25%
ALTIN 2.436,770,08
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2120202-2,96%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Makedon öğretmenler eğitimlerini tamamladı

Makedon öğretmenler eğitimlerini tamamladı

ABONE OL
23 Ekim 2019 10:02
Makedon öğretmenler eğitimlerini tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen, Türk tarihi içinde her dönemde çok büyük öneme sahip olan dost ve kardeş ülke Kuzey Makedonya’daki okullarda görev yapan, 17 soydaş öğretmenin katıldığı “STEM” eğitim ve etkinlikler dizisi başarıyla tamamlandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversite ev sahipliğinde, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) iş birliği ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteğiyle Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen STEM Eğitimleri kapsamında, Kuzey Makedonya’dan Edirne’ye gelen soydaş öğretmenlerle, Makedonya dönüşleri öncesi bir araya geldi.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleşen buluşmada, Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenlere, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden ve projede uzman eğitici olarak görev alan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Eylem Bayır ve Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz da eşlik etti. Buluşmada, Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği çerçevesinde düzenlenen eğitimler için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gelen Tetovalı öğrenciler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa İnan ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da yer aldı.

Sürdürülebilir ve büyük ölçekli bir uygulamanın ilk basamağı olarak, 26 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihleri arasında Batı Trakya’dan, 9-19 Aralık 2018 tarihleri arasında Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan 19-28 Mart tarihlerinde ise Afganistan’dan gelen soydaş ve akraba öğretmenlere verilen STEM Eğitimlerinin ardından, Trakya Üniversitesi’nin son konukları, Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenler oldu.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yürütücülüğünde, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Eylem Bayır, Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özyıldırım’ın uzman eğiticiler olarak görev yaptığı “Ecdada İlim Köprüsü” projesi çerçevesinde düzenlenen eğitimlerde, eğitim-öğretim alanındaki en güncel gelişmeleri ve uygulamaları içeren bir haftalık araştırmacı-sorgulayıcı öğretime dayalı etkinlik/proje temelli çalışmalara yer verildi. STEM eğitimi ile ilgili teorik temel bilgilerin kazandırıldığı programda, uygulamalı STEM çalışmaları ile öğretmenlerin kendi tasarımı ürünler oluşturmaları ve sunmaları hedeflendi. Program kapsamında, Ülkemize gelen soydaş öğretmenlere, Edirne’nin tarihi mirası, günlük yaşamı ve üniversite hakkında da bilgi verilirken, Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜTAGEM), Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ve Rahmi Koç Bilim Müzesi’ne ziyaretleri içeren bir de sosyal gezi organize edildi.

Eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayarak sertifikalarına kavuşan soydaş öğretmenlerle dönüşleri öncesi tekrar bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, soydaş ve akraba toplulukları Trakya Üniversitesi’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, aldıkları eğitimler ile ilgili olarak öğretmenlerle sohbet etti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Eğiticilerin eğitimine ilişkin yürütülen projeyi, TİKA iş birliği, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin desteği ve Eğitim Fakültemizin değerli akademisyenlerinin katkılarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu projeyle, lisans ve lisansüstü eğitimlerle sınırlı kalmayarak, mezuniyet sonrası eğitim programlarına da önem verdiğimizi ifade ediyoruz. Bu eğitimleri, Trakya Üniversitesi mensubu öğrenci ve akademisyenlerle gerçekleştirmenin ötesinde, gönül coğrafyamızdaki tüm insanların hizmetine sunmak gibi bir hedefle hareket ediyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından Kuzey Makedonya’dan gelen soydaş öğretmenler, Türkiye’de ve Trakya Üniversitesi’nde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek temenni ve iyi niyetlere canı gönülden katıldıklarını ve bu eğitimlerin akıllarından, kurulan dostlukların da gönüllerinden hiçbir zaman çıkmayacağını belirtti.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.