DOLAR 32,5177 0.02%
EURO 34,6276 -0.22%
ALTIN 2.440,94-2,33
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21518202,73%
Edirne
16°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
  “Maske ve dezenfektan hayatımızdan çıkmamalı”

  “Maske ve dezenfektan hayatımızdan çıkmamalı”

  ABONE OL
  24 Haziran 2022 11:34
  “Maske ve dezenfektan hayatımızdan çıkmamalı”
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Koronavirüs salgının azalması ile birlikte artık eczanelerde maske ve dezenfektan satışlarının düştüğüne değinen Eczacı Şükrü Ciravoğlu, maske ve dezenfektanı insanların hayatından tamamen çıkarmasının doğru olmayacağını söyledi.

  Normalleşme sürecine kadar yoğun talep gösterilen maske ve dezenfektan normalleşmeyle birlikte unutulmaya başlandı. Ancak Covid 19’un tamamen yok olmadığını, grip, nezle gibi kalacağını hatırlatan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, vatandaşlara maske ve dezenfektanı kullanmakta çekinmemelerini belirterek ‘önemli olan insanın sağlığı’ şeklinde seslendi.

  “MASKE VE DEZENFEKTANI HAYATIMIZDAN TAMAMEN ÇIKARMAK DOĞRU DEĞİL”

  Maske ve dezenfektanın insanların hayatından çıkarılmasının doğru olmadığını virüsün grip nezle gibi kalacağını aktaran Eczacı Şükrü Ciravoğlu “Yaşadığımız pandemi sürecinin sonunda henüz tamamen sonlanmamış bile olsa pandemi maske ve dezenfektan satışlarında ciddi boyutta azalma var. Pek soran da kalmadı. Çok az miktarda artık satışları. Ancak şunu da bu arada belirtmek lazım. Yani maske ve dezenfektanı tamamen hayatımızdan çıkarmak doğru bir şey değil. Bu birçok alanda faydası var. Birincisi pandemi tabii ki çok önemli boyutta dikkate alınacak boyutta değil şu anda. Ama tamamen de yok olmuş değil. Bunun için gereken yerlerde gerektiği şekilde korunmakta yarar var. Bu kalacak tabii ki bir nezle, grip virüsü gibi ortamda kalacak artık. Yani bunun tamamen yok olması beklenmiyor. Bunun yanında diğer viral enfeksiyonlar ve kolay bulaşabilen virüslerle ilgili de her ne kadar hayatımıza daha önce girmiş olsalardı örneğin grip gibi bunlardan korunmakta da maskenin ve dezenfektanın önemi var. Bazı yerlerde gereken yerlerde maskeyi kullanmaktan çekinmemek lazım. Tabii bu büyük toplumsal alışkanlıkla da ilgili bir şey. İşte herkes maskesiz dolaşırken toplum içinde maskeli dolaşmak belki yadırganabilir  ya da insana itici gelebilir. Ama unutmamak gerekir ki her şeyden önemlisi insanın sağlığıdır. Dolayısıyla herkes önce kendi sağlığını korumalıdır ki toplumun da sağlığını korumuş olalım sonuçta. hiç değilse dezenfektan yanımızdan eksik etmememiz lazım. Hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmeye devam etmemiz gerekiyor. Dezenfektan bunun için önemli bir faktör. Yanımıza hiç değilse o yoksa bile kolonya en azından bulundurmakta ve sık sık kullanmakta yarar var. Maskeyi de gereken yerde gerektiği zaman da takmaktan çekinmemek gerekiyor” dedi.

  “VAKANIN KAYBOLMADIĞI SEYREK GÖRÜLDÜĞÜ DUYUMLARI VAR”

  Vakanın nadirde olsa hala devam ettiği duyumlarını kendilerinin de aldığını söyleyen Ciravoğlu “Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlar var. Yani belli bir sayının altına düştüğü için zaten önlemleri büyük ölçüde kaldırdılar. Ama duyum olarak da yani çok nadir de olsa vakanın kaybolmadığı ve seyrek de olsa görüldüğü şeklinde duyumlar var. Yani bu bir döngü bu şekilde devam edecek. Ama çok çok az tabii. Dikkate alınacak oranda değil” dedi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.