DOLAR 32,2007 0.14%
EURO 34,9697 -0.01%
ALTIN 2.500,55-0,09
BIST 10.909,720,13%
BITCOIN 2247311-1,90%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maskeli yürüyüş

Maskeli yürüyüş

ABONE OL
5 Kasım 2019 10:21
Maskeli yürüyüş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle, toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla Edirne’de, maskeli yürüyüş yapıldı. Atatürk Anıtı’ndan başlayarak Saraçlar Caddesi’nde devam eden yürüyüşe yağmura rağmen 7’den 70’e çok sayıda vatandaş ve öğrenci katılım gösterdi.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla LÖSEV için farkındalık yürüyüşü yağmura rağmen Saraçlar Caddesi’nde gerçekleşti. Atatürk Anıtı’ndan Saraçlar Caddesi sonuna kadar bando eşliğinde yürüyen kortejde  Edirne İl Temsilciliği, LÖSEV üyesi aileler ve çocukları, Özel Edirne Ted Ortaokulu, Özel Edirne Safir Anadolu Lisesi , Edirne Meriç İlkokulu öğrencileri katıldı.

Yürüyüş sonrası çocuklar davul ve darbuka çalarak müzik şöleni yaptı. Edirne Belediyesi Bando Takımı da lösemili çocuklara destek olmak için maske takarak korteje eşlik etti.

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA”

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda herkesi lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyor. TED Edirne koleji öğrencisi Toros Yılmaz “Lösemili çocukların kendilerini korumak için taktıkları maske sembol oldu. Amaç löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu milyonlara duyurmak, lösemi hastası çocukların yanında olmak.  LOSEV, löseminin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu anlatmak için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda Türkiye’nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri düzenleyecek. Çeşitli etkinlikler ile löseminin çaresiz bir hastalık olmadığı, tedavi süresince takılan maskenin, enfeksiyondan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskeleri nedeniyle sosyal dışlanmayla karşı karşıya kalan çocuklar yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Löseminin bulaşıcı bir hastalık olmadığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikler kapsamında bilgilendirme seminerleri gerçekleştirilecek. Milli Eğitim müfredatında da kendine yer bulan Lösemili Çocuklar Haftası, birçok farkındalık etkinliğine ev sahipliği yapacak” dedi.

“İSTANBUL’DA Kİ KÖPRÜLER TURUNCU IŞIKLANDIRILACAK”

Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında belirlenen rengin “turuncu” olduğunu belirten  Yılmaz, “Turuncu renk bu hafta boyunca her yerde olacak. İstanbul’un dünyaca ünlü simgesi boğazdaki köprüler bu hafta özelinde turuncu ışıklandırılacak. Aynı zamanda başkent Ankara’nın sembollerinden Atakule de turuncu renkli ışıklandırma ile haftaya destek verecek” dedi.

“YILIN BİR HAFTASI DA OLSA HATIRLANACAK”

Lösemili çocukların, tedavileri devam ederken çevreden mikrop kapmamak adına, özellikle kamusal alanlarda maske kullandıklarını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti;

“2 -8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda tedavi süresince maskelerin bulaşıcı hastalık sebebi ile değil enfeksiyonlardan korunmak için kullanıldığı anlatılacak. Maskelerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalan çocuklar kabul göremezken yılın bir haftası da olsa hatırlanacak. Önceki yılda olduğu gibi bu yılda maske takılarak farkındalık yaratılacak. Kampanyanın sloganı bu yıl “Maskeni tak farkındalık yarat”.

“SOKAKLARDA, CADDELERDE FARKINDALIK SAĞLANACAK”

Hafta boyunca, gönüllülerin desteği ile maskeli farkındalık yürüyüşleri ile sokaklarda, caddelerde farkındalık sağlanacak. Maske tasarlama etkinlikleri ile LOSEV gönüllüleri maskelerini kendileri tasarlayacak, tasarladığı maskeler ile çekilen video ve fotoğraflarını #LösemiliCocuklarHaftası etiketi ile paylaşarak. Aynı zamanda destek veren herkes tasarım maskelerini mesajları ile birlikte LOSEV ‘e gönderecek. Ana sınıflarından üniversitelere dek yapılan seminerlerle öğrencilere kansere karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılacak”dedi

“BUGÜN ÇOK SEVİNÇLİ BİR GÜN YAŞADIK”

Ailelerle birlikte yürüyüş gerçekleştirdikilerini anlatan LÖSEV Edirne İl Temsilcisi Ceylan Toker de “2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasını kutlamaktayız. Ülkemizin birçok ilinde kutlanmaktadır. Bugün Edirne’de bu coşkuya katıldı. Okullarımızdan gelen öğrencilerimizle, LÖSEV çalışanlarımızla, LÖSEV ailelerimizle bu mutlu günü bizde doyasıya kortej eşliğinde yürüyerek yaşadık. Bugün gerçekten çok sevinçli bir gün yaşadık. Ben bütün çocuklarımıza sağlıklı bir ömür diliyorum. LÖSEV kurucusu Üstün Ezer’e Edirne halkı olarak selam gönderiyoruz. İyi ki LÖSEV’i kurmuş. LÖSEV 1998 yılında 8 Kasım’da kurulmuş bir Sivil Toplum Kuruluşudur. LÖSEV yenilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır. Ankara’da LÖSEV’in LÖSANTE hastanesi vardır. Birde lösemili çocuklar köyü var. Ülkemizin gözbebeğidir. Bu köyde de çocuklarımız ücretsiz tedavi görmektedirler. Organik tarımıyla çocuklara doğal besinler sunulmaktadır. LÖSANTE hastanemiz yüzde 92’ye varan bir başarıya sahiptir. Amaç yüzde 100’e ulaşabilmektir. LÖSANTE hastanemiz 400 yatak kapasitelidir. Ancak 75 kullanılmaktadır. Geri kalan yataklarında kullanıma açılması için tam ruhsatını istiyoruz. Buradan da tüm yetkililere seslenmiş olalım” dedi.

“EDİRNE BELEDİYESİ OLARAK LÖSEV’İN YANINDAYIZ”

Löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kaydeden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ise “Ceylan hanım ve LÖSEV ailesi ile lösemiden tedavi olmuş çocuklarımızla 2 Kasım’da kahvaltı etkinliğimiz ile başladık. Ve bugün de çok güzel bir yürüyüş yaptık. Başta Ceylan hanıma, LÖSEV vakfındaki çocuklara, İl Milli Eğitim Müdürümüz Önder Arpacı ve diğer bütün katkısı olan okullara hepsine çok çok teşekkür ediyoruz. Bizde Edirne belediyesi olarak kesinlikle LÖSEV’in yanındayız. Maskemizi takıyoruz farkındalığımızı da herkese gösteriyoruz. Lösemiden korkmuyoruz. Ve lösemi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ve ülkemizde LÖSEV diye bir vakıf Allahtan var. Hiçbir ücret almadan lösemiyi tedavi etmektedir. Bütün devlet kurumlarının bu vakfa ve Türk halkının yardım ettiğini biliyoruz. LÖSANTE hastanesinin de tüm kapasite ile ruhsat alması için de elimizden geleni yapıyoruz. Bütün yetkilileri de göreve çağırıyoruz. Çünkü o hastanede tamamen ücretsiz lösemili çocuklarımız tedavi edilmektedir. Ve yüzde 92’ye varan bir başarısı vardır. 400 yatağımızın da 400’ünün ruhsatını istiyoruz”dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.