DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21788710,47%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclis, İsrail zulmünü kınadı

Meclis, İsrail zulmünü kınadı

ABONE OL
23 Kasım 2021 21:38
Meclis, İsrail zulmünü kınadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi’nde, İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’de Filistinli Müslümanlara yönelik saldırıları kınanarak, “İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Edirne Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı da Millet İttifakı meclis üyelerinin sunduğu, Cumhur İttifakı meclis üyelerinin de destek verdiği önerge ile İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’deki Filistinli Müslümanlara yönelik saldırıları kınandı.

Meclis’te okunan önergede şöyle denildi;

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’ in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’ in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’ in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’ de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’ in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’ e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

Edirne Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, İsrail’ in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz” denildi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.