DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21114150,08%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Mantar Enfeksiyonu nedeniyle tırnaklarınızı kaybetmeyin”

“Mantar Enfeksiyonu nedeniyle tırnaklarınızı kaybetmeyin”

ABONE OL
8 Aralık 2020 13:49
“Mantar Enfeksiyonu nedeniyle tırnaklarınızı kaybetmeyin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyabet hastalarında, dolaşım bozukluğu hastalıklarında , kemoterapi gibi ilaç tedavisi uygulanan kişilerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tırnak mantarı enfeksiyonu önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabilir.

Çok basit sorunlar olarak görülen tırnak mantarları, tedavi edilmediği takdirde ciddi enfeksiyonlara hatta kişinin parmağını kaybedebileceği sağlık problemlerine neden olduğunu vurgulayan Ayak Sağlığı ve Yara Bakım Uzmanı, Hemşire Deniz Yahcı, tırnak mantarı hastalığının tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

“TIRNAK MANTARI NE GİBİ RAHATSIZLIKLARA YOL AÇAR?”

Ayak Sağlığı ve Yara Bakım Uzmanı, Hemşire Deniz Yahcı, tırnak mantarının yol açtığı rahatsızlıklarla ilgili şöyle konuştu:

‘’Tırnak mantarına onikomikoz yada tinea unguium da denilir. Tırnak mantarı enfeksiyonu tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan hem kozmetik hem de ciddi bir sağlık sorunudur. Yaygın olarak ayak tırnaklarında, nadiren el tırnaklarında görülür. Önlemi alınmadığında sürekli olarak yayılım gösterebilmektedir.
Özellikle bayanlar için yaz aylarında açık ayakkabıların giyilmesi ile ortaya çıkan bu problemin üzerine oje sürerek kapatmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Tırnakta bir mantar enfeksiyonu varsa bu görülebilir, kokusu veya ağrısı hissedilebilir. Hastalığın, tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında ortaya çıkardığı acı bu rahatsızlığın belirtileridir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtiler de vardır bu belirtiler sırasıyla şöyledir:

“Tırnaklarda kırılganlık, tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekil bozuklukları, tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık oluşması, enfeksiyon nedeni ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması”

“TIRNAK MANTARI TEDAVİSİNDE TANI VE TEDAVİ YÖNTEMİ ÖNEMLİ”

‘’Birçok tırnak hastalığının görünümü başlangıçta mantar hastalığına benzer; Bu nedenle mantar hastalığının tanısı tedaviye başlamadan önce kesinleştirilmelidir. Tırnak mantarı üzerindeki en etkili müdahale podolog tarafından uygulanan küretaj işlemidir. Küretaj işlemi ile birlikte tırnağa yayılmış mantarlı dokular uygun frez başlıklarıyla aylık periyotlarla temizlenir. Çok ilerlemiş vakalarda nadiren de olsa gerek görüldüğü durumlarda doktor kontrolünde anti-fungal ilaç dahilinde iyileşme süreci desteklenebilir. Tırnak mantarları, belirli bir tedavi yöntemi ile yaklaşık 6 ay gibi bir süreçte iyileştirilebilir. En çok karıştırılan hastalık tırnak sedefidir bu yüzden doğru tanı tedavinin en önemli başlangıcıdır.

“TIRNAK MANTARI HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN 8 YÖNTEM”

Tırnak mantarının oluşma sebepleri çeşitlilik gösterirken en büyük nedeni ise tırnak mantarının oluştuğu bölgenin havasız kalması ve temiz bakım yapılmamasıdır çünkü mantar tırnak enfeksiyonlarına funguslar, küfler neden olur. Fungusların ve küflerin en çok sevdikleri alanlar da karanlık, nemli, güneş görmeyen ortamlardır. Bu yüzden havasız kalan bir bölgede tırnak mantarının oluşma ihtimali oldukça fazladır.
Tırnak mantarından korunmak için;
– El ve ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutun.
– Halka açık yüzme havuzu ve duş alanlarında terlik kullanın.
– Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesin.
– Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en iyisi kendi aletlerinizi kullandırın.
– Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin.
– Ev içinde kullanılan havluların kişiye özel olmasına dikkat edin.
– Ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise gün içinde çoraplarınızı değiştirin.
– Kendi ayak ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş ayakkabıları tercih edin.

Ayakkabılar ayağınızı sıkmamalı aynı zamanda büyük de olmamalı. Büyük numara ayakkabılarda oluşan sürtünmenin yarattığı tırnak travmalarında mantar enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

UNUTMAYALIM Kİ; tırnak mantarı tırnak çekilmesi ile tedavi edilemeyen ,ayak sağlığı merkezlerinde ,alanında uzman kişilerce yapılacak düzenli tedavilerle ağızdan alınan karaciğerden atılan ağır mantar ilaçlarını dahi kullanmaya gerek kalmadan tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.