DOLAR 32,4745 0.06%
EURO 34,7076 0.41%
ALTIN 2.477,48-0,34
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1986776-2,81%
Edirne
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclis yeni hatlara onay verdi

Meclis yeni hatlara onay verdi

ABONE OL
7 Eylül 2019 10:46
Meclis yeni hatlara onay verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi, Toplu Ulaşım Master Planı’nda yer alan toplu taşıma hatlarının optimizasyonu maddesini AK Parti ve MHP’li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul etti. Hat optimizasyonuyla beraber ETUS’un 18 tane olan hat sayısı 24’e çıkarılacak.

Edirne Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 5’i gündem 3’ü de gündem dışı olmak üzere toplam 8 madde görüşüldü.

Belediye meclisinde daha önce toplu ulaşım ile ilgili alınan karar doğrultusunda Edirne’nin Master Ulaşım Planını görüşüldü.

Geçtiğimiz dönem meclisinde oy birliğiyle bir karar aldığını hatırlatan Belediye Başkanı Gürkan, “Oy birliğiyle aldığımız kararda Edirne’deki toplu ulaşımda kullanmış olduğumuz 18 tane hattın ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin tümünün bir Toplu Taşıma Hat Optimizasyonu yaptırılması kararı almıştık. Meclisin verdiği bu görev Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından yerine getirildi” dedi.

ULAŞIM MASTER PLANI

Edirne’nin Master Ulaşım Planını hazırlamış olan firmanın 5 ay süreyle sahada çalıştığını ve 7 bin kişiyle yüz yüze anket yaptığını belirten Başkan Gürkan, “Sadece minibüs hatları değil, tüm ulaşım hatları ilgili çok ciddi bir Ulaşım Master Planı ortaya çıktı. Baktığımızda halihazırda şehrimizde 234 tane tahditli minibüs hattımız var, plakamız var. Bundan yıllar önce Edirne Toplu Ulaşım Sistemi kurulmadan önce Serhad Birlik, Kirişhane Birlik, Karaağaç Birlik, Kıyık Birlik gibi çeşitli ulaşım kooperatifleri vardı. O zamanda yine tahditli plaka sayısı 234 taneydi. Bundan 10 yıl önce Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin kurulmasıyla bu kooperatifler kimi toplu olarak kimi hat sahipleri de bireysel olarak Edirne Toplum Ulaşım Sistemi’nin çatısı altında birleşmeye başladılar. Geldiğimiz süreçte 234 tane minibüsün ya da hattın 226 tanesinin bugün itibariyle Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin bünyesinde yer aldığını görüyoruz. Geriye kalan 8 tane aracımız var. Onlar kamuoyunda Tek Araçla Ulaşım olarak bilinen ama bundan yıllar önce fiili varlığı artık sona ermiş olan bir başka ulaşım sisteminde çalışmaya devam eden araçlarımız. Tabi bu araçlara baktığımızda bu sekiz aracın beş tanesinin çalıştığı, üç tanesinin çalışmadığını yani hattın ve plakanın mevcut olduğunu ama o aracın fiilen çalışmadığınıda Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz tespit etmiş durumda”dedi.

“YIL SONU İTİBARİYLE HİZMET VEREMEYECEKLER”

Çıkarılan kanunla toplu ulaşımda kullanılacak araçların engelli erişimine uygun olma mecburiyeti olduğunu belirten Gürkan, “Yine devletimizin çıkarmış olduğu bir kanunla toplu ulaşımda kullanılacak araçların engelli erişimine uygun olma mecburiyeti geçtiğimiz iki yıl önce kanunun uzatma süresi sona erdi. Biz Edirne’de biraz daha elastiki davrandık. 31.12.2019 sonu itibariyle ayakta yolcu taşımaya ve engelli erişimine uygun olmayan araçlar, artık Edirne Toplu Ulaşımı’nda hizmet veremeyecekler. Mevcut 21 Nolu Taşıma Kooperatifindeki araçların ve bir tanesi Kirişhane’de zannediyorum iki tanesi başka bir kooperatife ait. O kooperatifteki araçların 31.12.2019 sonu itibariyle hizmet verme süreleride bu bağlamda bu zorunluluktan dolayı sona ermiş olacak” dedi.

“GÜNLÜK BİNİŞ 77 BİN”

ETUS’un bünyesinde 226 araç barındırdığını ve yine 8 araca sahip olan farklı kooperatiflerin halihazırda 18 tane farklı hatta şehrin toplu ulaşım hizmetini verdiklerini belirten Gürkan, “Yaz ayları üniversitenin kapalı olduğu zamanlar hariç olmak üzere ortalama günlük biniş sayımız 77 bin civarında. Bu 77 bin yolcu anlamına gelmiyor. Bir kişi, üç kezde binebiliyor, iki kez de binebiliyor. Biniş sayısı üzerinden değerlendiriyoruz. Bunun içerisinde 65 yaş ve üzeri ücretsiz binişler, şehit ailelerinin ücretsiz binişleri, gazilerin ücretsiz binişleri, engelli ve engellinin yakınının yanındaki yakının ücretsiz binişleri, emniyet teşkilatı mensupların bir kısmının ücretsiz binişleri gibi bu ücretsiz binişler hepsi bu 77 bin sayısının içerisinde” dedi.

