DOLAR 32,2435 0.2%
EURO 34,9700 0.35%
ALTIN 2.424,980,64
BIST 10.732,00-0,56%
BITCOIN 2171334-3,46%
Edirne
25°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclis dayanışması

Meclis dayanışması

ABONE OL
5 Mart 2022 11:48
Meclis dayanışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis, 2022 Edirne Yılı kapsamında iade-i ziyarette bulunan İl Genel Meclisi Üyelerini de ağırladı. Belediye Meclisi 11 gündem 4’ü de gündem dışı olmak üzere 15 maddeyi görüşerek karara bağlarken, 2022 Edirne Yılı nedeniyle Belediye Ambleminde değişikliğe gidildi.

2022 Yılı Edirne Eylem Planı’nı kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, bahar ve yaz aylarında 14 başlıkta 168 etkinlik planladıklarını belirterek, Edirne’nin kurtuluşunun 100. yılında Edirne’mizi en iyi şekilde tanıtmak için gayretlerini sürdüreceklerini söyledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş de, 2022 yılını Edirne Yılı ilan eden Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ederek, Edirne’nin tarihin her döneminde önemli yerleşim yerlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

İl Genel Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Hüseyin Erbay da burada 2022 Yılı’nın Edirne için hayırlı olmasını diledi.

İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanı Nedret Akbulut da AK Parti Grubu olarak, Edirne ile ilgili her konuda üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanı Şenol Kılıç ise Edirne Yılı ilanının çok önemli bir karar olduğuna vurgu yaparak, “Ayrımsız tüm kesimlerim, tüm Edirne halkının bu kararın öneminin farkına vararak, dayanışma içerisinde çalışması gerekti. Hepimiz bu il için ne yapabiliriz, düşüncesiyle hareket etmeliyiz” dedi.

Ardından Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Mehmet Çapoğlu, Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Necamettin Attay, Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı İsmail Demirhan ve Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Selçuk Çakır da söz alarak, 2022 Edirne Yılına ilişkin söz alarak 2022 Yılı’nın Edirne için hayırlı olmasını dilediler.

KURUL BAŞKANLIĞINI PROF. DR. İNCİ YAPACAK

Edirne’nin şehirlerin sultanı, sultanların şehri olduğunu belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “25 Kasım 2022’de şehrimizin kurtuluşunun 100. yılını ve sonsuza kadar kurtuluşunun da 100. yılını kutlayacağız. Bu bağlamda kentimize bir anıt kazandırmak istiyoruz. Kurtuluşumuzun 100. Yıl Anıtı. Tabi nasıl bir şey olacak, nasıl bir formu olacak, onu biz değil bu kentte yaşayan herkes beraber karar verecek. Bununla ilgili bir düzenleme kurulu oluşturuyoruz. Önceki dönem Trakya Üniversitesi’nin rektörü Sayın Prof. Dr. Osman İnci’ye bu kurulun başkanlığını yapmayı teklif ettim. O da mutlulukla kabul ettiğini iletti. Kurulda da kentimizin çeşitli paydaşlarından, bilim insanlarından, fikir insanlarından ve sanat insanlarından, teknik arkadaşlardan da uzmanlar olacak.  Bu şehrin insanlarının gurur duyacağı bir 2022 yılı Edirne’si yaşatmak istiyoruz” dedi.

BELEDİYENİN 155. YILI KUTLANACAK

2022 yılının aynı zamanda Edirne Belediyesi’nin kuruluşunun da 155. yılı olduğu ifade eden Gürkan, “13 Mart 1867’de kurulmuş Edirne Belediyesi. 13 Mart Pazara denk geldiği için 14 Mart’ta, Belediye Nikah Salonu’nda ilk kez kuruluş yıldönümünü kutlayacağız” dedi.

ŞAMPİYON ÖDÜLLENDİRİLDİ

Dünya beşinciliği, Avrupa Üçüncülüğü ve 9 Türkiye Şampiyonluğu gibi birçok başarı elde eden Milli Takım Güreşçisi, Edirne Belediyesi’nin ilk kadın güreşçisi, Edirneli Melda Dernekçi, elde ettiği bu başarılarda dolayı belediye meclisinin aldığı kararla tam altınla ödüllendirildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle söz alan Belediye Meclis Üyesi Pınar Ersaçmış, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mevlüde Baş ve CHP Belediye Meclis Üyesi Filiz Gencan Akın meclis kürsüsünden kadına yönelik işlenen şiddette ve kadın haklarına dikkat çekti.

Öte yandan Belediye Meclisi 11 gündem 4’ü de gündem dışı olmak üzere 15 maddeyi görüşerek karara bağlarken, 2022 Edirne Yılı nedeniyle Belediye Ambleminde değişikliğe gidildi. Yeni amblem oy birliğiyle kabul edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.