DOLAR 32,5152 0.19%
EURO 34,5687 0.03%
ALTIN 2.490,390,17
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20706490,32%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meriç’te ‘insanlık ölmesin’

Meriç’te ‘insanlık ölmesin’

ABONE OL
9 Şubat 2021 11:08
Meriç’te ‘insanlık ölmesin’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, hayata geçirdikleri “Meriç’te insanlık ölmesin” projesi kapsamında düzensiz göç nedeniyle 6 farklı dilde Meriç Nehri kenarlarına acil durum tabelaları asıldığını söyledi.

Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır olması nedeniyle göçmelerin uğrak noktası oluyor. Önceki yılda binlerce Suriyeli mülteci özellikle Yunanistan’a sınır Meriç Nehri üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışmıştı. İl Göç İdaresi tarafından da düzensiz göçmen konusunda, Meriç Nehri kenarına 6 farklı dilde acil durum tabelaları yerleştirildi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu şunları söyledi; “Ülkemizde uygulanan, ulusal göç politikamız tüm dünyaya örnek olacak şekilde insan hakları temelinde bir politikadır. Düzensiz göç ile etkin bir şekilde mücadele etmekte bu politikamızın bir vazgeçilmezidir. Edirne ilimizde, düzensiz göç ile mücadelemiz, geçmiş yıllardakilerin üstüne daha etkin bir şekilde yürütülmektedir. Düzensiz göç ile mücadelemiz devam ederken bu reaksiyonlarımızın içerisinde insani ve vicdani sorumluluklarımızı da ihmal etmemekteyiz. Düne kadar insan hakları hassasiyetiyle övünen gelişmiş toplumlarda, göçmenlerin akıl almaz zulümlerle karşı karşıya kaldığı hepimizin malumudur.

157 YABANCILAR İLETİŞİM HATTI BULUNMAKTA

Bizim buradaki hassasiyetimiz ise Meriç nehri kenarlarına yerleştirdiğimiz tabelalar sayesinde gerek soğuk havadan gerekse diğer insani durumlardan kaynaklı olarak zor durumda kalan göçmenlerin bir şekilde acil yardım alabilmeleri ve bu sayede vicdanları yaralayan görüntülerle karşılaşmamızı engellemektir. Tabelalarda 6 dilde en yakın yerleşim alanını gösteren işaretler ve 157 Yabancılar İletişim Hattımızın numarası bulunmaktadır. Uygulamamızın altında yatan sebep ise tamamen insani ve vicdani hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır. Hepimizin hatırlayacağı üzere Aylan bebek ve onun gibilerin vicdanları yaralayan o görüntüleri hangi birimizin burunlarını sızlatmıyor. Türkiye göçü reddeden bir ülke olmamıştır. Göç zordur ve göçü yönetmek ise en zorudur. Göç meselesinde deve kuşu misali kafasını kuma gömen ve göçü yönetmenin sadece kuvvet kullanmak olduğunu düşünen ülkelerin buradaki hassasiyetimizi anlamalarını gerçekten düşünmüyoruz. Türk milleti; feraseti, inancı, maneviyatı, kültürü ve ayrıca Avrupa’nın aksine sahip olduğu güçlü liderliğinden kaynaklanan motivasyonuyla, göç yönetiminde 21. yüzyılın insanlık adına yüz akı olmayı başarmıştır. Ulusal olarak gerçekleştirilen bu başarının Edirne iline yansıması ise Sayın Valimizin ve tüm birimlerimizin göç meselesine bakış açılarındaki insan hakları temelli hassasiyet neticesinde daha da geliştirilerek yürütülmektedir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.