Toplu Ulaşım Master Planı’nda Hat Optimizasyonuyla beraber 18 tane olan hat sayısının 24’e çıkarılması önerisinin olduğunu belirten Gürkan, “Bugün Toplu Ulaşım Master Planı’nda, Hat Optimizasyonuyla beraber uzmanların görüşlerine baktığımızda halihazırda 18 tane olan hat sayısının 24’e çıkarılması önerisiyle karşımıza geldiklerini görüyoruz. Yine Ulaşım Komisyonumuz da profesyonellerin yapmış olduğu bu tavsiyeyi meclisimize sunmuş durumdalar. AK Parti Komisyon Üyesi arkadaşımızın mazereti nedeniyle komisyona katılamaması nedeniyle AK Parti bir bilgilendirme brifingi istedi. Ulaşım Hizmetleri Müdürümüz benim talimatımla giderek AK Parti’deki meclis üyesi arkadaşlarımıza parti binasında bununla ilgili bir brifing verdi. Diğer gruplarımızda bunu ne zaman isterlerse hangi konuda o bilgiyi arkadaşlarımız vermeye hazırdır. Meclisimizin takdiri kapsamında bu yeni hatların kabul edilmesi halinde yeni ulaşım haritalarından yeteri kadar bastırılarak şehrin çeşitli noktalarına ve duraklarına asılacak. Bu haritalardan vatandaşlarımızada dağıtılacak. Vatandaşlarımız bu haritadan hangi hat hangi duraktan geçiyor, hangi noktalardan geçiyor renklerle beraber haritalarda anlatılmış durumda. Haritanın arkasındada yine 24 tane hattın hangi güzergahlarda nasıl çalıştığı ya da nasıl hizmet vereceğide tek tek gösterilmiş ve açıklanmış olacak” dedi.

“ETUS’A VERMEK YERİNE NEDEN İHALE YAPILMIYOR?”

Gürkan’ın konuşmasının ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu, yeni açılacak olan hatların direk ETUS’a verilmesi yerine neden ihale yapılmadığını sorarak, “Yine geçen ay ETUS’la ilgili görüşmemiz olmuştu. Bu kez de hatlarla ahlakalı yine bir görüşmemiz var. Müdür beye de teşekkür ederiz partimize gelerek bizi de bilgilendirdi. Fakat yeterli olduğunu düşünmediğimiz bazı noktalar var. Birde en önemli husus o yeni açılacak olan hatların direk ETUS’a verilmesi konusu. İhale neden yapılmıyor?, Belediye’ye bir gelir getiremez mi bu? Diğer konuda yapılan hatlar insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mi? yoksa ticarete yönelik mi? O konuda bazı tespitlerimiz var bizim. Hattın 10 tanesi yaklaşık Ziraat Bankası ve DSİ kavşağından. 10-15 tanesi direk Ziraat Bankası etrafından geçiyor. Yani buralarda epey bir yoğunluk oluşuyor. DSİ’nin bulunduğu kavşaktan oradaki ışıklardan eski SSK’nın bulunduğu yere kadar araç trafiğinin uzadığını, araçların orada durduğunu görüyoruz. Çünkü Carrefour’dan Erasta’nın bitimine kadar yaklaşık dokuz tane giriş çıkış var. Buralara birde dolmuşlar ve toplu taşıma araçlarının girmesi durumunda akacak olan trafik gelen araçların, sola döneceklere yer vermesi, ışıkların yeterli olmaması yüzünden baya bir sıkıntı yaşanıyor orada. Bu konuda bir çözüm üreten bir hat optimizasyonu göremedik burada” dedi.

“ETUS İLE ORGANİZ VE TİCARİ BAĞIMIZ YOK”

Gürkan da Çapoğlu’na cevap vererek, optimizasyonu raporunu hazırlayan profesyonel firma kişilerden oluştuğunu belirterek, “Bu master planı hazırlayan uzman firma sadece Edirne değil ülkemizin bir çok ilinde bu planları yapan bir firma. Öte yandan ETUS ile bizim organik bağımız yok. Ticari bağımız yok. ETUS bir firma değil günde 77 bin kişi taşıyan bir sistemin adıdır” dedi.

“HALKIN ETUS ŞİKAYETLERİ ARTIYOR”

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Necmettin Attay da geçen ay ETUS’un zam oranını tartıştıklarını bugün de yine ETUS tartıştıklarını belirterek, “Geçen ay ETUS’un zam oranını tartıştık, bugünde yine ETUS tartışıyoruz. Yeni duraklar açtık yeni güzergahlar açtık. Fakat sıkıntı şu. Edirne’de ulaşımı ETUS’la yapan halkın şikayetleri gittikçe artıyor. Bizim o zaman bu sistem çalışırken bu sistemle halkımızı da memnun etmek için bir revizeye gitmemiz gerekiyor. Edirne’de gündem şuan maalesef ama maalesef ETUS. Şoförlerden genelde şikayet geliyor. Tamam onlarında sorunları var onlarında sıkıntıları var. Ama ben bile bindiğim an rahat bir şekilde bir duraktan bir durağa gitmek isterim. Bu benim en doğal hakkım. Bizim görevimizde halkımızı bu sistem yoluyla gitmek istediği yere en rahat ve huzurlu bir şekilde ulaştırmaktır. Ama basındanda takip ediyoruz. Kaloriferlerle ilgili veya soğutma sistemleriyle ilgili sıkıntı var. Duraklara gidip-gelmelerle ilgili sıkıntılar var. Bunları nasıl çözerizi düşünmemiz lazım”dedi.

Konuşmalarından ardından Gürkan, hat optimizasyonu maddesini oylamaya sundu. Madde AK Parti ve MHP’li üyelerin ret oyuna karşın, oy çokluğu ile kabul edildi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.